| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Sąd zdecyduje o losie pedofila

Sąd zdecyduje o losie pedofila

W wyniku zmiany prawa teraz sąd zadecyduje, czy istnieje potrzeba leczenia pedofila. Decyzja musi zapaść na sześć miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary.

W przypadku gwałtu na osobie poniżej 15. roku życia lub osobie najbliższej, umieszczenie w zakładzie zamkniętym lub skierowanie na leczenie ambulatoryjne będzie obowiązkowe.

W ministerstwie zdrowia wciąż trwają prace nad wykazami zakładów leczenia ambulatoryjnego i zamkniętego, które będą prowadziły terapię skazanych za pedofilię. Jak w połowie maja informował resort sprawiedliwości wyłanianie musi przebiegać w trybie przepisów o zamówieniach publicznych.

"Wskazanie tych zakładów aktem wykonawczym nie musi nastąpić wraz z wejściem w życie nowelizacji, bowiem środki zabezpieczające, o których mowa w przepisach, tzn. przymusowa terapia farmakologiczna w celu obniżenia popędu seksualnego, będą mogły być wykonywane dopiero wobec tych sprawców, którzy popełnią czyn pod rządami nowej ustawy tj. od 8 czerwca 2010 r." - wyjaśniała rzeczniczka prasowa ministerstwa sprawiedliwości Joanna Dębek. Jak zaznaczała, terapia będzie wykonywana dopiero po skazaniu sprawcy i odbyciu przez niego kary pozbawienia wolności.

Zobacz też: Sprawy karne

Nowela wprowadza też karanie propagowania tzw. dobrej pedofilii - czyli publicznego twierdzenia, że kontakty seksualne z dziećmi nie muszą ich krzywdzić. Czyn taki będzie zagrożony karą do dwóch lat więzienia. Taką samą karą będzie zagrożony tzw. grooming, czyli składanie przez internet małoletniemu propozycji seksualnych. Za nawiązywanie przez internet kontaktu w celach pedofilskich z osobą małoletnią będzie grozić do 3 lat więzienia.

Zobacz też: Dziecko i prawo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »