| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Kara 15 lat za sprzedaż dziecka

Kara 15 lat za sprzedaż dziecka

Sąd Najwyższy oddalił kasację obrońcy skazanego za uprowadzenie i sprzedaż niespełna dwuletniej córki. Sąd utrzymał w mocy karę 15-stu lat pozbawienia wolności.

Sprawa od początku budziła wiele wątpliwości. W 1994r. Robert B. miał uprowadzić dziewczynkę, sprzedać ją i wyjechać do Austrii. Tam bezskutecznie był poszukiwany listem gończym. Pierwszy wyrok zapadł dopiero w kwietniu 2009r. w Sądzie Okręgowym w Legnicy, po tym jak oskarżony sam zgłosił się do wymiaru sprawiedliwości.

Zobacz: Sprawa skinheadów przed Sądem Najwyższym


Na każdym przesłuchaniu zmieniał wersję zdarzeń: raz córkę sprzedał, innym razem tylko oddał do adopcji albo w ogóle nie przyznawał się do winy.  Roberta B. skazano na 15 lat pozbawienia wolności oraz pozbawienie praw publicznych na 5 lat. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu we wrześniu 2009r. utrzymał wyrok w mocy.

Kasacja obrońców skazanego zarzucała wyrokowi sądu II instancji wadliwą ocenę dowodów, nieustosunkowanie się do wszystkich zarzutów apelacji i błędne uznanie za czyn karalny w chwili jego popełnienia, przekazanie dziecka innym osobom. 

Dożywocie w sprawie Polaka utrzymane


Jak mówił na rozprawie adwokat oskarżonego „jako wymiar sprawiedliwości musimy przyznać, że nie daliśmy rady wyjaśnić tego, co się działo. Z jednej strony nie znamy biegu wydarzeń, z drugiej orzeczono maksymalny wymiar kary – istnieje tu pewien dysonans.”

Obrońcy zarzucili naruszenie art.410 kpk, twierdząc, że Sąd nie ujawnił listu do żony oskarżonego oraz opinii Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie. Prokurator w odpowiedzi na kasację wniósł o jej oddalenie.

Zobacz: W sądzie


Sąd Najwyższy przychylił się do żądań prokuratora oddalając kasację jako oczywiście bezzasadną. W uzasadnieniu podał, że przy zgromadzonych dowodach wersja o sprzedaży dziecka jest pewna. Bez znaczenia jest fakt, że ze względu na postawę oskarżonego nie ustalono szczegółów zdarzenia.

Wyrok Sądu Najwyższego Sygn. akt V KK 117/10

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »