REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwiększyć aktywność zawodową młodych kobiet

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowa jedna czwarta pensji dla kobiet, które podejmą pracę podczas urlopu wychowawczego, ograniczenie urlopów macierzyńskich do 22 tygodni a wychowawczych do 52 tygodni, ulga prorodzinna i wspólne opodatkowanie tylko dla pracujących rodziców – to najważniejsze rekomendacje, zawarte w opublikowanym w czwartek nowym raporcie FOR „Matka-Polka pracująca, czyli jak zwiększyć aktywność zawodową młodych kobiet”.

Jak wynika z raportu FOR, aby pracodawcy chętniej niż obecnie, zatrudniali matki małych dzieci należy tak zmodyfikować prawo pracy, aby ułatwić zatrudnianie kobiet na część etatu, z elastycznymi godzinami pracy i możliwością odbierania nadgodzin, jednak nie ograniczając elastyczności pracodawców w zatrudnianiu i zwalnianiu pracowników.

REKLAMA

Niezbędnym uzupełnieniem zmian w prawie pracy jest zapewnienie rodzicom dostępu do stosunkowo tanich i różnorodnych form instytucjonalnej opieki i edukacji dzieci w wieku do 6 lat, przy czym żłobki i przedszkola powinny być czynne 10-11 godzin na dobę przez 12 miesięcy w roku.

Zobacz: Jaki jest wiek emerytalny kobiet w Polsce

REKLAMA

- Przyjęta niedawno przez rząd „ustawa żłobkowa” idzie w dobrym kierunku, jednak nie wprowadza finansowego wsparcia dla rodziców posyłających dzieci do żłobków. W sytuacji, gdy nie możemy pozwolić sobie na zwiększanie deficytu finansów publicznych, staramy się proponować to, co będzie efektywne w zwiększaniu aktywności młodych matek na rynku pracy, bez zmniejszania wpływów do budżetu i zwiększania wydatków - powiedziała dr Anna Kurowska, współpracowniczka FOR i autorka raportu.

Najważniejsze zmiany, proponowane w raporcie FOR, które mają zachęcić matki do powrotu lub wejścia na rynek pracy, to przede wszystkim utrzymanie wymiaru urlopu macierzyńskiego na obecnym poziomie 20/22 tygodni i skrócenie długości urlopów wychowawczych z 3 lat do 52 tygodni. Zamiast zakładanego przez rząd wydłużenia urlopów macierzyńskich, FOR proponuje, by każda kobieta przebywająca na urlopie wychowawczym, która zdecyduje się na powrót do pracy na minimum pół etatu, otrzymywała przez najwyżej 24 tygodnie dodatkowe świadczenie w wysokości 25 proc. dotychczasowej pensji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Wyjazd za granicę a władza rodzicielska

Inne ważne postulaty dotyczą ulg podatkowych, promujących rodziny, w których oboje rodzice pracują. FOR proponuje zmodyfikowanie ulgi prorodzinnej w taki sposób, aby jej część lub całość była powiązana z kosztami ponoszonymi przez rodziców na opiekę i edukację dzieci. Alternatywnym rozwiązaniem jest całkowite zniesienie ulgi prorodzinnej i przeznaczenie zaoszczędzonej w ten sposób kwoty (lub jej części) na bezpośrednie dofinansowanie opieki nad dziećmi pracujących rodziców. Innym narzędziem podatkowym, mającym zwiększyć motywację matek małych dzieci do powrotu do pracy, jest ograniczenie przywileju wspólnego rozliczania się małżonków.

Obie ulgi podatkowe i alternatywne dofinansowanie do żłobków i przedszkoli byłyby ograniczone tylko do rodzin, w których oboje rodzice pracują.

FOR rekomenduje podwyższenie wieku emerytalnego kobiet, dzięki czemu nie tylko wzrosną przyszłe emerytury kobiet i dochody podatkowe dla budżetu, ale również zmniejszą się wydatki sektora finansów publicznych.

FOR proponuje też wprowadzenie rozwiązań prawnych zachęcających przedsiębiorstwa do zakładania przyzakładowych żłobków lub dofinansowania swoim pracownikom opieki w placówkach zewnętrznych. Jednak w związku z koniecznością ograniczenia deficytu finansów publicznych ewentualne wprowadzenie preferencji podatkowych na ten cel należy odłożyć na później.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PIP: chce dalej grzywien 30 000 zł za nieświadome naruszanie przepisów o legalnej pracy

Przedsiębiorcy, którzy przyjmą do pracy cudzoziemca, nie sprawdzając uprzednio, czy jego pobyt na terytorium RP jest zgodny z prawem są ścigani Państwową Inspekcję Pracy (PIP) i karani grzywną do 30 000 zł. 

Min. sprawiedliwości A. Bodnar: Rozwody od ręki i bez sędziego. Notariusz albo rozwód w USC. Bez orzekania o winie

Pozasądowe rozwody. Taka możliwość tylko dla par bez konfliktu. Min. sprawiedliwości A. Bodnar i Ministerstwo Sprawiedliwości planują nowelizacją przepisów o rozwodach.

Dyrektywa azylowa UE. Obowiązek stworzenia migrantom odpowiednich i porównywalnych warunków życia we wszystkich państwach członkowskich

Od 11 czerwca 2024 r. obowiązuje tzw. Dyrektywa azylowa Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która stanowi część tzw. paktu migracyjnego. Co wynika z tej dyrektywy? Jakie obowiązki są nałożone na państwa członkowskie? Kiedy przepisy tej dyrektywy mają być implementowane do prawa poszczególnych państw Unii Europejskiej?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 i 2025 r. Ile wynosi?

Czy kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podwyższona? Ile obecnie wynosi zasiłek i komu przysługuje?

REKLAMA

Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawnych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dotyczące zarządzania azylem politycznym i migracją.

NSA: Rencista składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu i w jakiej sytuacji przysługuje to świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

REKLAMA

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

REKLAMA