REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Dzień Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Cywilnych

REKLAMA

REKLAMA

Według opublikowanego w dniu 25 października 2010 roku badania Eurobarometru trzech na czterech Europejczyków (73 %) liczy na pomoc w rozwiązywaniu sporów prawnych oraz dochodzeniu swoich praw w innym państwie członkowskim.

Data publikacji badania pokrywa się z Europejskim Dniem Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Cywilnych. Jego obchody są okazją do podniesienia poziomu wiedzy obywateli o prawie dostępu do wymiaru sprawiedliwości za granicą, tj. gdy podejmują oni pracę, zawierają małżeństwa, wychowują dzieci lub dokonują kupna towarów i usług w innym państwie UE.

REKLAMA

Zobacz: W sądzie

„Dzięki prawu do swobodnego przemieszczania się więcej niż kiedykolwiek Europejczyków mieszka i pracuje w innych państwach członkowskich oraz podróżuje za granicę w ramach UE”, < /em>stwierdziła wiceprzewodnicząca Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości. „Europejczycy odnoszą wielkie korzyści z istnienia prawa do swobodnego przemieszczania się, nadal jednak napotykają na przeszkody wynikające z różnic pomiędzy poszczególnymi systemami prawnymi w UE. Musimy dołożyć starań, aby istniejące różnice nie utrudniały obywatelom dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych w innych państwach członkowskich, lecz by mogli oni korzystać ze swych praw tak, jak we własnym kraju.”

Zobacz: Nowy dostęp do prawa Unii Europejskiej

REKLAMA

Opublikowane dziś badanie pokazuje, że 56 % Europejczyków uważa, że trudno jest uzyskać dostęp do wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych w innym państwie UE, a zaledwie 14 % twierdzi, że uzyskanie takiego dostępu nie nastręcza problemów. 73 % popiera wprowadzenie dodatkowych środków, które ułatwiłyby dostęp do wymiaru sprawiedliwości w innych państwach członkowskich, a 52 % uważa, że takie środki wymagają wprowadzenia jednolitych przepisów na poziomie UE. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedynie 2 % ankietowanych wskazało, że uczestniczyli w procesie prawnym dotyczącym osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa z innego państwa członkowskiego, a dalsze 9 % nie wyklucza, że w przyszłości może wziąć udział w takim postępowaniu.

Zobacz: Skarga do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka

W odniesieniu do transgranicznego prawa rodzinnego 68 % Europejczyków uważa, że UE powinna mieć wpływ na to, w jaki sposób stosuje się przepisy krajowe w międzynarodowych sprawach rozwodowych i majątkowych małżonków pochodzących z różnych państw UE. W lipcu rządy państw członkowskich zezwoliły na wprowadzenie w 14 państwach UE przepisów umożliwiających międzynarodowym parom wybór prawa krajowego, które będzie stosowane w przypadku ich rozwodu (IP/10/917). Nowe przepisy, które wymagają zatwierdzenia, mają umożliwić uniknięcie emocjonalnie i finansowo kosztownych postępowań.

Większość ankietowanych (58 %) opowiedziała się też za wprowadzeniem dodatkowych środków unijnych, mających na celu poprawę w zakresie wzajemnego uznawania przez państwa członkowskie wydawanych przez nie dokumentów.

Aby ułatwić obywatelom znalezienie informacji na temat możliwości rozwiązywania problemów prawnych za granicą, Komisja uruchomiła latem tego roku europejski portal internetowy e-sprawiedliwość (IP/10/956). Portal ten, oferujący kompleksowe informacje poświęcone wymiarowi sprawiedliwości w państwach UE, obejmuje 12 000 stron, dzięki którym obywatele mogą szybko uzyskać odpowiedź na pytania prawne. Liczba dotychczasowych wizyt na stronach portalu wyniosła 125 000.


Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA