REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Dzień Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Cywilnych

REKLAMA

REKLAMA

Według opublikowanego w dniu 25 października 2010 roku badania Eurobarometru trzech na czterech Europejczyków (73 %) liczy na pomoc w rozwiązywaniu sporów prawnych oraz dochodzeniu swoich praw w innym państwie członkowskim.

Data publikacji badania pokrywa się z Europejskim Dniem Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Cywilnych. Jego obchody są okazją do podniesienia poziomu wiedzy obywateli o prawie dostępu do wymiaru sprawiedliwości za granicą, tj. gdy podejmują oni pracę, zawierają małżeństwa, wychowują dzieci lub dokonują kupna towarów i usług w innym państwie UE.

REKLAMA

Zobacz: W sądzie

„Dzięki prawu do swobodnego przemieszczania się więcej niż kiedykolwiek Europejczyków mieszka i pracuje w innych państwach członkowskich oraz podróżuje za granicę w ramach UE”, < /em>stwierdziła wiceprzewodnicząca Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości. „Europejczycy odnoszą wielkie korzyści z istnienia prawa do swobodnego przemieszczania się, nadal jednak napotykają na przeszkody wynikające z różnic pomiędzy poszczególnymi systemami prawnymi w UE. Musimy dołożyć starań, aby istniejące różnice nie utrudniały obywatelom dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych w innych państwach członkowskich, lecz by mogli oni korzystać ze swych praw tak, jak we własnym kraju.”

Zobacz: Nowy dostęp do prawa Unii Europejskiej

REKLAMA

Opublikowane dziś badanie pokazuje, że 56 % Europejczyków uważa, że trudno jest uzyskać dostęp do wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych w innym państwie UE, a zaledwie 14 % twierdzi, że uzyskanie takiego dostępu nie nastręcza problemów. 73 % popiera wprowadzenie dodatkowych środków, które ułatwiłyby dostęp do wymiaru sprawiedliwości w innych państwach członkowskich, a 52 % uważa, że takie środki wymagają wprowadzenia jednolitych przepisów na poziomie UE. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedynie 2 % ankietowanych wskazało, że uczestniczyli w procesie prawnym dotyczącym osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa z innego państwa członkowskiego, a dalsze 9 % nie wyklucza, że w przyszłości może wziąć udział w takim postępowaniu.

Zobacz: Skarga do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka

W odniesieniu do transgranicznego prawa rodzinnego 68 % Europejczyków uważa, że UE powinna mieć wpływ na to, w jaki sposób stosuje się przepisy krajowe w międzynarodowych sprawach rozwodowych i majątkowych małżonków pochodzących z różnych państw UE. W lipcu rządy państw członkowskich zezwoliły na wprowadzenie w 14 państwach UE przepisów umożliwiających międzynarodowym parom wybór prawa krajowego, które będzie stosowane w przypadku ich rozwodu (IP/10/917). Nowe przepisy, które wymagają zatwierdzenia, mają umożliwić uniknięcie emocjonalnie i finansowo kosztownych postępowań.

Większość ankietowanych (58 %) opowiedziała się też za wprowadzeniem dodatkowych środków unijnych, mających na celu poprawę w zakresie wzajemnego uznawania przez państwa członkowskie wydawanych przez nie dokumentów.

Aby ułatwić obywatelom znalezienie informacji na temat możliwości rozwiązywania problemów prawnych za granicą, Komisja uruchomiła latem tego roku europejski portal internetowy e-sprawiedliwość (IP/10/956). Portal ten, oferujący kompleksowe informacje poświęcone wymiarowi sprawiedliwości w państwach UE, obejmuje 12 000 stron, dzięki którym obywatele mogą szybko uzyskać odpowiedź na pytania prawne. Liczba dotychczasowych wizyt na stronach portalu wyniosła 125 000.


Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walizki spakowane, a szef cofnął zgodę na urlop. Czy pracodawca może zmienić zdanie w sprawie urlopu? Jakie prawa ma pracownik?

Walizki spakowane, a szef cofnął zgodę na urlop. Czy tak wolno? Jakie prawa ma pracownik? Wystartowały wakacje 2024, a wraz z nimi pojawiły się problemy.

Zachowek 2024, czy można dostać bez sądu, kto z najbliższych krewnych teraz nie ma prawa do pieniędzy po zmarłym

Zmiany w prawie teraz ułatwiają pozbawienie zachowku nawet najbliższego krewnego – przez samego spadkodawcę jak i innych krewnych. Ale z drugiej strony nie trzeba iść od razu do sądu, by zachowek wyegzekwować. Warto zacząć od wezwania do zapłaty, by pozew złożyć dopiero gdy nie poskutkuje.

Będzie likwidacja ubezwłasnowolnienia. W 2025 roku nowelizacja kodeksu cywilnego. W zamian kurator i pełnomocnictwo na wypadek niepełnosprawności

W wykazie prac legislacyjnych i programowych opublikowano 24 czerwca 2024 r. założenia nowelizacji kodeksu cywilnego, której celem jest zniesienie ubezwłasnowolnienia. W zamian zostaną wprowadzone przepisy określające zasady wspieranego podejmowania decyzji oraz pełnomocnictwa rejestrowego na wypadek przyszłej niepełnosprawności. Projekt nowelizacji kodeksu cywilnego ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w II. kwartale 2025 r.

(Świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł) NSA: Pamperosowanie matki nie uzasadnia go? Trudno się z tym zgodzić

MOPS znalazły przesłankę (zdaniem opiekunów pretekst) do odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Urzędnicy przeprowadzają wywiad środowiskowy. Skrupulatnie opisują czynności możliwe do wykonania przez starsze osoby z niepełnosprawnościami. I wykazują w wywiadach, że wcale nie wymagają one opieki.

REKLAMA

Ustawa dla frankowiczów – jesienią 2024 r. MS pokaże projekt. Specjalna procedura w sądzie i modelowy wzorzec ugody z bankiem

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczynają się prace nad projektem ustawy, która ma usprawnić rozpatrywanie sporów frankowiczów z bankami w sądach. "Mam nadzieję, że już jesienią pokażemy ten projekt" - poinformowała 25 czerwca 2024 r. Aneta Wiewiórowska-Domagalska - pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości zajmująca się tą kwestią.

Ukraina na drodze do UE. Negocjacje rozpoczęte. Historyczna data 25 czerwca

Unia Europejska we wtorek 25 czerwca 2024 r. w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To historyczny moment dla nas wszystkich i kamień milowy w naszych stosunkach" - powiedziała szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib, wypowiadając się w imieniu UE. Początek negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej to historyczny dzień; Ukraina nigdy nie zboczy z drogi integracji Europejskiej – oświadczył tego samego dnia prezydent Wołodymyr Zełenski.

Sygnaliści 2024. Odpowiedzi na najważniejsze pytania

24 czerwca 2024 r. została opublikowana ustawa o ochronie sygnalistów. Czy każdy może być sygnalistą? O jakich terminach warto pamiętać? Co z karami za brak procedur? Odpowiadamy na podstawowe pytania.

Sygnaliści – nareszcie mamy ustawę

Sygnaliści - nareszcie jest ustawa. Publikacja ustawy o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw miała miejsce 24 czerwca 2024 r. Kim może być sygnalista i co może zgłaszać? Co to są działania odwetowe i jakie mogą być ich przykłady? Co przysługuje pracownikowi sygnaliście za działania odwetowe pracodawcy?

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. nie założysz zbiórki charytatywnej na Facebooku i Instagramie. Jak sobie poradzić?

Od 1 lipca 2024 r. Facebook i Instagram przestaną umożliwiać zakładanie zbiórek charytatywnych. Będą za to kierowały użytkowników do zewnętrznych serwisów ze zbiórkami. W praktyce oznacza, że organizacje powinny obecnie przenosić swoje zrzutki na serwisy crowdfundingowe takie jak Pomagam.pl. W tym wyzwaniu jest ogromna szansa dla organizacji pozarządowych na rozwój profesjonalnych działań crowdfundingowych. Sprawdź, jak przygotować się na nadchodzące zmiany.

Świadczenie wspierające – terminy wypłat, punktacja

Kiedy jest termin wypłaty świadczenia wspierającego dla niepełnosprawnych z ZUS? Ile wynosi świadczenie wspierające? Jaka jest punktacja?

REKLAMA