reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody

Przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody

Odpowiedzialność przedsiębiorcy prowadzącego działalność opierającą się na wykorzystaniu pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp. została uregulowana w kodeksie cywilnym w sposób szczególny. Nie chodzi tu o odpowiedzialność z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, którą to reguluje w stosunku do każdego pracodawcy kodeks pracy – lecz o odpowiedzialność na zasadzie ryzyka w stosunku do wyrządzenia komukolwiek szkody przez działalność takiego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 55[1] kc za przedsiębiorstwo uważa się zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Kodeks nie zawiera natomiast ustawowej definicji zakładu. Doktryna prawnicza przyjmuje zaś, że zakład to jednostka organizacyjna przeznaczona do innych, określonych celów, niekoniecznie gospodarczych.

Zobacz: Kodeks cywilny

Szczególny rodzaj odpowiedzialności na zasadzie ryzyka dotyczy jedynie takiego przedsiębiorstwa lub zakładu, które jest „wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody”. Ustalenie czy dane przedsiębiorstwo jest wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody nie jest proste.

Przyjmuje się, że do oceny trzeba brać pod uwagę trzy elementy: stopień zagrożenia ze strony stosowanych urządzeń, stopień komplikacji przy przetwarzaniu energii elementarnej na pracę oraz ogólny poziom techniki.
W wyroku z dnia z dnia 9 kwietnia 2008 r. (II PK 283/2007) Sąd Najwyższy stwierdził, że za takie przedsiębiorstwo należy uważać firmę budowlaną, która wykorzystuje nowoczesny sprzęt. Do zastosowania art. 435 kc, nie wystarcza aby przedsiębiorstwo lub zakład bezpośrednio wykorzystywał elementarne siły przyrody (energię elektryczną, parę, paliwa, gaz itp.) lecz chodzi o procesy polegające na przetwarzaniu energii elementarnej na pracę lub inne postacie energii, co wymaga użycia maszyn i innych urządzeń przetwarzających. Zastosowana jako źródło energii siła przyrody ma stanowić siłę napędową przedsiębiorstwa lub zakładu jako całości. Używanie urządzeń korzystających z energii elektrycznej nie daje podstawy do stosowania zasady ryzyka.

Zobacz: Jak złożyć pozew zbiorowy?

Za szkodę odpowiedzialność ponosi osoba prowadząca przedsiębiorstwo lub zakład. Odpowiedzialność taką może więc ponosić zarówno osoba fizyczna – przedsiębiorca jak i osoba prawna. Zakres odpowiedzialności jest ograniczony jedynie do takiej szkody, która jest bezpośrednio związana z działalnością przedsiębiorstwa lub zakładu.

Nie istnieje domniemanie, że szkoda powstaje w związku z ruchem przedsiębiorstwa, i okoliczność tę należy wykazać, przy czym ciężar dowodu tego faktu spoczywa zgodnie z ogólnymi zasadami (art. 6 kc) na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne, to znaczy na powodzie ( Sąd Najwyższy w wyroku z 3 czerwca 1977 r., IV CR 185/77).

Odpowiedzialność na podstawie art. 435 nie ma charakteru absolutnego. Przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną działalnością przedsiębiorstwa lub zakładu gdy szkoda:

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama