Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działanie na szkodę spółki w kodeksie karnym

Działanie na szkodę spółki. / Fot.Fotolia
Działanie na szkodę spółki. / Fot.Fotolia
Kary za przekroczenie granic akceptowalnego ryzyka gospodarczego zostały od 13 lipca 2011 r. zamieszczone w kodeksie karnym. Karalne będzie również sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej.

Jeśli przestępstwem tym nie zostanie pokrzywdzony Skarb Państwa, ściganie będzie możliwe tylko na wniosek pokrzywdzonego. Warto przy tym pamiętać, że może nim być zarówno sam przedsiębiorca, jak i wierzyciel spółki czy spółdzielni.

Niestety samo przeniesienie regulacji karnych z kodeksu spółek handlowych do kodeksu karnego nie rozwiązało podstawowych problemów i niebezpieczeństw związanych z karaniem menedżerów. Zmiana ta objęła przy okazji menedżerów w spółdzielniach, zakładach ubezpieczeń i europejskich zgrupowaniach gospodarczych.

– Nowelizacja nie złagodziła sankcji karnych, jakie mogą spotkać menedżerów. Tymczasem rolą prawa karnego jest ochrona interesu i porządku publicznego, nie prywatnego. Prawo spółek natomiast reguluje stosunki między stronami umów, także umów spółki. Mieszanie tych materii rodzi pokusę prewencyjnego stosowania przepisów karnych na gruncie prawa prywatnego – podkreśla Michał Romanowski, profesor z Uniwersytetu Warszawskiego, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, radca prawny.

Co więcej, prawo prywatne operuje sankcją odszkodowawczą, a nie karą więzienia czy grzywny, które są właściwe prawu karnemu. Na tym polega problem przedsiębiorców, którzy wolą sami decydować, kogo i o jaką kwotę pozwą w postępowaniu cywilnym, niż obawiać się, że prokurator zdecyduje, kto w firmie przekroczył granice dopuszczalnego ryzyka gospodarczego.

– Dobrze się stało, że sprawa w ogóle ruszyła. Mam nadzieję, że kolejne nowelizacje przepisów dotyczących przestępstw gospodarczych zapewnią większe bezpieczeństwo i samym przedsiębiorcom, i osobom działającym na ich rzecz i w ich imieniu – uważa Katarzyna Urbańska, radca prawny, szefowa departamentu prawnego PKPP Lewiatan.

Wątpliwe korzyści

Oprócz zalety niejako formalnej, polegającej na kumulacji przepisów w jednaj ustawie, nowelizacja nie zmieniła dotychczas obowiązujących regulacji kodeksu karnego. Jedynie dodała nowe. Nadal będzie ścigany z urzędu, czyli bez wniosku osób pokrzywdzonych, każdy, kto przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub przez niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku wyrządzi przedsiębiorcy znaczną szkodę majątkową. Chodzi tu o kwoty przekraczające 200 tys. zł. Sprawcami takiego przestępstwa mogą być nawet osoby, które na podstawie ustawy lub umowy powinny zajmować się sprawami majątkowymi, względnie prowadzeniem firmy przedsiębiorcy wpisanego do ewidencji działalności gospodarczej. Dotyczy to również menedżerów w firmach będących osobami prawnymi czy w handlowych spółkach osobowych. Ci wspólnicy, członkowie władz czy nawet prokurenci podlegali i będą podlegać karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Gdyby natomiast taki sprawca wyrządził szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, czyli o wartości od miliona złotych wzwyż, to może trafić do więzienia na czas od roku do 10 lat. I tylko nieumyślność działania zmniejsza karę do 3 lat.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Nowe przestępstwo

Do tych możliwości doszły kolejne, niejako zamiast tych, które przewidywał kodeks spółek handlowych. Niemniej jest to zupełnie nowa koncepcja, której nie przewidywał do tej pory żaden przepis. Karalne więc będzie nawet sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej. Można za to pójść do więzienia nawet na 3 lata. Gdyby zaś udowodniono, że taki sprawca chciał przy okazji osiągnąć korzyść materialną, to mógłby trafić do więzienia nawet na 8 lat. Jedyna korzyść wiąże się z tym, że jeśli pokrzywdzonym nie będzie w takiej sprawie Skarb Państwa, do rozpoczęcia ścigania konieczny będzie wniosek pokrzywdzonego. I tu pojawia się kolejny problem.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Wniosek pokrzywdzonego

Pokrzywdzonym może być nie tylko sam przedsiębiorca narażony na szkodę, lecz także jego wierzyciel. To zaś znowu rodzi niebezpieczeństwo wszczynania procedury karnej przeciwko menedżerowi, który zdecydował się na bardziej ryzykowną transakcję niż prosta sprzedaż swoich produktów. I w takich sytuacjach nie ma właściwie znaczenia, że proces może się skończyć uniewinnieniem oskarżonego. Sprawy karne, podobnie jak cywilne, trwają latami. W tym czasie osoby, przeciwko którym się toczą, nie tylko nie mogą być pewne uniewinnienia, lecz na domiar złego występują w obrocie gospodarczym jako potencjalni przestępcy.

Pełny tekst: Menedżer będzie ścigany przez prokuratora za niegospodarność

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Regulaminy pracy w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego (PDF)
Regulaminy pracy w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego (PDF)
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 31 maja rodzice mogą starać się o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku
  Złożenie wniosku o dofinansowanie pobytu w żłobku w terminie 1 kwietnia - 31 maja br. to gwarancja przyznania dofinansowania od 1 stycznia 2022 r. - poinformowało w piątek na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Partie polityczne - obowiązek prowadzenia rejestrów wpłat i umów od 1 lipca 2022 r. Wzory rejestrów
  W dniu 1 lipca 2022 roku wejdą w życie przepisy ustawy o partiach politycznych, które zobowiązują je do prowadzenia rejestrów wpłat i umów. Minister Finansów wydał już rozporządzenia, które zawierają wzory takich rejestrów.
  Mobilny odpowiednik dowodu osobistego - będą nowe przepisy
  Dokument elektroniczny, obsługiwany przy użyciu aplikacji „mObywatel” ma służyć jako mobilny odpowiednik dowodu osobistego.
  Nieuczciwe promocje, fałszywe opinie. Co zmienią unijne przepisy?
  Unijna dyrektywa Omnibus ma ukrócić nieuczciwe promocje. Konsumenci będą też chronieni przed fałszywymi opiniami o produktach i usługach.
  Zakup drewna w Lasach Państwowych - ułatwienia dla konsumentów
  Lokalni mieszkańcy mają pierwszeństwo w kupnie drewna najniżej jakości w Lasach Państwowych. Nowe wytyczne Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych stanowią reakcję na wzrost cen energii oraz materiałów opałowych.
  Spór z UE o wymiar sprawiedliwości. Czy zmiany w SN uratują unijne fundusze dla Polski?
  Pozostaje mieć nadzieję, że uchwalenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym to koniec sporu z Komisją Europejską oraz UE nt. wymiaru sprawiedliwości, że obszar sporu został zawężony do KPO - podkreślił w piątek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Jednak wątpliwości pozostają
  Izba Odpowiedzialności Cywilnej w Sądzie Najwyższym
  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej. W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej.
  Praca zdalna a awans pracownika. Czy pracując zdalnie trudniej awansować?
  Pracownicy zdalni i hybrydowi nie mają łatwego życia. Mimo że ich wydajność często jest większa, to są oni pomijani podczas rozdawania zadań oraz awansów i nagród. To oczywiście wpływa na zarówno na samych pracowników, jak i na firmę. Przez takie zachowanie menedżerów morale zespołu spada, a sami pracownicy mogą szukać lepszego traktowania u innych pracodawców – a to oznacza utratę talentów, które można było znacznie lepiej wykorzystać.
  Ochrona lokatorów a podwyżka czynszu. Wynajmujący może łatwo obejść limit
  Ochrona lokatorów związana z ograniczeniem skali podwyżek czynszowych dotyczy tylko trwających umów najmu. Zawarcie kolejnej umowy wynajmu, na przykład na rok pozwala właścicielowi mieszkania znacząco podwyższyć czynsz. W odpowiedzi na obecną sytuację rynku najmu, może wzrosnąć popularność wynajmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego.
  Zarobki i wykształcenie kobiet wpływają na poczucie atrakcyjności
  Czym Polki więcej zarabiają i mają lepsze wykształcenie, tym bardziej czują się atrakcyjnymi kobietami. Tak wynika badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i platformę ePsychlodzy.pl.
  Marszałek Grodzki rozważa przyspieszenie obrad Senatu ws. zmian w ustawie o SN
  Marszałek Senatu Tomasz Grodzki rozważą przyspieszenie obrad Senatu w związku z planowanym uchwaleniem w Sejmie zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Rozważam, jest to w tej chwili w trakcie uzgodnień - powiedział marszałek. Nie wykluczył, że Senat zbierze się w przyszłym tygodniu
  Ponad 71 tys. osób otrzymuje świadczenie "Mama 4 plus"
  "Mama 4 plus", czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje w wysokości minimalnej emerytury. Kto otrzymuje takie wsparcie?
  Matki stanowią 6 proc. dłużników alimentacyjnych [BADANIE]
  Dane zgromadzone przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor umożliwiają stworzenie swoistego portretu tzw. „alimenciarza”. Kim jest „typowy” dłużnik alimentacyjny?
  Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały rządowy projekt ustawy o czternastej emeryturze
  Połączone sejmowe komisje Polityki Senioralnej oraz Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowały w środę projekt ustawy o czternastej emeryturze. Rząd szacuje, że koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to około 11,4 mld zł.
  Mandat i zakaz wejścia na pokład samolotu za głupi żart na lotnisku
  28-letni Polak podczas odprawy na lotnisku w podkrakowskich Balicach skłamał, że ma trotyl w bagażu. Głupi żart spowodował działania ochrony lotniska, straży granicznej i przeszkolonego psa. Mężczyzna został ukarany mandatem i zakazem wejścia na pokład samolotu do Barcelony.
  Sklep internetowy - jak wybrać wiarygodny?
  W praktyce 98% sklepów internetowych szanuje uprawnienia konsumentów i z zasady uwzględnia reklamacje. Pozostałe 2% to jednak przysłowiowe „czarne owce”. Na co warto zwracócić uwagę podczas zakupów?
  Klubiki dla dzieci z Ukrainy - kiedy powstaną?
  Na pewno od lipca pierwsze klubiki dziecięce powstaną. Przepisy są tak elastyczne, że działania związane z powstawaniem tych klubów będą mogły podejmować samorządy – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.
  "Sąd w smartfonie" i dalsza informatyzacja sądownictwa
  Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza do pełnej cyfryzacji w polskim sądownictwie. W realizacji jest m.in. projekt "sąd w smartfonie". Resort zapowiada też "zdalny dostęp" sądów do informacji pochodzących z rejestrów państwowych.
  Premier: litera prawa to niewystarczający komponent budowania sprawiedliwej rzeczywistości
  Litera prawa, która była tak kurczowo przestrzegana w czasach III RP, jest niewystarczającym komponentem budowania sprawiedliwej rzeczywistości; także duch prawa i wola narodu musi być brany pod uwagę - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki
  Jak nie chronić danych osobowych?
  Na niewiele zdadzą się różnego rodzaju zabezpieczenia, jeśli sami udostępnimy wrażliwe informacje - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych. Czy wiemy jak zadbać o swoje dane? Oto wyniki badania przeprowadzanego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem UODO.
  Okoliczności łagodzące w wyroku karnym - planowane zmiany
  W Sejmie procedowany jest projekt ustawy zmieniającej przepisy Kodeksu karnego w zakresie dotyczącym m.in. dyrektyw wymiaru kary (druk sejmowy nr 2024).
  Müller: nie będzie zgody polskiego rządu, by sędziowie łamiący prawo mogli dalej orzekać
  Przytłaczająca większość zakończonych postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów dotyczy spraw pospolitych; nie będzie zgody polskiego rządu, by sędziowie, którzy łamią prawo, mogli dalej orzekać - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller
  Dyrektywa Omnibus od 28 maja 2022 r. Jakie prawa zyskają konsumenci?
  Od 28 maja 2022 r. zacznie obowiązywać unijna dyrektywa Omnibus, której celem jest zwiększenie ochrony praw konsumentów w handlu internetowym. Polska wersja tej ustawy na razie jest w powijakach, nie zdejmuje to jednak z polskich przedsiębiorców obowiązku podporządkowania się prawu UE. Niestety dostosowanie e-sklepów do nowych regulacji może kosztować - w zależności od sytuacji wyjściowej i rozmiaru sklepu może to być od tysiąca do nawet ponad 10 tys. zł.
  Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2022 r.
  Kwota zasiłku dla bezrobotnych podlega corocznej waloryzacji. Ile wyniesie świadczenie od 1 czerwca 2022 r.?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - jaka pomoc?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to jedno z narzędzi przewidzianych dla kredytobiorców w trudnej sytuacji materialnej. Kto może skorzystać z pomocy?