reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Praca zdalna staje się standardem

Praca zdalna staje się standardem

Popularność pracy zdalnej wciąż rośnie. Nie jest jeszcze tak rozpowszechniona jak na Zachodzie, ale wszystkie idzie w tym kierunku. Już 2/3 specjalistów IT w Polsce pracuje z domu. Model pracy zdalnej staje się standardem.

2/3 specjalistów IT pracuje zdalnie

Swoje obowiązki poza biurem może już realizować sześciu na dziesięciu pracowników - wynika z najnowszych badań firmy rekrutacyjnej Michael Page. Dotyczy to w szczególności specjalistów IT - w ich przypadku ponad dwie trzecie ofert w Polsce dotyczy pracy zdalnej.

Choć w Polsce formuła pracy zdalnej wciąż nie jest tak powszechna jak na Zachodzie, z badań firmy Michael Page wynika, że co trzeci ankietowany (33 proc.) korzysta z tego przywileju co najmniej cztery razy w miesiącu, a 35 proc. nie pojawia się w biurze średnio raz w miesiącu bądź rzadziej.

Z najnowszych danych międzynarodowej agencji zatrudnienia Randstad przygotowanych na prośbę szkoły programowania online Kodilla.com wynika natomiast, że w niektórych branżach praca poza biurem to wręcz norma, zwłaszcza w branży IT. "70 proc. ofert dla specjalistów IT, które znajdują się w naszej bazie ogłoszeniowej, zawiera propozycje pracy zdalnej" - zauważył ekspert z Randstad Mateusz Żydek.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Praca zdalna dla doświadczonych

Piotr Nowosielski z portalu Just Join IT, w którym można znaleźć oferty pracy dla programistów, z roku na rok zauważa 50-procentowy wzrost liczby ogłoszeń z propozycją pracy zdalnej. "W Polsce taki model oferują już dziesiątki pracodawców. Możliwość pracy zdalnej jest jednak przeznaczona przede wszystkim dla osób z przynajmniej dwu- lub trzyletnim doświadczeniem, posiadających większe umiejętności w zakresie samoorganizacji. W przypadku tzw. juniorów oferty pracy zdalnej spotykane są rzadziej" - zaznaczył.

"Pracodawcy wolą, żeby osoby początkujące wypełniały swoje obowiązki pod ich okiem. Nie chodzi wyłącznie o kontrolę, lecz także o to, aby mogli szybciej przyswoić nową wiedzę, lepiej poznać firmę, zintegrować się z pozostałymi pracownikami oraz nauczyć się pracy w zespole" - wyjaśniła lider zespołu wsparcia absolwentów w szkole programowania online Kodilla.com Ewelina Podhorodecka.

Praca zdalna dla juniorów

Nie jest to jednak regułą. Osoby, które mają mniejsze doświadczenie, ale wykazują się dobrą samoorganizacją, mają odpowiednio wysoki poziom umiejętności, a także są komunikatywne, bardzo szybko mogą uzyskać zgodę na pracę poza biurem. Jeśli dobrze zaprezentują się podczas procesu rekrutacyjnego, mogą taką pracę znaleźć nawet od razu - wskazali specjaliści.

Jak podkreślił Andrzej Jaromin, który jako programista języka Java realizuje obecnie projekty dla klienta z Singapuru, "zdalna praca wymaga samodyscypliny i zaawansowania przynajmniej na poziomie gwarantującym w miarę samodzielne rozwiązywanie problemów. Nie jest ona więc rekomendowana dla osób rozpoczynających swoją karierę, ale warto taki cel sobie określić i do niego zmierzać".

Standard

Z badań przeprowadzonych przez szwajcarską firmę IWG wspierającą m.in. wydajność w przedsiębiorstwach wynika, że model, który dla wielu pracodawców jeszcze niedawno był nie do zaakceptowania, powoli staje się standardem. Po przebadaniu 18 tys. osób z niemal stu międzynarodowych przedsiębiorstw okazało się, że ponad połowa z nich może pracować z domu przez większość tygodnia. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Popularność pracy zdalnej wciąż rośnie. Nie jest jeszcze tak rozpowszechniona jak na Zachodzie, ale wszystkie idzie w tym kierunku. Już 2/3 specjalistów IT w Polsce pracuje z domu. Model pracy zdalnej staje się standardem. /fot. Shutterstock
Popularność pracy zdalnej wciąż rośnie. Nie jest jeszcze tak rozpowszechniona jak na Zachodzie, ale wszystkie idzie w tym kierunku. Już 2/3 specjalistów IT w Polsce pracuje z domu. Model pracy zdalnej staje się standardem. /fot. Shutterstock

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama