reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > 500 plus dla niepełnosprawnych: emerytury i renty niewliczane do dochodu

500 plus dla niepełnosprawnych: emerytury i renty niewliczane do dochodu

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą świadczenia "500 plus dla niepełnosprawnych". Zgodnie z przyjętą poprawką do kwoty, od której uzależnione będzie pobieranie świadczenia nie będą doliczane m.in. dochody z emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

Sejm uchwalił z poprawką ustawę ws. 500 plus dla osób niepełnosprawnych

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Sejm przyjął poprawkę PO-KO dotyczącą zasad uprawniających do świadczenia. Ustawa trafi teraz do prac w Senacie.

Głosowanie nad projektem ustawy poprzedziła burzliwa dyskusja.

Polecamy: Pomoc społeczna Komentarz do ustawy Magdalena Kasprzak Joanna Nowicka

Posłanka PO-KO Jagna Marczułajtis-Walczak wskazywała, że za czasów rządów Platformy Obywatelskiej w 2014 r. świadczenie pielęgnacyjne wzrosło "z 420 zł w 2007 r. do 1447 zł w roku 2014". "Zostawiliśmy 657 mln złotych na realizację wyroku TK, którego państwo łaskawie nie jesteście w stanie zrealizować nie wiadomo dlaczego" - mówiła. Wymieniła również m.in. zwiększenie dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych, sprzętu rehabilitacyjnego oraz likwidację barier architektonicznych. Jej zdaniem, obecny rząd "jedyne co potrafi zrobić tą ustawą, to nie wspomagać, tylko wykluczać". "Wykluczacie nawet tych, którzy mają renty z powodu wypadku przy pracy" - przekonywała.

Z kolei Sławomir Piechota (PO-KO) mówił, że jego klub przedstawił poprawki, które przewidują m.in. "wykreślenie zamiaru zabrania pieniędzy z FUS-u". Jego zdaniem, "te pieniądze potrzebne są na inne cele, inne zadania".

"Chciałam prosić państwa, żeby ograniczyć swoje wystąpienia, żeby nie nadawać im charakteru politycznego, ale widocznie się nie da" - odpowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Podkreśliła, że "około pół miliona osób dorosłych w Polsce zdanych jest w 100 proc. na opiekę swoich najbliższych". "Nie mogą pracować, a praca to nie tylko źródło dochodu, ale przede wszystkim godnościowa realizacja swoich marzeń" - przekonywała. Dodała, że osoby, dla których "czynności dnia codziennego są najtrudniejszym wyzwaniem, a przy zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych są zdane na swoich opiekunów", otrzymują renty w wysokości 1100 zł dzięki Prawu i Sprawiedliwości.

Wśród działań rządu na rzecz niepełnosprawnych wymieniła również m.in. zrównanie renty socjalnej do poziomu najniższej renty wypłacanej przez ZUS oraz podniesienie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, czy też świadczenia pielęgnacyjnego. "Regularnie podnosimy świadczenia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, wsłuchujemy się w głosy tego środowiska" - mówiła minister resortu rodziny.

"To, co zrobiliśmy (dla niepełnosprawnych - PAP) można przeczytać w każdym podręczniku, a trudno szukać podręcznika o tym, co państwo zrobiliście" - podkreśliła Borys-Szopa, zwracając się do opozycji. Wyraziła nadzieję, że "w ramach czysto ludzkiej solidarności wysoka izba chce pomóc osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji".

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama