| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zmiana obowiązku szkolnego dla sześciolatków

Zmiana obowiązku szkolnego dla sześciolatków

2 marca 2012 r. wchodzi w życie ustawa z 27 stycznia 2012 roku, która zmienia ustawę o systemie oświaty. Od 1 września 2014 roku rodzice będą musieli posłać do szkoły sześcioletnie dziecko, a także pięciolatka jeśli będzie wystarczająco dojrzały, aby uczestniczyć w zajęciach szkolnych.

Dyrektor szkoły publicznej będzie zobowiązany, inaczej niż obecnie, przyjąć sześciolatka bez względu na warunki, jakie będą panować w placówce.

Obowiązek szkolny będzie obowiązywał od 1 września 2014 roku, jak obliczono do szkoły trafi wtedy 414 tys. dzieci. Zatem szkoły będą miały dodatkowo dwa lata na lepsze przygotowanie się do przyjęcia sześciolatków.

Już ponad 11,5 tys. szkól zostało wyposażonych w kąciki zabaw w salach ,a 2 tys. szkól posiada także place zabaw dla maluchów, aby umilić im czas spędzony w szkole.

Jednak jak mówi były minister edukacji dwa lata to i tak za mało czasu, aby przygotować rodziców do zmian. Natomiast niektórzy z władz samorządowych są zdania, że obecnie sześciolatki mogą blokować miejsca w przedszkolach dla trzyletnich i czteroletnich dzieci.

Jak do 2014 roku będzie wyglądała sytuacja dzieci?

Jak wynika z ustawy nadal trzeba zapisywać pięciolatków do przedszkola. Natomiast  sześcioletnie dzieci, które są w przedszkolu według przepisów ustawy powinny brać udział w zajęciach, które rozwijają wiedzę oraz ich umiejętności, aby  nie zostawać w tyle.

Zobacz również: Sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły od 2014 r.

Skąd będą uzyskane pieniądze na ulepszenie placówek?

Otóż gminy i samorządy uzyskają wsparcie z programu ,, Radosna szkoła” .W tym roku przeznaczono 200 mln zł na wsparcie finansowe szkół. Samorządy mogą otrzymać nawet 450 mln zł na modyfikację swoich placówek, by przystosować je dla najmłodszych. Każda ze szkól jest w stanie uzyskać 6 tys. zł lub 12 tys. zł  na kąciki zabaw w klasach,
a na place zabaw 64 tys. zł lub 116 tys. zł.

Pomoc na remont szkól będzie uzyskana także z budżetu państwa, bowiem Sejm pracuje nad propozycją klubu PSL żeby wydzielić rezerwę w wysokości 0,4 % z subwencji oświatowej na ulepszenie placówek. Obecnie jest to 0,2%, a więc samorządy mogą liczyć na dodatkowe 200 mln zł.

Zobacz serwis: Edukacja

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »