reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Reforma emerytalna: co z sędzią i prokuratorem?

Reforma emerytalna: co z sędzią i prokuratorem?

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by kwestię wieku emerytalnego sędziów i prokuratorów rozstrzygała osobna ustawa. Przedstawiciele tych zawodów później przechodziliby w stan spoczynku dopiero od 2013 r.

Wszystko wskazuje na to, że we wtorek 17 kwietnia Rada Ministrów przyjmie ostateczną wersję projektu ustawy o wydłużeniu wieku emerytalnego i wyśle ją do Sejmu. Ale w rządzie nadal trwa bitwa o przywileje emerytalne.

Gra idzie o dużo wyższą stawkę, bo faktycznie o możliwość zastopowania zmian wydłużających wiek stanu spoczynku dla sędziów

Resort sprawiedliwości chce, by kwestię wieku emerytalnego sędziów i prokuratorów rozstrzygała osobna ustawa. Ponowił to stanowisko w pismach z 12 i 13 kwietnia. Ale gra idzie o dużo wyższą stawkę, bo faktycznie o możliwość zastopowania zmian wydłużających wiek stanu spoczynku dla sędziów. Resort w uzasadnieniu swojego stanowiska zwraca uwagę, że rozwiązania dotyczące sędziów mogą być sprzeczne z ustawą zasadniczą. Argumentuje, że z uwagi na specjalną pozycję zawodu sędziego opisaną w konstytucji podwyższenie granicy przejścia w stan spoczynku i likwidacja uprawnienia do wcześniejszego przejścia na emeryturę mogą naruszać gwarancję praw nabytych. Zmiany powinny dotyczyć tylko rozpoczynających zawód sędziego. Resort powołuje się przy tym na casus żołnierzy i policjantów, w przypadku których planowane zmiany mają objąć dopiero wstępujących do służby.

Jednak przyjęcie tej linii rozumowania oznaczałoby praktycznie odłożenie reformy wobec sędziów ad acta. Gdyby bowiem wiek przejścia w stan spoczynku wydłużano sędziom, którzy pracę zaczną w 2013 r., to pierwszy rocznik trafiłby na emeryturę w 2051 roku. To czyni reformę wobec tej profesji w zasadzie fikcją.

Już w przypadku systemu emerytur mundurowych wielu ekspertów uważa, że zmiany powinny zacząć działać wcześniej. Gdyby obecny rządowy projekt został zrealizowany: staż służby wydłużony do 25 lat, a minimalny wiek emerytalny do 55 lat, to pierwszy rocznik nowych emerytów mundurowych trafiłby na wypoczynek w 2038 roku.

Ponieważ resort sprawiedliwości konsekwentnie podtrzymuje stanowisko dotyczące realizacji ewentualnych zmian dla sędziów i prokuratorów w oddzielnej ustawie, resort pracy proponuje, by spór przeciął rząd.

Emocje i niezgodę wzbudza też inny element politycznego kompromisu: emerytury częściowe. Chodzi o różny wiek uprawniający do pobierania emerytur częściowych przez kobiety 62 lata i mężczyzn 65 lat. To oznacza, że kobiety będą mogły pobierać je przez 5 lat, a mężczyźni – tylko 2. Pisaliśmy o zastrzeżeniach RCL w tej sprawie i możliwej niekonstytucyjności. Teraz do rządowych prawników dołączyli dyplomaci. MSZ zwraca uwagą, że takie rozwiązanie może być niezgodne z prawem unijnym i naruszać zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzna w dziedzinie zabezpieczenia społecznego. Dlatego proponuje mechanizm zrównujący wiek uprawniający do uzyskania emerytur częściowych. Resort Władysława Kosiniaka-Kamysza broni rozwiązania. Przytacza orzeczenia naszego Trybunału Konstytucyjnego dopuszczającego uprzywilejowaną pozycję kobiet w systemie emerytalnym oraz zwraca uwagę, że mężczyźni będą mogli korzystać z emerytur częściowych zaraz po osiągnięciu obecnego wieku emerytalnego (65 lat), a kobiety dopiero po dwóch latach.

Pełny tekst: Kolejna odsłona emerytalnej bitwy: sędzia i prokurator

Zobacz również serwis: Emerytury

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Prawnik./ Fot. Fotolia
Prawnik./ Fot. Fotolia

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Doradca podatkowy oraz radca prawny z bogatym doświadczeniem w obsłudze postępowań i wydawaniu opinii. Partner w Advicero Nexia. Posiada prawie 20 lat doświadczenia zawodowego. Specjalizuje się szczególnie w zagadnieniach dotyczących podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego, podatków dochodowych czy przeprowadzaniu analizy podatkowej. Ma również doświadczenie w zagadnieniach z pogranicza prawa cywilnego i podatkowego oraz postępowaniach przed organami podatkowymi, sądami administracyjnymi, a także Trybunałem Sprawiedliwości UE. Zajmuje się również sporządzaniem opinii i pism procesowych z zakresu prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotacji oświatowych i transportu drogowego. Ma rozległe doświadczenie procesowe w sprawach ubezpieczeń społecznych, cywilnych i prawa pracy. Jest autorem i współautorem publikacji książkowych o tematyce podatkowej, w szczególności „Komentarza do podatku od towarów i usług” oraz „Komentarza do podatku akcyzowego” oraz licznych cyklicznych publikacji w prasie codziennej, branżowej oraz na portalach internetowych. Specjalizuje się w komentarzach oraz prelekcjach w zakresie podatku VAT, podatku akcyzowego, analizy podatkowej oraz postępowań podatkowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Doradza w języku polskim i angielskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama