| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Użycie broni palnej - nowe przepisy

Użycie broni palnej - nowe przepisy

Użycie broni palnej ma być adekwatne do stopnia zagrożenia. Uchwalona przez Sejm nowelizacja czeka na podpis Prezydenta.

Sejm przyjął większość senackich poprawek do ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Nowe przepisy wykonują wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 17 maja 2012 r., dotyczący niezgodności z konstytucją kilku ustaw, m.in.: o Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, ABW, Służbie Celnej. Ustawa kompleksowo reguluje i ujednolica zasady, sposób użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Określa też przypadki, kiedy mogą one być użyte oraz tryb postępowania przed i po ich użyciu lub wykorzystaniu.

Przyjęto generalną zasadę, że użycie przez służby konkretnego środka przymusu lub broni palnej musi być adekwatne do stopnia zagrożenia, a zastosowany środek powinien się charakteryzować realnie najmniejszą dolegliwością. Poszczególnym formacjom ujętym w ustawie przyporządkowano zamknięte katalogi środków przymusu bezpośredniego. Wśród poprawek Senatu do ustawy, które zyskały poparcie Sejmu, jest m.in. dodanie do listy środków przymusu bezpośredniego przysługujących Służbie Więziennej psów służbowych, już teraz wykorzystywanych przez tę formację. Posłowie zagłosowali też za senacką poprawką nakładającą na MSW obowiązek przedstawienia Sejmowi i Senatowi oceny funkcjonowania ustawy, m.in. w zakresie zasadności i skuteczności zawartych w niej rozwiązań, po roku od jej wejścia w życie.

Zobacz również: Użycie broni palnej przez Policję

Przyjęte zostały także poprawki określające jakie środki przymusu bezpośredniego mogą stosować policjanci wobec nieletniego umieszczonego w policyjnej izbie dziecka. Sejm poparł też zaproponowaną przez Senat zmianę dotyczącą wprowadzenia obowiązku niezwłocznego udzielenia pomocy medycznej kobietom w widocznej ciąży w przypadku użycia wobec nich kaftana bezpieczeństwa lub pasa obezwładniającego. Ochronę taką ustawa przewiduje już w stosunku do nieletnich. Ustawa uwzględniająca przyjęte poprawki Senatu trafi teraz do podpisu prezydenta.

Źródło: Sejm

Polecamy serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Użycie broni przez Policję./ Fot. Fotolia
Użycie broni przez Policję./ Fot. Fotolia

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »