REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Święta Bożego Narodzenia 2020 – jakie obostrzenia?

Święta Bożego Narodzenia 2020 – jakie obostrzenia?/Fot. Shutterstock
Święta Bożego Narodzenia 2020 – jakie obostrzenia?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Święta Bożego Narodzenia w 2020 r. wciąż wzbudzają wiele wątpliwości. Czy w tym okresie będą obowiązywały nowe obostrzenia? Co z niedzielami handlowymi?

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego redukcja kontaktów społecznych w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest tematem fundamentalnie ważnym

REKLAMA

Premier apeluje o spotkania w gronie małych rodzin

21 listopada 2020 r. premier Mateusz Morawiecki ogłosił 100 dni solidarności w walce z koronawirusem.

„Też przed nami jest okres Świąt Bożego Narodzenia., to moment, w którym rodziny się spotykają, dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, żeby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych z którymi mieszkamy, żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to jak ostre będą musiały być restrykcje potem. Dlatego rozpoczynamy te 100 dni solidarności, które pomogą nam lepiej przetrwać okres najbliższych miesięcy” – mówił premier podczas konferencji prasowej.

Polecamy: Darowizny, spadki, testamenty (PDF)

Etap odpowiedzialności od 28 listopada do 27 grudnia 2020 r.

Od 28 listopada 2020 r. placówki handlowe mają działać w najwyższym reżimie sanitarnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie przedświątecznym placówki gastronomiczne takie jak na przykład restauracje pozostaną zamknięte.

W kościołach ma obowiązywać ograniczenie liczby osób (maksymalnie 1 osoba na 15 m2), obowiązek zachowania odległości (minimum 1,5 m od innych osób) oraz zakrywania nosa i ust.

Ile niedziel handlowych w grudniu 2020 r.?

O niedzielach handlowych w grudniu 2020 r. mówił podczas konferencji prasowej 21 listopada 2020 r. wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Zdaniem ministra warto rozważyć, aby przynajmniej niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową. Obecnie jednak pozostają wcześniejsze ustalenia, czyli 2 niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia.

Co z ograniczeniem kontaktów?

REKLAMA

O ograniczenie kontaktów na Boże Narodzenie był pytany 23 listopada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak podaje Polska Agencja Prasowa wiceminister pytany w TVP1 o rozwiązanie, nad którym pracuje rząd, zaznaczył, że "pewne zakazy być może się pojawią, ale nie chcę w tej chwili przesądzać, w jaką stronę pójdziemy".

Projekt, który przewiduje wprowadzenie limitu osób podczas imprez i spotkań organizowanych w domach budzi wiele kontrowersji. Obowiązujący do 27 grudnia limit 5 osób miałby nie dotyczyć osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

"W tej chwili jest w konsultacjach projekt rozporządzenia, w którym chcemy ograniczyć przemieszczanie się osób w czasie świąt Bożego Narodzenia. Jaki będzie końcowy efekt tych konsultacji i jak to rozporządzenie będzie wyglądało, przekonamy się niedługo" – mówił wiceminister w Warszawie, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Liczymy, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia ograniczenia w przemieszczaniu się nie będą konieczne; taki scenariusz pojawiłby się jednak w przypadku wprowadzenia kwarantanny narodowej” – mówił  wcześniej w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

"Mamy jednak nadzieję, że ten scenariusz się nie zrealizuje, że odpowiedzialne podejście obywateli spowoduje, że liczba zakażeń będzie się zmniejszać" - zaznaczył. "Rozważamy wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających na święta zza granicy" – dodał rzecznik.

Narodowa kwarantanna – co oznacza?

Narodowa kwarantanna jest jednym z wariantów obostrzeń, które rząd przygotował w zależności od rozwoju sytuacji. Wariant ten mógłby zostać wprowadzony w przypadku przekroczenia ostatniego progu bezpieczeństwa lub niewydolności służby zdrowia.

Projekty rozporządzeń dotyczących etapów:

  • odpowiedzialności;
  • stabilizacji;
  • narodowej kwarantanny

znajdują się na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

REKLAMA

Jedno z najważniejszy obostrzeń w przypadku tzw. narodowej kwarantanny miałoby dotyczyć przemieszczania się. Zgodnie z projektem do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze byłoby możliwe wyłącznie w celu:

1) wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 i 1517), a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

3) wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;

4) sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych;

5) dotarcia do szkoły, placówki oświatowej lub uczelni albo powrotu z nich do miejsca zamieszkania lub pobytu;

6) odbycia szkoleń i kursów, przystąpienia do egzaminów, testów lub kwalifikowania oraz udziału w ćwiczeniach, o których mowa w § 26 ust. 12.

Do odwołania, od poniedziałku do piątku w dniach, w których szkoły lub placówki oświatowe prowadzą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze lub opiekuńcze, w godzinach 8.00–16.00 przemieszczanie się małoletnich do ukończenia 16. roku życia w celach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4, miałoby się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej.

Konsultacje projektów rozporządzeń

Można zgłaszać uwagi do projektów rozporządzeń na adres konsultacje-koronawirus@kprm.gov.pl.

  • uwagi do projektu dot. tzw. etap odpowiedzialności można zgłaszać do poniedziałku 23 listopada do g. 20:00 w temacie mejla wpisując [ETAP ODPOWIEDZIALNOŚCI]
  • uwagi do projektu dot. kwarantanny narodowej - można zgłaszać do 27 listopada g. 20:00 w temacie mejla wpisując [ETAP STABILIZACJI]
  • uwagi do projektu dot. trzech nowych stref (czerwoną, żółtą i zieloną) można zgłaszać do 27 listopada g. 20:00 w temacie mejla wpisując [KWARANTANNA NARODOWA]

Poniżej linki do projektów:

Projekt ETAP ODPOWIEDZIALNOŚCI
201121​_projekt​_ODPOWIEDZIALNOSC.pdf 0.42MB
Projekt ETAP STABILIZACJI
201121​_projekt​_STABILIZACJA.pdf 0.47MB
Projekt NARODOWA KWARANTANNA
201121​_projekt​_NARODOWA​_KWARANTANNA.pdf 0.42MB

Źródło: KPRM, PAP

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA