Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od kiedy bez maseczek na powietrzu?

Redakcja
Od kiedy bez maseczek na powietrzu?/Fot. Shutterstock
Od kiedy bez maseczek na powietrzu?/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od kiedy bez maseczek na powietrzu? To pytanie pojawia się często w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia dotyczącego obostrzeń.

Od kiedy nie nosimy maseczek na zewnątrz?

8 maja 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

REKLAMA

Zgodnie z tymi przepisami do 5 czerwca 2021 nakaz zakrywania, przy pomocy maseczki, ust i nosa obowiązuje m.in. w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

 • na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
 • na terenie nieruchomości wspólnych oraz na terenie takich nieruchomości o innych formach posiadania,
 • w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej,
 • w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
 • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

Do 5 czerwca zakrywać nos i usta przy pomocy maseczki należy również w środkach transportu zbiorowego czy w trakcie sprawowania kultu religijnego. Nakaz dotyczy też statków powietrznych.

Ważne! Od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. powyższy nakaz nie będzie dotyczył miejsc na otwartym powietrzu.

W tym samym czasie, czyli od 15 maja do 5 czerwca 2021 r. w przypadku przemieszczania się pieszo, będzie obowiązywała odległość nie mniejsza niż 1,5 m od siebie. Nie dotyczy to osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących oraz sytuacji, gdy zachowanie dystansu nie jest możliwe ze względu na sprawowanie opieki nad dzieckiem do ukończenia 13. roku życia lub nad osobą niepełnosprawną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez maseczek w parku, w lesie

Ponadto rozporządzenie wymienia przypadki, w których nie stosuje się nakazu zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Ma to miejsce na przykład w przypadku pojazdów samochodowych, które nie są środkami publicznego transportu zbiorowego Maseczek nie muszą też nosić m.in. dzieci do ukończenia 5. roku życia czy w osoby przebywające na terenie lasu, parku, na plaży.

Nakazu nie stosuje się również w przypadku osób, które nie mogą zakrywać ust i nosa z powodu:

 • całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
 • trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa,
 • zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Na żądanie określonych w rozporządzeniu organów należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

Maseczki podczas ślubu?

Nakazu noszenia maseczki nie stosuje się również podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed duchownym.

W niektórych przypadkach możliwe jest odkrycie ust i nosa. Chodzi tu o m.in. o konieczność identyfikacji tożsamości danej osoby czy spożywanie posiłków lub napojów w zakładach pracy.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r., poz. 861)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(50)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ten
  2021-05-12 17:06:23
  Czy to jakieś jaja sa? Na wiejskim cmentarzu często jest tylko jedna osoba. Czy też ma chodzić zamaskowana? Zmarłych pozaraża czy co?
  2
  pokażodpowiedzi (3)
 • Leon Z
  2021-05-12 18:02:23
  Jeśli mnie zapytać, to bez maski chodzę od marca. Przymus maskowy jest nielegalny. Powiem wam to każdy dobry prawnik. Maski nie zabezpieczają przed wirusem - to potwierdziło wielu wybitnych lekarzy m. inn. prof. Szumowski i prof. Gut - filmy z ich wypowiedziami są dostępne w internecie. Maski, to jedynie symbol upodlenia ludzi przez pisofaszystów.
  15
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tolek
  2021-05-11 17:26:30
  Po Tym Balaganie i klamstwach z Jakimi Długami , zostaniemy ??
  4
 • Anka
  2021-05-12 17:24:50
  A nauczyciel w szkole ma w maseczce gadać do dzieci...? Mam czasem 7 lekcji pod rzą, chyba bym się udusiła, zapluła i padła...
  4
  pokażodpowiedzi (3)
 • kjgf
  2021-05-12 17:28:54
  maski ***** dają to jakby łapać komary za pomocą siatki ogrodzeniowej
  4
 • Kargul
  2021-05-12 17:56:46
  Walcie się degille z nierządu. Kto Wam płaci za męczenie Polski i Polaków ?
  5
 • 1111
  2021-05-12 19:16:44
  maski szkodzą zdrowiu, niech te *iuty ,simony horbany i inne dzbany sie douczą . to są durnie z dyplomami za kase
  7
 • Ferdek
  2021-05-12 18:11:37
  A na rowerze? Ma się udusić? Ale mamy patafianow wśród lekarzy
  5
 • Ot co
  2021-05-12 17:36:12
  Krótko i zwięźle : ***** ***
  3
 • normalny
  2021-05-12 17:53:09
  od kiedy bez maseczki na swiezym powietrzu? od zawsze i na zawsze
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

REKLAMA

Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

REKLAMA

Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

REKLAMA