REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spłaszczenie struktury sądów - reforma wymiaru sprawiedliwości

Spłaszczenie struktury sądów - reforma wymiaru sprawiedliwości
Spłaszczenie struktury sądów - reforma wymiaru sprawiedliwości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spłaszczenie struktury sądów zakłada reforma wymiaru sprawiedliwości. Na czym miałyby polegać zmiany?

Rzecznik rządu: spłaszczenie struktury pozwoli na lepsze funkcjonowanie sądów

Spłaszczenie struktury pozwoli na o wiele lepsze funkcjonowanie sądów - mówił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o zapowiadaną przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego reformę wymiaru sprawiedliwości.

REKLAMA

REKLAMA

W sobotę prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński na antenie RMF FM mówił o reformie sądownictwa i stwierdził, że Sąd Najwyższy będzie "niewielki", a jego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa, kasacje będą w dużych sądach regionalnych, a sądy, które dotąd były sądami rejonowymi, będą filiami sądów okręgowych.

Müller był pytany na antenie TVP Info o możliwe reakcje na te propozycje reform, o których mówił prezes PiS. "Widzę, że w tej chwili pierwsze komentarze, co do spłaszczenia struktury sądów, takie bardzo atakujące sędziów rejonowych to znaczy wskazujące na to, że oni są jakimiś gorszymi sędziami i to jest właśnie problem, który tkwi w istocie tego, jak funkcjonuje w tej chwili wymiar sprawiedliwości - jest grupa sędziów, którzy są dużo wyżej, którzy, niestety, nie szanują tych, którzy wykonują tą codzienną pracę w sądach rejonowych czy sądach niższych instancji i w taki sposób powstała ta grupa, która kierowała wymiarem sprawiedliwości" - ocenił.

Spłaszczenie struktury sądów

REKLAMA

"Spłaszczenie struktury sądów pozwoli na to, aby ten pluralizm, w ramach tej grupy, która jest powołana - sędziowie powołani jeszcze przed tym jak Prawo i Sprawiedliwość nawet rządziło - że to funkcjonowanie sądów będzie o wiele lepsze" - mówił rzecznik rządu.

Pytany, czy to jest pomysł, aby w skali całego kraju podnieść pozycję sędziów, którzy w tej chwili są na niższej pozycji niż ci, którzy w środowisku są uważani za ważniejszych, a przez to zmienić nastawienie całego środowiska względem planów dotyczących reformy. Müller nie zgodził się z tezą, że większość sędziów jest przeciwko reformie, ale są to głośne grupy. "Jest przytłaczająca większość tych, którzy na co dzień pracują po to, aby wymiar sprawiedliwości funkcjonował skutecznie i to są sędziowie, którzy działają na rzecz Polaków i robią to w imieniu Rzeczypospolitej - ich duża część jest właśnie w sądach rejonowych, niedoceniana, mniej opłacana" - mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Ta reforma, jeżeli by była decyzja ostateczna, kierunkowa, że będzie realizowana - to zmieni, poprawi nie dość, że sytuację tych sędziów, to jeszcze szybkość funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i jednocześnie spowoduje, że te osoby, które były do tej pory niedoceniane, ci sędziowie liniowi, którzy na co dzień pracują w wymiarze sprawiedliwości, będą mieli lepszą sytuację" - stwierdził rzecznik rządu.

Kaczyński zapowiedział na antenie RMF FM, że projekt ustawy przewidujący dalsze reformy wymiaru sprawiedliwości został zatwierdzony już wiele miesięcy temu, ale zostanie wprowadzony niedługo w ramach szerszego przedsięwzięcia i będzie częścią Polskiego Ładu.

Poinformował, że w założeniach projektu "wszystkie sądy będą miały status sądów okręgowych". Dodał, że "poprawi to nie tylko sytuację sędziów, ale także wszystkich tych, którzy przed sądami w różnych rolach stają, z tego względu, że dziś mamy sądy, które są bardzo ciężko obciążone - tak, że w gruncie rzeczy sędzia nie jest w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków, a są sądy, gdzie to obciążenie jest bardzo niskie".

Jak wyjaśnił, "jeśli będziemy mieli sąd okręgowy w województwie mazowieckim, to będzie centrala w Warszawie, ale będą też sądy, które dotąd były sądami rejonowymi i one będą po prostu filiami tego sądu". Zaznaczył też, że dzięki temu będzie można sprawy przekazywać między tymi sądami.

"Na pewno tych, którzy są teraz sędziami rejonowymi, a to jest większość sędziów, trzeba będzie awansować, ale to już będzie z mocy ustawy" - mówił Kaczyński. Dodał, że "w tym akurat elemencie tej reformy weryfikacji (sędziów - PAP) nie będzie, chyba żeby chodziło o jakieś ciężkie przypadki dyscyplinarne, bo one rzeczywiście występują".

Ocenił, że "przede wszystkim będzie to poważny, także materialny, awans tych sędziów i likwidacja takiej sytuacji, że wielu dobrych sędziów oczekuje na awans z sądu rejonowego przez wiele lat, a z powodów pozamerytorycznych tego awansu nie otrzymuje". "Uważam, że ta reforma na tym poziomie nie powinna wywołać żadnych buntów, bo to jest reforma dla sędziów w oczywisty sposób korzystna" - mówił Kaczyński.

Z kolei - jak kontynuował - "jeśli chodzi o wyższe instancje, to będziemy mieli przeniesienie kasacji (z Sądu Najwyższego - PAP) na poziom dużych sądów regionalnych, może nie wszystkich, części sądów regionalnych". "I będziemy mieli Sąd Najwyższy - tu trwa jeszcze pewna dyskusja, ale generalnie rzecz biorąc, to będzie sąd niewielki, którego zadaniem będzie porządkowanie orzecznictwa" - zaznaczył Kaczyński. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski
gb/ godl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

  Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

  REKLAMA

  Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

  Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  REKLAMA

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

  Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

  REKLAMA