REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walka z dezinformacją i aplikacje dla uchodźców

Walka z dezinformacją i aplikacje dla uchodźców
Walka z dezinformacją i aplikacje dla uchodźców
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aplikacje i inne rozwiązania software’owe ułatwiające niesienie pomocy humanitarnej oraz walka z dezinformacją w sieci – to działania podjęte w związku z wojną na Ukrainie przez firmy z branży informatycznej w ramach inicjatywy Polskie IT dla Ukrainy.

Aplikacje dla uchodźców z Ukrainy

Z myślą o uchodźcach przebywających i napływających do Polski specjaliści z przedsiębiorstw zrzeszonych w organizacjach ICT na bieżąco tworzą rozwiązania ułatwiające niesienie pomocy.

REKLAMA

"Tak powstała m.in. aplikacja dla konsulatu Ukrainy, a niedługo będziemy mogli przekazać również aplikację dla wolontariuszy na granicy, która ułatwi im skoordynowanie zapisów, szukanie pomocy, noclegu etc. Stale rozwijamy i zabezpieczamy przed cyberatakami także już istniejące rozwiązania, które powstały na początku konfliktu zbrojnego w ramach indywidualnych inicjatyw firm członkowskich. A jest ich naprawdę dużo" – podkreśla executive director w SoDA i koordynatorka akcji Polskie IT dla Ukrainy Marta Kępa.

Zapotrzebowanie można zgłaszać na adres e-mail: ukraina@sodapl.com.

Firmy IT współpracują z organizacjami pozarządowymi

REKLAMA

Dzięki inicjatywie firmy IT współpracują już z 30 organizacjami pozarządowymi. Wśród realizowanych dla nich projektów znajdują się te łączące uchodźców z osobami oferującymi transport i/lub nocleg; pomagające w koordynacji pracy i zasobów ludzkich na granicy oraz na dworcach; wspierające logistykę, np. bezpieczny transport pacjentów z Ukrainy do Polski, czy ułatwiające fundraising. W dalszej perspektywie rozważane jest uruchomienie specjalnego call center, do którego kierowani byliby wszyscy migranci. Tu Polskie IT dla Ukrainy w znacznej mierze opiera się na wiedzy i doświadczeniu Tech To The Rescue w zakresie działalności organizacji pozarządowych.

Toczą się również rozmowy z dostawcami sprzętu na temat możliwości przekazania go dla potrzebujących uchodźców. Udało się już zakupić i przekazać komputery, drukarko-skanery i osprzęt do montażu infrastruktury IT (stojaki, routery, kable).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Walka z dezinformacją w sieci

REKLAMA

Innym ważnym elementem pomocy Ukrainie jest walka z dezinformacją pojawiającą się w sieci. W najbliższych dniach utworzona zostanie grupa ekspercka, w skład której wejdą przede wszystkim podmioty specjalizujące się w obszarze tzw. fact-checkingu. Jej zadaniem będzie koordynacja działań, które w sposób zautomatyzowany pomogą wyeliminować nieprawdziwe informacje dotyczące sytuacji w Ukrainie, a także zwiększą świadomość społeczeństwa w zakresie weryfikacji treści.

Dużą akcją prowadzoną obecnie w ramach projektu jest zbiórka charytatywna Polski TECH i biznes dla walczącej Ukrainy #CyberBridge na rzecz Fundacji Ukraina. W zakładce zbiórki w serwisie zrzutka.pl codziennie aktualizowana jest lista potrzeb zgłaszanych przez stronę ukraińską za pośrednictwem fundacji, która następnie z zebranych środków finansuje odpowiednie zakupy. Do tej pory udało się w ten sposób zamówić i dostarczyć na tereny objęte wojną środki medyczne oraz sprzęt taktyczny za kwotę ponad 620 tys. zł.

"Skuteczna pomoc w obecnej sytuacji jest możliwa tylko przy ścisłej współpracy zaangażowanych. Środki z naszej zbiórki trafiają do Fundacji Ukraina, przy pomocy której możemy realizować zamówienia medykamentów oraz rzeczy technicznych i taktycznych - w zależności od aktualnych potrzeb. Dzięki dużym kwotom pochodzącym ze zbiórki możemy więc realizować większe zamówienia w korzystniejszych cenach i w krótszym czasie" – podkreśla CEO KYOTU Technology & 25wat i koordynator akcji Polskie IT dla Ukrainy Mateusz Romanow.

"Działamy w sposób transparentny, od współpracy ze zweryfikowanymi partnerami po rozliczenie wydatków przez fundację" - zapewnił.

Na zbiórkę Polski TECH i biznes dla walczącej Ukrainy #CyberBridge datek może wpłacić każda osoba fizyczna lub firma, bez względu na sektor, w jakim działa. Przedsiębiorstwa z obszaru szeroko rozumianego IT mają natomiast możliwość włączenia się w inicjatywę Polskie IT dla Ukrainy również od strony koncepcyjnej i wykonawczej. Wszelkie informacje na temat projektu i możliwości jego wsparcia dostępne są na stronie www.polskieit.pl oraz pod adresem: ukraina@sodapl.com.

Organizatorami przedsięwzięcia Polskie IT dla Ukrainy są: Software Development Association Poland (SoDA) – inicjator projektu, Fundacja Digital Poland, Fundacja Tech to The Rescue, ITCorner, Just Join IT, KIGEiT, Klaster CyberMadeInPoland, Klaster ICT Pomorze Zachodnie, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT). (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ dki/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

REKLAMA

ZUS: Nowe możliwości dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób może skorzystać z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

REKLAMA