REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywóz zwierząt z Ukrainy do Polski – skrócona procedura

Skrócona procedura przewozu zwierząt z Ukrainy do Polski
Skrócona procedura przewozu zwierząt z Ukrainy do Polski

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów poinformowało o skróconej procedurze przywozu zwierząt z Ukrainy do Polski. Skrócona procedura dotyczy zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES). Procedura ta ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i skrócenie czasu przewozu zwierząt.

Aktualna sytuacja w Ukrainie spowodowała, że cała procedura przywozu zwierząt z Ukrainy do Polski musiała zostać skrócona. Ministerstwo Finansów o skróceniu procedury poinformowało 2 marca 2022 roku. Informację o przewozie zwierząt z wyprzedzeniem powinny otrzymać następujące służby:

REKLAMA

· Służba Celno – Skarbowa,

· Straż Graniczna,

· Inspekcja weterynaryjna.

Przed omówieniem procedury przewozu zwierząt przypominamy, które z nich należą do gatunków zagrożonych. Jest ich około 10 tysięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CITES - lista gatunków

Do zwierząt zagrożonych należą:

· krokodyle,

· warany,

· węże należące do dusicieli– np. pytony, boa, anakondy,

· przydacznie – małże z oceanów i mórz tropikalnych,

· dzikie koty – np. lamparty, oceloty, rysie, lwy, gepardy, tygrysy,

· korale rafotwórcze,

· niedźwiedzie,

· papugi (wyjątkiem jest nierozłączka czerwonoczelna, papużka falista, nimfa i aleksandretta obrożna, które nie są chronione),

· ptaki drapieżne (z wyjątkiem 4 gatunków urubu /sępników/, które należą do rodziny kondorowatych),

· wszystkie jesiotrokształtne, czyli np. jesiotry, z których pochodzi kawior.

Pełna lista stanowi załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) Nr 2019/2117 z dnia 29 listopada 2019 r. zmieniającym rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi – lista gatunków zagrożonych wyginięciem.

Procedura: przywóz zwierząt z Ukrainy do Polski

Jak już zostało wspomniane procedura ta uległa maksymalnemu skróceniu. Decyzja o uproszczeniu przywozu zwierząt z Ukrainy do Polski została podjęta przez Ministerstwo Finansów, Krajową Administrację Skarbową oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. O przewozie powiadomić należy z wyprzedzeniem Służbę Celno-Skarbową, Straż Graniczną i inspekcję weterynaryjną.

Informacja taka powinna zawierać:

· dane dotyczące gatunków przewożonych zwierząt,

· liczbę zwierząt,

· dane osoby przewożącej,

· przez jakie przejście graniczne planowany jest przejazd,

· informację o miejscu docelowym pobytu w UE.

Pozostałe formalności zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie.

Niedopuszczalne jest przewiezienie zwierząt zagrożonych wyginięciem bez uprzedniego poinformowania odpowiednich służb. Ważne jest to ze względu na nie narażanie zwierząt na cierpienie. Podkreślić należy także, że chodzi tu o bezpieczeństwo uchodźców oraz służb i wolontariuszy pracujących na granicy.

Formalności zostały skrócone do minimum, a kwestie urzędowe załatwiane będą w czasie późniejszym. Przed skróceniem procedura ta wyglądała następująco:

Krok 1

Wnioskodawca składa wniosek o zezwolenie importowe.

Wzór wniosku wraz z instrukcjami i objaśnieniami określa zał. Nr I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 792/2012 z dnia 23 sierpnia 2012 r. ustanawiającego reguły dotyczące wzorów zezwoleń, świadectw i innych dokumentów przewidzianych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (WE) nr 865/2006.

W przypadku żywych zwierząt powiatowy lekarz weterynarii wydaje orzeczenie o spełnieniu przez importera warunków przetrzymywania zwierząt odpowiadających ich potrzebom biologicznym.

Krok 2

Sprawdzenie wniosku pod kątem formalnym.

Właściwy organ sprawdza czy wniosek jest kompletny czyli zawiera wszystkie załączniki i został prawidłowo wypełniony. Jeżeli stwierdzi się braki formalne lub w dokumentacji wnioskodawca obowiązany jest uzupełnić je w terminie 7 dni.

Krok 3

Państwowa Rada Ochrony Przyrody wydaje opinię na podstawie dokumentów przesłanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Następnie Państwowa Rada Ochrony Przyrody w terminie 14 dni przekazuje ją ministerstwu właściwemu do spraw środowiska.

Krok 4

W przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydaje kopię lub zezwolenie na przywóz.

Do tej pory ta procedura wyglądała tak jak to zostało opisane powyżej. W momencie pisania niniejszego artykułu Ministerstwo Finansów nie poinformowało jak ta procedura wyglądać będzie po ulokowaniu zwierząt w polskich ogrodach zoologicznych. Przypuszczać należy, że część z omówionych kroków będzie musiała zostać zachowana.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA