REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywóz zwierząt z Ukrainy do Polski – skrócona procedura

Skrócona procedura przewozu zwierząt z Ukrainy do Polski
Skrócona procedura przewozu zwierząt z Ukrainy do Polski

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów poinformowało o skróconej procedurze przywozu zwierząt z Ukrainy do Polski. Skrócona procedura dotyczy zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES). Procedura ta ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i skrócenie czasu przewozu zwierząt.

Aktualna sytuacja w Ukrainie spowodowała, że cała procedura przywozu zwierząt z Ukrainy do Polski musiała zostać skrócona. Ministerstwo Finansów o skróceniu procedury poinformowało 2 marca 2022 roku. Informację o przewozie zwierząt z wyprzedzeniem powinny otrzymać następujące służby:

REKLAMA

· Służba Celno – Skarbowa,

· Straż Graniczna,

· Inspekcja weterynaryjna.

Przed omówieniem procedury przewozu zwierząt przypominamy, które z nich należą do gatunków zagrożonych. Jest ich około 10 tysięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CITES - lista gatunków

Do zwierząt zagrożonych należą:

· krokodyle,

· warany,

· węże należące do dusicieli– np. pytony, boa, anakondy,

· przydacznie – małże z oceanów i mórz tropikalnych,

· dzikie koty – np. lamparty, oceloty, rysie, lwy, gepardy, tygrysy,

· korale rafotwórcze,

· niedźwiedzie,

· papugi (wyjątkiem jest nierozłączka czerwonoczelna, papużka falista, nimfa i aleksandretta obrożna, które nie są chronione),

· ptaki drapieżne (z wyjątkiem 4 gatunków urubu /sępników/, które należą do rodziny kondorowatych),

· wszystkie jesiotrokształtne, czyli np. jesiotry, z których pochodzi kawior.

Pełna lista stanowi załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) Nr 2019/2117 z dnia 29 listopada 2019 r. zmieniającym rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi – lista gatunków zagrożonych wyginięciem.

Procedura: przywóz zwierząt z Ukrainy do Polski

Jak już zostało wspomniane procedura ta uległa maksymalnemu skróceniu. Decyzja o uproszczeniu przywozu zwierząt z Ukrainy do Polski została podjęta przez Ministerstwo Finansów, Krajową Administrację Skarbową oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. O przewozie powiadomić należy z wyprzedzeniem Służbę Celno-Skarbową, Straż Graniczną i inspekcję weterynaryjną.

Informacja taka powinna zawierać:

· dane dotyczące gatunków przewożonych zwierząt,

· liczbę zwierząt,

· dane osoby przewożącej,

· przez jakie przejście graniczne planowany jest przejazd,

· informację o miejscu docelowym pobytu w UE.

Pozostałe formalności zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie.

Niedopuszczalne jest przewiezienie zwierząt zagrożonych wyginięciem bez uprzedniego poinformowania odpowiednich służb. Ważne jest to ze względu na nie narażanie zwierząt na cierpienie. Podkreślić należy także, że chodzi tu o bezpieczeństwo uchodźców oraz służb i wolontariuszy pracujących na granicy.

Formalności zostały skrócone do minimum, a kwestie urzędowe załatwiane będą w czasie późniejszym. Przed skróceniem procedura ta wyglądała następująco:

Krok 1

Wnioskodawca składa wniosek o zezwolenie importowe.

Wzór wniosku wraz z instrukcjami i objaśnieniami określa zał. Nr I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 792/2012 z dnia 23 sierpnia 2012 r. ustanawiającego reguły dotyczące wzorów zezwoleń, świadectw i innych dokumentów przewidzianych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (WE) nr 865/2006.

W przypadku żywych zwierząt powiatowy lekarz weterynarii wydaje orzeczenie o spełnieniu przez importera warunków przetrzymywania zwierząt odpowiadających ich potrzebom biologicznym.

Krok 2

Sprawdzenie wniosku pod kątem formalnym.

Właściwy organ sprawdza czy wniosek jest kompletny czyli zawiera wszystkie załączniki i został prawidłowo wypełniony. Jeżeli stwierdzi się braki formalne lub w dokumentacji wnioskodawca obowiązany jest uzupełnić je w terminie 7 dni.

Krok 3

Państwowa Rada Ochrony Przyrody wydaje opinię na podstawie dokumentów przesłanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Następnie Państwowa Rada Ochrony Przyrody w terminie 14 dni przekazuje ją ministerstwu właściwemu do spraw środowiska.

Krok 4

W przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydaje kopię lub zezwolenie na przywóz.

Do tej pory ta procedura wyglądała tak jak to zostało opisane powyżej. W momencie pisania niniejszego artykułu Ministerstwo Finansów nie poinformowało jak ta procedura wyglądać będzie po ulokowaniu zwierząt w polskich ogrodach zoologicznych. Przypuszczać należy, że część z omówionych kroków będzie musiała zostać zachowana.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA