REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe przepisy uchylą okresy ochronne dla niektórych zwierząt

Nowe przepisy uchylą okresy ochronne dla niektórych zwierząt
Nowe przepisy uchylą okresy ochronne dla niektórych zwierząt
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Przez cały rok będzie można strzelać do jelenia sika, jenota, szopa pracza i piżmaka. Nowy projekt opublikowano na stronach RCL.

Okresy polowań na zwierzęta łowne - projekt nowelizacji

W związku z wykreśleniem jelenia sika, jenota, szopa pracza i piżmaka z listy gatunków zwierząt łownych uchylone zostaną okresy ochronne na te zwierzęta - wynika z projektu rozporządzenia. Dodano, że zostały one zaliczone do inwazyjnych gatunków obcych.

REKLAMA

Na stronach RCL w piątek opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. określenia okresów polowań na zwierzęta łowne.

Uchylone okresy ochronne dla jelenia sika, jenota, szopa pracza i piżmaka

REKLAMA

W uzasadnieniu wyjaśniono, że w nowych przepisach uchyla się okresy ochronne dla jelenia sika, jenota, szopa pracza i piżmaka, co wiąże się z wykreśleniem tych gatunków z listy gatunków zwierząt łownych. Dodano, że na podstawie ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych - jeleń sika, jenot, szop pracz i piżmak zostały zaliczone do inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla Unii lub dla Polski.

"Tym samym wskazane powyżej gatunki zwierząt klasyfikuje się, bądź to na podstawie przepisów krajowych, bądź to na podstawie przepisów unijnych, do IGO stwarzających zagrożenie dla Unii lub IGO stwarzających zagrożenie dla Polski, co oznacza, że powinny one utracić status zwierząt łownych. Tym samym dla wskazanych powyżej gatunków zwierząt, zakwalifikowanych bądź to na podstawie przepisów krajowych, bądź to na podstawie przepisów unijnych, do IGO stwarzających zagrożenie dla Unii lub IGO stwarzających zagrożenie dla Polski, nie obowiązują okresy ochronne określone w zmienianym rozporządzeniu" - wskazano w uzasadnieniu.

Projekt przewiduje ponadto zniesienie okresu ochronnego na norkę amerykańską. (PAP)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

autor: Michał Boroń
mick/ drag

/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA