REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPO nie zgadza się z orzeczeniem sądu dotyczącym kredytów frankowych, które odmawia wznowienia postępowania na podstawie wyroku TSUE

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
kredyt frankowy wznowienie postępowania
kredyt frankowy wznowienie postępowania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wznowienie postępowania na podstawie kpc umożliwia podważenie prawomocnego wyroku. Sąd apelacyjny odmówił tej opcji kredytobiorcy frankowemu powołującemu się na wyrok TSUE. Stanowisko RPO wyrażone 25 lipca 2022 r. podaje mocne argumenty w przeciwnym kierunku. RPO popiera skargę konstytucyjną

Wyrok sądu pierwszej instancji można zaskarżyć do sądu drugiej instancji. Od wyroku drugiej instancji (przy założeniu wystąpienia podstaw kasacyjnych) przysługuje skarga kasacyjna.

REKLAMA

Jeśli prawomocny wyrok w drugiej instancji nie został podważony skargą kasacyjną, to sprawę w sądzie można uznać za zamkniętą. Jednak również w takim przypadku możliwe jest podważenie prawomocnego wyroku w ściśle określonych przypadkach. Taką szansę daje m.in. nadzwyczajny środek zaskarżenia określony w art. 399 kodeksu postępowania cywilnego – wznowienie postępowania.

Niekorzystna dla kredytobiorców frankowych argumentacja sądu – wykładnia literalna przepisu

Literalna treść przepisu jest podstawą w procesie wykładni (interpretacji) prawa. Jednak obok wykładni literalnej występują również wykładnia systemowa i funkcjonalna, które pozwalają na odejście od literalnego brzmienia przepisu.

REKLAMA

Jest to zagadnienie z zakresu teorii prawa z wieloma znakami zapytania, występuje tutaj wiele punktów spornych i sprzecznych publikacji naukowych. W tym przypadku spór z dziedziny teorii prawa ma wpływ na położenie osób z kredytami we frankach.

Art. 4011 kpc ustanawia podstawę do wznowienia postępowania – orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli TK orzekł, że np. ustawa będąca podstawą prawomocnego orzeczenia była niezgodna z konstytucją, to strona uzyskuje podstawę do wznowienia postępowania. Jednak art. 4011 kpc nie wymienia orzeczenia TSUE jako podstawy do wznowienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tego powodu, powołując się na wykładnię literalną, sąd odmówił wznowienia postępowania kredytobiorcy frankowemu, który chciał wznowienia na podstawie korzystnego dla frankowiczów orzeczenia TSUE (C-260/18 Dziubak/Raiffeisen). Orzeczenie sądu okręgowego zostało zaakceptowane przez sąd apelacyjny.

Stanowisko RPO: Orzeczenie TSUE jest podstawą do wznowienia postępowania

Według Rzecznika Praw Obywatelskich orzeczenie TSUE jest podstawą do wznowienia postępowania. RPO powołał się m.in. na analogiczny przepis w postępowaniu sądowoadministracyjnym (272 § 2a, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi), który jako podstawę do wznowienia wskazuje m.in. orzeczenie TSUE. Według RPO odmawianie wznowienia postępowania w sprawach cywilnych na podstawie wyroku TSUE narusza konstytucyjną zasadę równości, skoro analogiczna możliwość występuje w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do postępowania przed TK w sprawie skargi konstytucyjnej (sygn. akt SK 46/22)

Obecnie ciężko jest przewidywać kiedy można się spodziewać orzeczenia TK w kwestii możliwości wznowienia postępowania na podstawie wyroku TSUE. Przy założeniu, że TK przychyliłby się do stanowiska RPO – kredytobiorcy frankowi, którzy przegrali sprawę z bankiem, powinni niezwłocznie skonsultować się prawnikiem znającym tą tematykę. Możliwość wznowienia postępowania na podstawie wyroku TK jest ograniczona terminem 3 miesięcy.

Podstawa prawna:

Kodeks postępowania cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r.

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

REKLAMA

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA