Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?

Spór sądowy frankowicza z bankiem. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
Spór sądowy frankowicza z bankiem. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?

REKLAMA

REKLAMA

Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?

Frankowicze coraz liczniej pozywają banki. Jakie dokumenty trzeba mieć?

Liczne orzecznictwo sądów potwierdza ten trend, co z kolei powoduje, że co raz większa liczba kredytobiorców decyduje się na złożenie pozwów przeciwko bankom. Jeśli już podejmiemy wewnętrzną decyzję, że warto iść do sądu po to, aby uwolnić się od tzw. kredytu frankowego (oczywiście dotyczy to również kredytów w Euro czy innych walutach) to zaczynamy się zastanawiać, jakie dokumenty związane z naszym kredytem, powinniśmy zebrać, aby móc skutecznie dochodzić swoich roszczeń.

REKLAMA

Umowa kredytowa

REKLAMA

Oczywiście w takim przypadku, w pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od odszukania naszego egzemplarza umowy kredytu podpisanej z bankiem. Jak już odnajdziemy egzemplarz naszej umowy to sprawdźmy czy znajdują się na nim podpisy osób reprezentujących bank i rzecz jasna nasze podpisy, a także czy jest wpisana data zawarcia umowy. Niekiedy zdarza się, że na pierwszej stronie umowy wpisana jest inna data niż ta widniejąca przy podpisach stron. Ma to miejsce wtedy, gdy umowa kredytu podpisywana była niejednocześnie lecz w odstępach czasowych. Nie ma z tym problemu, należy tylko pamiętać, że datą podpisania umowy jest wtedy dzień, w którym druga strona umowy złożyła na niej podpis.

Często zdarza się, że podpisywaliśmy umowę kredytu z jednym bankiem a dziś okazuje się, że jest to inny bank. Należy pamiętać, że sytuacja taka nie stanowi przeszkody do dochodzenia roszczeń wobec banku, który jest aktualnie stroną naszej umowy kredytu. Banki, podobnie zresztą jak inne podmioty gospodarcze funkcjonujące na rynku, uczestniczą w różnych procesach kapitałowych takich jak: przejęcia czy podziały. Odbywa się to jednak z zachowaniem zasad sukcesji prawnej, to znaczy, że nowy bank staje się następcą prawnym swojego poprzednika na zasadach sukcesji uniwersalnej, a to oznacza, że przejmuje prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów kredytu.

Aneksy do umowy kredytowej

Jak już znajdziemy naszą umowę kredytu, to powinniśmy zastanowić się czy nie podpisywaliśmy jakichś aneksów do umowy kredytu. To czasami jest problem, bo o ile, co do zasady pamiętamy, że podpisywaliśmy umowę kredytu to z aneksami do umowy jest już różnie. Istotne jest to aby je również odnaleźć, gdyż stanowią one element naszej umowy z bankiem.

Regulamin

Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy odszukać na tym etapie to regulamin stosowany przez bank przy udzielaniu danego rodzaju kredytu, stanowiący załącznik do naszej umowy. Jeśli bank posługiwał się takim regulaminem (a generalnie było to regułą) to co do zasady powinien nam go przekazać na etapie podpisywania umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy w umowie są niedozwolone (abuzywne) klauzule?

Następnie dobrze by było aby kancelaria prawna mająca doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych oceniła naszą umowę kredytu frankowego wraz z aneksami i regulaminami pod kątem tego, czy zawiera ona w swojej treści tzw. klauzule abuzywne, a co za tym idzie, czy istnieją przesłanki do jej podważenia w sądzie. Większość kancelarii dokonuje analizy przesłanych materiałów bezkosztowo a zatem wystarczy przesłać do wybranej kancelarii prawnej nasze dokumenty do analizy. Jeżeli z analizy naszej umowy kredytu wyjdzie, że spełnia ona przesłanki do jej podważenia w sądzie możemy przejść do kolejnego etapu, a więc wyboru profesjonalnego podmiotu, któremu powierzymy prowadzenie naszej sprawy.

Historia spłaty kredytu - zaświadczenie z banku

Nie jest to jednak koniec zbierania dokumentów, które będą konieczne do przygotowanie naszego pozwu przeciwko bankowi lub prowadzenia sprawy w sądzie. Istotnym dokumentem, który powinniśmy uzyskać przed przygotowaniem naszego pozwu jest tzw. historia spłaty kredytu. Jest to zaświadczenie wydawane przez bank, w którym bank przedstawia kwotę wypłaconego kredytobiorcy kapitału oraz wysokość dokonanych przez kredytobiorcę spłat rat kapitałowo i odsetkowych. Za wydanie takiego zaświadczenia banki pobierają opłaty, a czas oczekiwania na jego wydanie waha się od kilku dni do miesiąca.

Dokumenty w przypadku rozwodu lub śmierci kredytobiorcy

REKLAMA

Odrębną kategorią dokumentów, które w pewnych okolicznościach będą nam niezbędne do prowadzenia postępowania sądowego są dokumenty dotyczące sfery naszego życia rodzinnego lub związane z dziedziczeniem a więc odnoszące się do spraw spadkowych. Zważywszy na to, że umowy kredytów frankowych podpisywane były z reguły na dziesięciolecia zdarza się, że w międzyczasie kredytobiorcy rozwodzą się lub umierają.

W przypadku rozwodów możemy spotkać się z takimi sytuacjami, w których rozwiedzeni małżonkowie nadal pozostają stronami umowy kredytu albo jedno z nich zostaje „wypisane” z umowy kredytu a spłatę przejmuje drugie z nich albo do umowy kredytu przystępuje nowy partner jednego z kredytobiorców.

W przypadku zaś śmierci kredytobiorcy w jego miejsce wchodzą spadkobiercy a tu z kolei warto zadbać o dokumenty potwierdzające nasze prawa do spadku. Jeśli mówimy o rozwodzie to oczywiście musimy dysponować prawomocnym  wyrokiem rozwodowym oraz umową o podziale majątku, jeśli była zawarta.

Należy też odszukać, jeśli taka sytuacja miała miejsce, aneks do umowy kredytu na podstawie którego wykreślono byłego małżonka z kredytu a więc dokument na podstawie, którego  bank wyraził zgodę na to, aby stroną kredytu pozostał tylko jeden z byłych małżonków.

W sprawach dotyczących kredytów frankowych zaciągniętych przez rozwiedzionych kredytobiorców warto też zadbać o pisemne porozumienie regulujące zasady ich partycypowania w kosztach procesu przeciwko bankowi a także ewentualnym podziale kwot zasądzonych przez sąd w przypadku unieważnienia  umowy kredytu. Ułatwi to znacznie ewentualne późniejsze rozliczenia między byłymi małżonkami, a także umożliwi uniknięcie nieprozumień w sytuacji, gdy w wyniku korzystnego wyroku bank będzie zobowiązany do wypłaty na ich rzecz określonych pieniędzy. Dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji, w których  małżonkowie objęci byli wspólnością majątkowo i przed rozwodem spłacali kredyt wspólni,  ale po rozwodzie jego spłatę przejął jeden z byłych małżonków.

W przypadku zaś gdy mamy do czynienia z dziedziczeniem dobrze jest dysponować już na tym etapie dokumentami potwierdzającymi nasze prawa jako spadkobierców do wystąpienia z pozwem przeciwko bankowi. Może to być  – sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po kredytobiorcy lub sporządzony przez notariusza akt notarialny zawierający poświadczenie dziedziczenia. Oczywiście powyższe dokumenty można uzyskać także po powierzeniu prowadzenia naszej sprawy wybranej kancelarii prawnej. Wtedy pomoże ona w przygotowaniu stosownych wniosków a gdy zajdzie taka potrzeba może też reprezentować państwa w postępowaniu spadkowym. Należy jednak pamiętać, że wystąpienie o w/w dokumenty dopiero na tym etapie opóźni nieco rozpatrzenie naszej sprawy frankowej przez sąd.

 

Wojciech Ostrowski, Radca prawny, Kancelaria Rachelski i Wspólnicy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

  Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

  Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

  REKLAMA

  Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

  Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

  UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

  Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

  Renta socjalna. Komu ZUS wypłaca takie świadczenie i w jakiej wysokości?

  Od marca 2023 wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto, czyli jest równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kto może ubiegać się o takie wsparcie?

  Decyzja Prezesa UOKiK: Orange ma zwrócić klientom pieniądze. Zobacz za co i komu należy się zwrot! Kto będzie musiał wypełnić wniosek?

  Orange Polska zwróci konsumentom opłaty za kontakt z infolinią  oraz za wizytę technika diagnozującego uszkodzenie (49 zł lub wielokrotność tej kwoty) - poinformował UOKiK w komunikacie. Prezes UOKiK zobowiązał do tego Orange Polska. Rzecznik Orange Polska Wojciech Jabczyński poinformował, że spółka wykona decyzję UOKiK, do czego zobowiązała się w wyniku dialogu z Urzędem. Zaznaczył też, że opłatę za połączenia z infoliniami Orange zniósł w marcu 2023 roku.

  REKLAMA

  Czy dzieciom wolno być głośniej w miejscach publicznych? BADANIE

  Czy dzieci mają prawo do głośnego zachowywania się w miejscach publicznych? Firma badawcza IRCenter zapytała Polaków o ich nastawienie do trudnych dziecięcych zachowań w przestrzeni publicznej. Gdzie krzyki i hałasy są akceptowane, a gdzie nie do przyjęcia? Sprawdźmy.

  Public relations (PR)

  Public relations to jedno z kluczowych zagadnień w wielu firmach. Co oznacza i jak może pomóc w rozwoju działalności gospodarczej?

  REKLAMA