Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?

Spór sądowy frankowicza z bankiem. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
Spór sądowy frankowicza z bankiem. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?

Frankowicze coraz liczniej pozywają banki. Jakie dokumenty trzeba mieć?

Liczne orzecznictwo sądów potwierdza ten trend, co z kolei powoduje, że co raz większa liczba kredytobiorców decyduje się na złożenie pozwów przeciwko bankom. Jeśli już podejmiemy wewnętrzną decyzję, że warto iść do sądu po to, aby uwolnić się od tzw. kredytu frankowego (oczywiście dotyczy to również kredytów w Euro czy innych walutach) to zaczynamy się zastanawiać, jakie dokumenty związane z naszym kredytem, powinniśmy zebrać, aby móc skutecznie dochodzić swoich roszczeń.

Umowa kredytowa

Oczywiście w takim przypadku, w pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od odszukania naszego egzemplarza umowy kredytu podpisanej z bankiem. Jak już odnajdziemy egzemplarz naszej umowy to sprawdźmy czy znajdują się na nim podpisy osób reprezentujących bank i rzecz jasna nasze podpisy, a także czy jest wpisana data zawarcia umowy. Niekiedy zdarza się, że na pierwszej stronie umowy wpisana jest inna data niż ta widniejąca przy podpisach stron. Ma to miejsce wtedy, gdy umowa kredytu podpisywana była niejednocześnie lecz w odstępach czasowych. Nie ma z tym problemu, należy tylko pamiętać, że datą podpisania umowy jest wtedy dzień, w którym druga strona umowy złożyła na niej podpis.

Często zdarza się, że podpisywaliśmy umowę kredytu z jednym bankiem a dziś okazuje się, że jest to inny bank. Należy pamiętać, że sytuacja taka nie stanowi przeszkody do dochodzenia roszczeń wobec banku, który jest aktualnie stroną naszej umowy kredytu. Banki, podobnie zresztą jak inne podmioty gospodarcze funkcjonujące na rynku, uczestniczą w różnych procesach kapitałowych takich jak: przejęcia czy podziały. Odbywa się to jednak z zachowaniem zasad sukcesji prawnej, to znaczy, że nowy bank staje się następcą prawnym swojego poprzednika na zasadach sukcesji uniwersalnej, a to oznacza, że przejmuje prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów kredytu.

Aneksy do umowy kredytowej

Jak już znajdziemy naszą umowę kredytu, to powinniśmy zastanowić się czy nie podpisywaliśmy jakichś aneksów do umowy kredytu. To czasami jest problem, bo o ile, co do zasady pamiętamy, że podpisywaliśmy umowę kredytu to z aneksami do umowy jest już różnie. Istotne jest to aby je również odnaleźć, gdyż stanowią one element naszej umowy z bankiem.

Regulamin

Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy odszukać na tym etapie to regulamin stosowany przez bank przy udzielaniu danego rodzaju kredytu, stanowiący załącznik do naszej umowy. Jeśli bank posługiwał się takim regulaminem (a generalnie było to regułą) to co do zasady powinien nam go przekazać na etapie podpisywania umowy.

Czy w umowie są niedozwolone (abuzywne) klauzule?

Następnie dobrze by było aby kancelaria prawna mająca doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych oceniła naszą umowę kredytu frankowego wraz z aneksami i regulaminami pod kątem tego, czy zawiera ona w swojej treści tzw. klauzule abuzywne, a co za tym idzie, czy istnieją przesłanki do jej podważenia w sądzie. Większość kancelarii dokonuje analizy przesłanych materiałów bezkosztowo a zatem wystarczy przesłać do wybranej kancelarii prawnej nasze dokumenty do analizy. Jeżeli z analizy naszej umowy kredytu wyjdzie, że spełnia ona przesłanki do jej podważenia w sądzie możemy przejść do kolejnego etapu, a więc wyboru profesjonalnego podmiotu, któremu powierzymy prowadzenie naszej sprawy.

Historia spłaty kredytu - zaświadczenie z banku

Nie jest to jednak koniec zbierania dokumentów, które będą konieczne do przygotowanie naszego pozwu przeciwko bankowi lub prowadzenia sprawy w sądzie. Istotnym dokumentem, który powinniśmy uzyskać przed przygotowaniem naszego pozwu jest tzw. historia spłaty kredytu. Jest to zaświadczenie wydawane przez bank, w którym bank przedstawia kwotę wypłaconego kredytobiorcy kapitału oraz wysokość dokonanych przez kredytobiorcę spłat rat kapitałowo i odsetkowych. Za wydanie takiego zaświadczenia banki pobierają opłaty, a czas oczekiwania na jego wydanie waha się od kilku dni do miesiąca.

Dokumenty w przypadku rozwodu lub śmierci kredytobiorcy

Odrębną kategorią dokumentów, które w pewnych okolicznościach będą nam niezbędne do prowadzenia postępowania sądowego są dokumenty dotyczące sfery naszego życia rodzinnego lub związane z dziedziczeniem a więc odnoszące się do spraw spadkowych. Zważywszy na to, że umowy kredytów frankowych podpisywane były z reguły na dziesięciolecia zdarza się, że w międzyczasie kredytobiorcy rozwodzą się lub umierają.

W przypadku rozwodów możemy spotkać się z takimi sytuacjami, w których rozwiedzeni małżonkowie nadal pozostają stronami umowy kredytu albo jedno z nich zostaje „wypisane” z umowy kredytu a spłatę przejmuje drugie z nich albo do umowy kredytu przystępuje nowy partner jednego z kredytobiorców.

W przypadku zaś śmierci kredytobiorcy w jego miejsce wchodzą spadkobiercy a tu z kolei warto zadbać o dokumenty potwierdzające nasze prawa do spadku. Jeśli mówimy o rozwodzie to oczywiście musimy dysponować prawomocnym  wyrokiem rozwodowym oraz umową o podziale majątku, jeśli była zawarta.

Należy też odszukać, jeśli taka sytuacja miała miejsce, aneks do umowy kredytu na podstawie którego wykreślono byłego małżonka z kredytu a więc dokument na podstawie, którego  bank wyraził zgodę na to, aby stroną kredytu pozostał tylko jeden z byłych małżonków.

W sprawach dotyczących kredytów frankowych zaciągniętych przez rozwiedzionych kredytobiorców warto też zadbać o pisemne porozumienie regulujące zasady ich partycypowania w kosztach procesu przeciwko bankowi a także ewentualnym podziale kwot zasądzonych przez sąd w przypadku unieważnienia  umowy kredytu. Ułatwi to znacznie ewentualne późniejsze rozliczenia między byłymi małżonkami, a także umożliwi uniknięcie nieprozumień w sytuacji, gdy w wyniku korzystnego wyroku bank będzie zobowiązany do wypłaty na ich rzecz określonych pieniędzy. Dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji, w których  małżonkowie objęci byli wspólnością majątkowo i przed rozwodem spłacali kredyt wspólni,  ale po rozwodzie jego spłatę przejął jeden z byłych małżonków.

W przypadku zaś gdy mamy do czynienia z dziedziczeniem dobrze jest dysponować już na tym etapie dokumentami potwierdzającymi nasze prawa jako spadkobierców do wystąpienia z pozwem przeciwko bankowi. Może to być  – sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po kredytobiorcy lub sporządzony przez notariusza akt notarialny zawierający poświadczenie dziedziczenia. Oczywiście powyższe dokumenty można uzyskać także po powierzeniu prowadzenia naszej sprawy wybranej kancelarii prawnej. Wtedy pomoże ona w przygotowaniu stosownych wniosków a gdy zajdzie taka potrzeba może też reprezentować państwa w postępowaniu spadkowym. Należy jednak pamiętać, że wystąpienie o w/w dokumenty dopiero na tym etapie opóźni nieco rozpatrzenie naszej sprawy frankowej przez sąd.

Wojciech Ostrowski, Radca prawny, Kancelaria Rachelski i Wspólnicy

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa z dnia 26 maja 2022 o czternastej emeryturze [pełna treść]
  Poniżej treść ustawy z dnia 26 maja 2022 o dodatkowej, czternastej, emeryturze i rencie:
  14. emerytura w 2022 r. - ile wynosi netto?
  Wypłata świadczenia pieniężnego w postaci tzw. ”czternastki”, czyli dodatkowej emerytury bądź renty rozpocznie się 25 sierpnia 2022 roku. Ile wyniesie na tzw. rękę?
  Jak złożyć reklamację na problemy z ustawowymi wakacjami kredytowymi?
  Ustawowe wakacje kredytowe upoważniają obywateli do zawieszania płatności 8 rat kredytu hipotecznego z mocy ustawy. Banki nie mają możliwości, aby ich odmówić. Jednak z informacji Rzecznika Finansowego wynika, że cześć z nich znacznie utrudnia możliwość skorzystania z wakacji od kredytu. Jak i gdzie złożyć reklamację na taki bank?
  Wnioski o "Dobry start" złożono już dla ponad 3,7 mln dzieci
  Wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" złożono już dla ponad 3 mln 744 tys. dzieci – poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort przypomniał, że złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.
  14 emerytura - ZUS ostrzega przed oszustwami
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, iż będzie wypłacał czternastą emeryturę bez wniosku. Jednocześnie ostrzega przed pseudousługami „na pracownika ZUS”.
  Serwisy społecznościowe a RODO - przełomowy wyrok
  Sierpniowy wyrok TSUE to największa zmiana w prawie ochrony danych osobowych od maja 2018 r. Już pojawiają się dzikie spekulacje na temat ziszczających się absurdów RODO – czy jeśli czyjaś kamera przemysłowa nagra homoseksualną parę, to przetwarzane są dane o orientacji seksualnej?
  Kiedy windykator zapuka do drzwi?
  Przejęcia zadłużeń przez windykatora można spodziewać się już nawet dzień po upływie terminu spłaty. . Co dalej?
  Eksperci chcą zmian w przepisach dotyczących mobbingu
  Zdaniem ekspertów sytuacja ofiar mobbingu mogłaby się szybko zmienić. Wystarczy w definicji przecinek zastąpić wyrazem „lub”.
  Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? [Instrukcja]
  Wniosek o dofinansowanie do węgla należy złożyć na formularzu zgodnym z rozporządzeniem przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak go wypełnić?
  Czy przysługuje dodatek węglowy, gdy dom ogrzewany jest węglem i gazem?
  Dodatek węglowy to świadczenie pieniężne wypłacane na zakup – jak nazwa wskazuje – węgla. Co w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym do ogrzewania używane są dwa źródła, np. węgiel i gaz?
  Kto ma prawdo do dodatku węglowego, gdy w jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych?
  W jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania zgłoszonego lub wpisanego do CEEB. Kto jest uprawniony do otrzymania dodatku węglowego? Jak wypełnić wniosek i gdzie go złożyć?
  Ubezpieczenie NNW dzieci w szkole i na zajęciach dodatkowych
  Jak podaje resort edukacji, na terenie placówek oświatowych dochodzi nawet do 60 tys. wypadków każdego roku. Są to m.in. złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Ale dziecko pozostaje aktywne nie tylko w szkole i w trakcie roku szkolnego. Z jednej strony to bardzo dobre dla jego zdrowia, jednocześnie zwiększa jednak ryzyko wypadków. Zdarzają się one przez cały rok: latem - podczas wakacyjnych zabaw i uprawiania sportów na powietrzu, a zimą na nartach, sankach czy podczas innych sezonowych atrakcji. Zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie, zapewniające dziecku szerszą ochronę, staje się kluczowe dla coraz większej liczby rodziców.
  Praca zdalna i kontrola trzeźwości. Kiedy zmiany w kodeksie pracy wejdą w życie?
  Druga połowa 2022 r. upłynie pracodawcom pod znakiem zmian w prawie pracy. W Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy wprowadzającym pracę zdalną i kontrolę trzeźwości. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Mariola Maląg w swojej ostatniej wypowiedzi wskazała na możliwy termin wejścia przepisów w życie.
  Wzór wniosku o dodatek węglowy ważny od 17 sierpnia 2022
  Rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy wchodzi w życie w środę 17 sierpnia. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego mogą otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł.
  300 plus a zerówka - jakie zasady w 2022 r.?
  Czy w 2022 r. świadczenie dobry start, czyli tzw. 300 plus przysługuje na dziecko w zerówce? Jakie są obowiązujące przepisy?
  Dodatek do ogrzewania domu paliwem innym niż węgiel przyjęty przez Sejm
  Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest peletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG, olejem opałowym, otrzymają wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku. W jakiej wysokości i kiedy?
  Błędy medyczne i zdarzenia niepożądane - projektowane zmiany
  Do rejestru Rzecznika Praw Pacjenta zgłoszono ponad 520 błędów medycznych i zdarzeń niepożądanych. Raportowanie takich danych niedługo ma być obowiązkowe.
  Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego
  Prezydent Andrzej Duda podpisał obszerną nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego, która m.in. zmienia niektóre zasady wykonywania kar więzienia, rozszerza stosowanie dozoru elektronicznego i reguluje dostęp więźniów do świadczeń zdrowotnych.
  Zmiany w edukacji ukraińskich dzieci w Polsce
  MEiN znowelizowało rozporządzenie dotyczące edukacji ukraińskich dzieci w Polsce w związku z przedłużającymi się działaniami wojennymi na Ukrainie i z koniecznością zapewnienia opieki i edukacji uczniom będącym obywatelami Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski.
  Projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w pokryciu części kosztów ogrzewania
  Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy, dotyczącym wsparcia indywidualnych gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów ogrzewania – wynika z porządku obrad rady ministrów.
  Zarzuty UOKiK dla Biedronki za nieuczciwą akcję promocyjną
  UOKiK postawił trzy zarzuty Biedronce, dotyczące jej akcji promocyjnej „Tarcza Biedronki Antyinflacyjna”. Jeronimo Martins Polska grożą kary finansowe w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu – podał urząd antymonopolowy we wtorkowym komunikacie.
  Obywatele skarżą się na blokowanie stron internetowych. Pismo RPO do premiera
  Mechanizm blokowania stron internetowych stwarza ryzyko dla wolności słowa oraz dostępu do informacji. Przepisy nie przewidują informowania administratora strony o przyczynie blokady i czasie jej trwania. Takie działania powinny być ściśle określone i podlegać skutecznej kontroli – wskazuje RPO. Zarazem nie kwestionuje potrzeby ochrony osób, których prawa mogą być naruszane, a także względów bezpieczeństwa.
  Zarząd Woj. Lubuskiego kieruje wniosek o stan klęski żywiołowej
  W związku z katastrofą ekologiczną w Odrze, w piątek Zarząd Województwa Lubuskiego skieruje do rządu RP oraz wojewody lubuskiego wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej – poinformował w piątek rzecznik prasowy Zarządu Woj. Lubuskiego Paweł Kozłowski.
  Wniosek o 300+ warto złożyć do końca sierpnia 2022 r.
  Trwa składanie wniosków o świadczenie dobry start, często nazywane też 300+. Co daje zawnioskowanie o wsparcie do końca sierpnia 2022 r.?
  Nowe zadania farmaceutów?
  Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwości rozszerzenia roli farmaceutów. Część nowych zadań może trafić do koszyka świadczeń gwarantowanych.