REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?

Spór sądowy frankowicza z bankiem. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
Spór sądowy frankowicza z bankiem. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?

REKLAMA

REKLAMA

Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?

Frankowicze coraz liczniej pozywają banki. Jakie dokumenty trzeba mieć?

Liczne orzecznictwo sądów potwierdza ten trend, co z kolei powoduje, że co raz większa liczba kredytobiorców decyduje się na złożenie pozwów przeciwko bankom. Jeśli już podejmiemy wewnętrzną decyzję, że warto iść do sądu po to, aby uwolnić się od tzw. kredytu frankowego (oczywiście dotyczy to również kredytów w Euro czy innych walutach) to zaczynamy się zastanawiać, jakie dokumenty związane z naszym kredytem, powinniśmy zebrać, aby móc skutecznie dochodzić swoich roszczeń.

REKLAMA

Umowa kredytowa

REKLAMA

Oczywiście w takim przypadku, w pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od odszukania naszego egzemplarza umowy kredytu podpisanej z bankiem. Jak już odnajdziemy egzemplarz naszej umowy to sprawdźmy czy znajdują się na nim podpisy osób reprezentujących bank i rzecz jasna nasze podpisy, a także czy jest wpisana data zawarcia umowy. Niekiedy zdarza się, że na pierwszej stronie umowy wpisana jest inna data niż ta widniejąca przy podpisach stron. Ma to miejsce wtedy, gdy umowa kredytu podpisywana była niejednocześnie lecz w odstępach czasowych. Nie ma z tym problemu, należy tylko pamiętać, że datą podpisania umowy jest wtedy dzień, w którym druga strona umowy złożyła na niej podpis.

Często zdarza się, że podpisywaliśmy umowę kredytu z jednym bankiem a dziś okazuje się, że jest to inny bank. Należy pamiętać, że sytuacja taka nie stanowi przeszkody do dochodzenia roszczeń wobec banku, który jest aktualnie stroną naszej umowy kredytu. Banki, podobnie zresztą jak inne podmioty gospodarcze funkcjonujące na rynku, uczestniczą w różnych procesach kapitałowych takich jak: przejęcia czy podziały. Odbywa się to jednak z zachowaniem zasad sukcesji prawnej, to znaczy, że nowy bank staje się następcą prawnym swojego poprzednika na zasadach sukcesji uniwersalnej, a to oznacza, że przejmuje prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów kredytu.

Aneksy do umowy kredytowej

Jak już znajdziemy naszą umowę kredytu, to powinniśmy zastanowić się czy nie podpisywaliśmy jakichś aneksów do umowy kredytu. To czasami jest problem, bo o ile, co do zasady pamiętamy, że podpisywaliśmy umowę kredytu to z aneksami do umowy jest już różnie. Istotne jest to aby je również odnaleźć, gdyż stanowią one element naszej umowy z bankiem.

Regulamin

Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy odszukać na tym etapie to regulamin stosowany przez bank przy udzielaniu danego rodzaju kredytu, stanowiący załącznik do naszej umowy. Jeśli bank posługiwał się takim regulaminem (a generalnie było to regułą) to co do zasady powinien nam go przekazać na etapie podpisywania umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy w umowie są niedozwolone (abuzywne) klauzule?

Następnie dobrze by było aby kancelaria prawna mająca doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych oceniła naszą umowę kredytu frankowego wraz z aneksami i regulaminami pod kątem tego, czy zawiera ona w swojej treści tzw. klauzule abuzywne, a co za tym idzie, czy istnieją przesłanki do jej podważenia w sądzie. Większość kancelarii dokonuje analizy przesłanych materiałów bezkosztowo a zatem wystarczy przesłać do wybranej kancelarii prawnej nasze dokumenty do analizy. Jeżeli z analizy naszej umowy kredytu wyjdzie, że spełnia ona przesłanki do jej podważenia w sądzie możemy przejść do kolejnego etapu, a więc wyboru profesjonalnego podmiotu, któremu powierzymy prowadzenie naszej sprawy.

Historia spłaty kredytu - zaświadczenie z banku

Nie jest to jednak koniec zbierania dokumentów, które będą konieczne do przygotowanie naszego pozwu przeciwko bankowi lub prowadzenia sprawy w sądzie. Istotnym dokumentem, który powinniśmy uzyskać przed przygotowaniem naszego pozwu jest tzw. historia spłaty kredytu. Jest to zaświadczenie wydawane przez bank, w którym bank przedstawia kwotę wypłaconego kredytobiorcy kapitału oraz wysokość dokonanych przez kredytobiorcę spłat rat kapitałowo i odsetkowych. Za wydanie takiego zaświadczenia banki pobierają opłaty, a czas oczekiwania na jego wydanie waha się od kilku dni do miesiąca.

Dokumenty w przypadku rozwodu lub śmierci kredytobiorcy

REKLAMA

Odrębną kategorią dokumentów, które w pewnych okolicznościach będą nam niezbędne do prowadzenia postępowania sądowego są dokumenty dotyczące sfery naszego życia rodzinnego lub związane z dziedziczeniem a więc odnoszące się do spraw spadkowych. Zważywszy na to, że umowy kredytów frankowych podpisywane były z reguły na dziesięciolecia zdarza się, że w międzyczasie kredytobiorcy rozwodzą się lub umierają.

W przypadku rozwodów możemy spotkać się z takimi sytuacjami, w których rozwiedzeni małżonkowie nadal pozostają stronami umowy kredytu albo jedno z nich zostaje „wypisane” z umowy kredytu a spłatę przejmuje drugie z nich albo do umowy kredytu przystępuje nowy partner jednego z kredytobiorców.

W przypadku zaś śmierci kredytobiorcy w jego miejsce wchodzą spadkobiercy a tu z kolei warto zadbać o dokumenty potwierdzające nasze prawa do spadku. Jeśli mówimy o rozwodzie to oczywiście musimy dysponować prawomocnym  wyrokiem rozwodowym oraz umową o podziale majątku, jeśli była zawarta.

Należy też odszukać, jeśli taka sytuacja miała miejsce, aneks do umowy kredytu na podstawie którego wykreślono byłego małżonka z kredytu a więc dokument na podstawie, którego  bank wyraził zgodę na to, aby stroną kredytu pozostał tylko jeden z byłych małżonków.

W sprawach dotyczących kredytów frankowych zaciągniętych przez rozwiedzionych kredytobiorców warto też zadbać o pisemne porozumienie regulujące zasady ich partycypowania w kosztach procesu przeciwko bankowi a także ewentualnym podziale kwot zasądzonych przez sąd w przypadku unieważnienia  umowy kredytu. Ułatwi to znacznie ewentualne późniejsze rozliczenia między byłymi małżonkami, a także umożliwi uniknięcie nieprozumień w sytuacji, gdy w wyniku korzystnego wyroku bank będzie zobowiązany do wypłaty na ich rzecz określonych pieniędzy. Dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji, w których  małżonkowie objęci byli wspólnością majątkowo i przed rozwodem spłacali kredyt wspólni,  ale po rozwodzie jego spłatę przejął jeden z byłych małżonków.

W przypadku zaś gdy mamy do czynienia z dziedziczeniem dobrze jest dysponować już na tym etapie dokumentami potwierdzającymi nasze prawa jako spadkobierców do wystąpienia z pozwem przeciwko bankowi. Może to być  – sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po kredytobiorcy lub sporządzony przez notariusza akt notarialny zawierający poświadczenie dziedziczenia. Oczywiście powyższe dokumenty można uzyskać także po powierzeniu prowadzenia naszej sprawy wybranej kancelarii prawnej. Wtedy pomoże ona w przygotowaniu stosownych wniosków a gdy zajdzie taka potrzeba może też reprezentować państwa w postępowaniu spadkowym. Należy jednak pamiętać, że wystąpienie o w/w dokumenty dopiero na tym etapie opóźni nieco rozpatrzenie naszej sprawy frankowej przez sąd.

 

Wojciech Ostrowski, Radca prawny, Kancelaria Rachelski i Wspólnicy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA