Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z hipoteką na nieruchomości wywłaszczonej pod drogę publiczną?

 • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo przewiduje możliwość przymusowego przejęcia nieruchomości prywatnej na cele publiczne. Wywłaszczenie jest możliwe tylko za słusznym odszkodowaniem. A co dzieje się z ustanowioną na nieruchomości hipoteką? Jakie prawa mają osoby, które korzystają z nieruchomości na innych zasadach, takich jak służebność, czy umowa dzierżawy?

Wysokość odszkodowania za wywłaszczenie

REKLAMA

Wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości wynika z wartości rynkowej utraconego prawa. W postępowaniu organ powołuje uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, który w operacie szacunkowym określa jej wartość. Jeśli nieruchomość dla celów wywłaszczenia została podzielona i tylko jej część przeszła na własność Skarbu Państwa lub właściwej jednostki samorządu terytorialnego, to wycenie podlega tylko ta część.

REKLAMA

Przy wycenie nieruchomości rzeczoznawca dokonuje analizy rynku lokalnego, a jeśli ten jest niewystarczający, to rynku regionalnego; wyodrębnia z niego transakcje historyczne dokonane nieruchomościami podobnymi do wycenianej i ustala tzw. cechy cenotwórcze, takie jak położenie, przeznaczenie, stan nieruchomości, wielkość, kształt itd. Porównanie nieruchomości wycenianej do nieruchomości, które wcześniej były przedmiotem obrotu i skorygowanie średniej wartości rynkowej cechami nieruchomości, daje podstawę do ustalenia jej wartości rynkowej. O ile operat został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, to będzie służył do ustalenia przez właściwy organ wysokości odszkodowania w drodze decyzji administracyjnej.

Obciążenia nieruchomości

REKLAMA

Poza właścicielem może istnieć cały szereg osób uprawnionych do korzystania z nieruchomości na różne sposoby i z różnych tytułów. Część z tych osób jest uprawniona do odszkodowania w przypadku wywłaszczenia nieruchomości. W największym skrócie rzecz ujmując w tym gronie znajdą się wszystkie podmioty ujawnione w księdze wieczystej w dziale III i IV. W dziale III ujawnia się służebników. Służebność to prawo do korzystania z nieruchomości w sposób określony w jej treści, np. prawo do dożywotniego zamieszkania, korzystania z całości bądź części nieruchomości, czerpania z niej pożytków, prawo przejazdu bądź przechodu. W dziale IV ujawnione są hipoteki zabezpieczające roszczenia wierzycieli, najczęściej kredyty bankowe.

Do uzyskania odszkodowania nie są podmiotami uprawnionymi osoby, które wiąże z właścicielem nieruchomości umowa cywilnoprawna, czyli umowa dzierżawy. Umowa taka nie jest obciążeniem nieruchomości, tylko stosunkiem zobowiązaniowym pomiędzy właścicielem a dzierżawcą.

Komu i w jakiej wysokości wypłacane jest odszkodowanie?

Jeśli idzie o zobowiązania hipoteczne, to organ ustalający odszkodowanie występuje do wierzyciela o wskazanie aktualnego salda i do takiej wysokości nakazuje wypłatę odszkodowania bezpośrednio na jego rzecz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli idzie o służebności ustanowione na nieruchomości, to podlegają one wycenie przez rzeczoznawcę majątkowego, tego samego, który szacuje wartość nieruchomości.

Należy pamiętać, że zarówno wierzyciel hipoteczny, jak i służebnik są zaspokajani przed właścicielem nieruchomości. Spłata następuje w kolejności ujawnienia wpisów w księdze wieczystej. Właściciel otrzymuje środki na samym końcu, o ile odszkodowanie wystarczyło na zaspokojenie wszystkich uprawnionych. Odszkodowanie odpowiada rynkowej wartości nieruchomości a obciążające ją prawa nie zmieniają tej kwoty, tylko wpływają na sposób jej podziału. W skrajnych wypadkach, w szczególności jeśli wywłaszczeniu nie podlega cała nieruchomość, może się okazać, że środków nie wystarczy dla właściciela.

Skutki wywłaszczenia nieruchomości z obciążoną hipoteką

Samo wywłaszczenie powoduje wygaśnięcie hipoteki obciążającej nieruchomość, której własność przechodzi na skutek decyzji na rzecz uprawnionego podmiotu. Inwestor nabywa nieruchomość wolną od obciążeń. Zgodnie z decyzją organu inwestor zaspokaja po kolei wierzycieli, służebników a na końcu właściciela. Zwykle powoduje to pewien sposób podziału środków. Może się jednak okazać, że obciążenia opiewały na kwoty wyższe, niż rynkowa wartość nieruchomości. W takiej sytuacji były właściciel nieruchomości pozostaje dłużnikiem i swoje zobowiązania musi spłacić z innych środków. Wygaśnięcie zabezpieczenia hipotecznego wskutek wywłaszczenia nieruchomości, może stanowić przesłankę do wypowiedzenia umowy kredytowej i postawienia zobowiązania w stan wymagalności. Za spłatę jest odpowiedzialny dłużnik, czyli prawdopodobnie dotychczasowy właściciel.

Autor: Mirosław Ochojski

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią INLEGIS. Kancelaria od wielu lat na terenie całej Polski specjalizuje się w sprawach o podwyższenie odszkodowaniach za wywłaszczanie pod drogi publiczne.  https://www.wywlaszczenie.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA