REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z hipoteką na nieruchomości wywłaszczonej pod drogę publiczną?

  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo przewiduje możliwość przymusowego przejęcia nieruchomości prywatnej na cele publiczne. Wywłaszczenie jest możliwe tylko za słusznym odszkodowaniem. A co dzieje się z ustanowioną na nieruchomości hipoteką? Jakie prawa mają osoby, które korzystają z nieruchomości na innych zasadach, takich jak służebność, czy umowa dzierżawy?

Wysokość odszkodowania za wywłaszczenie

REKLAMA

Wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości wynika z wartości rynkowej utraconego prawa. W postępowaniu organ powołuje uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, który w operacie szacunkowym określa jej wartość. Jeśli nieruchomość dla celów wywłaszczenia została podzielona i tylko jej część przeszła na własność Skarbu Państwa lub właściwej jednostki samorządu terytorialnego, to wycenie podlega tylko ta część.

REKLAMA

Przy wycenie nieruchomości rzeczoznawca dokonuje analizy rynku lokalnego, a jeśli ten jest niewystarczający, to rynku regionalnego; wyodrębnia z niego transakcje historyczne dokonane nieruchomościami podobnymi do wycenianej i ustala tzw. cechy cenotwórcze, takie jak położenie, przeznaczenie, stan nieruchomości, wielkość, kształt itd. Porównanie nieruchomości wycenianej do nieruchomości, które wcześniej były przedmiotem obrotu i skorygowanie średniej wartości rynkowej cechami nieruchomości, daje podstawę do ustalenia jej wartości rynkowej. O ile operat został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, to będzie służył do ustalenia przez właściwy organ wysokości odszkodowania w drodze decyzji administracyjnej.

Obciążenia nieruchomości

REKLAMA

Poza właścicielem może istnieć cały szereg osób uprawnionych do korzystania z nieruchomości na różne sposoby i z różnych tytułów. Część z tych osób jest uprawniona do odszkodowania w przypadku wywłaszczenia nieruchomości. W największym skrócie rzecz ujmując w tym gronie znajdą się wszystkie podmioty ujawnione w księdze wieczystej w dziale III i IV. W dziale III ujawnia się służebników. Służebność to prawo do korzystania z nieruchomości w sposób określony w jej treści, np. prawo do dożywotniego zamieszkania, korzystania z całości bądź części nieruchomości, czerpania z niej pożytków, prawo przejazdu bądź przechodu. W dziale IV ujawnione są hipoteki zabezpieczające roszczenia wierzycieli, najczęściej kredyty bankowe.

Do uzyskania odszkodowania nie są podmiotami uprawnionymi osoby, które wiąże z właścicielem nieruchomości umowa cywilnoprawna, czyli umowa dzierżawy. Umowa taka nie jest obciążeniem nieruchomości, tylko stosunkiem zobowiązaniowym pomiędzy właścicielem a dzierżawcą.

Komu i w jakiej wysokości wypłacane jest odszkodowanie?

Jeśli idzie o zobowiązania hipoteczne, to organ ustalający odszkodowanie występuje do wierzyciela o wskazanie aktualnego salda i do takiej wysokości nakazuje wypłatę odszkodowania bezpośrednio na jego rzecz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli idzie o służebności ustanowione na nieruchomości, to podlegają one wycenie przez rzeczoznawcę majątkowego, tego samego, który szacuje wartość nieruchomości.

Należy pamiętać, że zarówno wierzyciel hipoteczny, jak i służebnik są zaspokajani przed właścicielem nieruchomości. Spłata następuje w kolejności ujawnienia wpisów w księdze wieczystej. Właściciel otrzymuje środki na samym końcu, o ile odszkodowanie wystarczyło na zaspokojenie wszystkich uprawnionych. Odszkodowanie odpowiada rynkowej wartości nieruchomości a obciążające ją prawa nie zmieniają tej kwoty, tylko wpływają na sposób jej podziału. W skrajnych wypadkach, w szczególności jeśli wywłaszczeniu nie podlega cała nieruchomość, może się okazać, że środków nie wystarczy dla właściciela.

Skutki wywłaszczenia nieruchomości z obciążoną hipoteką

Samo wywłaszczenie powoduje wygaśnięcie hipoteki obciążającej nieruchomość, której własność przechodzi na skutek decyzji na rzecz uprawnionego podmiotu. Inwestor nabywa nieruchomość wolną od obciążeń. Zgodnie z decyzją organu inwestor zaspokaja po kolei wierzycieli, służebników a na końcu właściciela. Zwykle powoduje to pewien sposób podziału środków. Może się jednak okazać, że obciążenia opiewały na kwoty wyższe, niż rynkowa wartość nieruchomości. W takiej sytuacji były właściciel nieruchomości pozostaje dłużnikiem i swoje zobowiązania musi spłacić z innych środków. Wygaśnięcie zabezpieczenia hipotecznego wskutek wywłaszczenia nieruchomości, może stanowić przesłankę do wypowiedzenia umowy kredytowej i postawienia zobowiązania w stan wymagalności. Za spłatę jest odpowiedzialny dłużnik, czyli prawdopodobnie dotychczasowy właściciel.

Autor: Mirosław Ochojski

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią INLEGIS. Kancelaria od wielu lat na terenie całej Polski specjalizuje się w sprawach o podwyższenie odszkodowaniach za wywłaszczanie pod drogi publiczne.  https://www.wywlaszczenie.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota tego świadczenia. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. ważne świadczenie. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Równowartość 225 euro na hektar, maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo. Można już składać wnioski. Płatność dla małych gospodarstw rolnych 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

REKLAMA

Zasiłek celowy w 2024 i 2025 roku

Kto może otrzymać zasiłek celowy i ile wynosi? Gdzie składa się wniosek? Czy w 2024 i 2025 roku planowane są zmiany w przyznawaniu tego świadczenia? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dofinansowanie bioasekuracji w rolnictwie 2024 (pomoc de minimis). MRiRW podało termin i zasady składania wniosków

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.

Podwyżki dla pracowników: Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

REKLAMA

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali?

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali? W pewnym stopniu zależy to pewnie od wyników prowadzonych testów. Pracownicy powinni więc trzymać kciuki za ich efekty.

REKLAMA