REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bankructwo FTX a możliwość składania pozwów zbiorowych

Bankructwo FTX a możliwość składania pozwów zbiorowych
Bankructwo FTX a możliwość składania pozwów zbiorowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy ludzie, którzy zainwestowali swoje pieniądze w kryptowalutę firmy FTX mogą złożyć pozew zbiorowy na gruncie prawa polskiego?

FTX Crypto Exchange

To jedna z największych giełd kryptowalut na świecie. W styczniu 2022 roku wyceniono ją na 32 mld dolarów. Jednak w dość szybkim czasie znacznie straciła na swojej wartości. Jakie były tego powody?

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko zaczęło się od informacji opublikowanej 2 listopada 2022 roku  przez CoinDesk. Ujawniono w treści tego artykułu, że Alameda Research (kolejna firma założona przez założyciela FTX) jest silnie uzależniona od FTT - tokena wydawanego przez tę giełdę. Wobec tego bilansu, zdano sobie sprawę, że nie jest tak jak zakładano. Wcześniej przedstawiono FTX jako profesjonalną, bardzo zaawansowaną oraz udaną operację prowadzoną przez młodych mądrych ludzi. Po tym artykule ta opinia obróciła się w drugą stronę z niekorzyścią dla tej giełdy oraz jej zarządu.

Po opublikowaniu raportu giełda kryptowalut Binance zapowiedziała likwidację swojego holdingu FTT. To rozpoczęło spiralę spadkową z FTT i innymi kryptowalutami, gdy inwestorzy zaczęli wycofywać swoje pieniądze.

Binance 8 listopada 2022 roku zgodziła się na przejęcie FTX, ale już dzień później wycofała swoją ofertę. Ogłoszono, że powodem takiej decyzji są doniesienia prasowe dotyczące niewłaściwie zarządzanych funduszy klientów i zarzuty amerykańskiej agencji wywiadu.

10 listopada 2022 roku The Wall Street Journal poinformował, że FTX pożyczał miliardy dolarów aktywów należących do klientów firmie Alameda, aby pomóc sfinansować ryzykowne zakłady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bankructwo FTX

Założyciel FTX tego samego dnia poinformował o wstrzymaniu wszelkich wypłat klientom od poniedziałku, 7 listopada 2022.

W związku z tym 11 listopada 2022 roku FTX ogłosiło bankructwo, a założyciel FTX Sam Bankman-Fried zrezygnował ze stanowiska.

Reuters donosi, że z FTX brakuje co najmniej 1 miliarda dolarów środków klientów

Natomiast The Wall Street Journal podała informację, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Departament Sprawiedliwości USA badają giełdę FTX.

Władze Bahamów, państwa, w którym FTX ma siedzibę, również prowadzą postępowanie dotyczące działalności FTX

(link: https://www.facebook.com/photo/?fbid=520556993433166&set=a.374349234720610).

Obecnie na stronie giełdy wyświetla się komunikat o wstrzymaniu wszystkich wypłat oraz stanowczym odradzaniu wpłat.

Pozew zbiorowy

W tej całej sytuacji należy pamiętać o ogromnej rzeszy ludzi, którzy zainwestowali swoje pieniądze w kryptowalutę firmy FTX. Jednym z możliwych rozwiązań na gruncie prawa polskiego jest złożenie pozwu zbiorowego.

Czym jest pozew zbiorowy?

Tę kwestię reguluje ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Jest to pozew składany w sytuacji, gdy dochodzone roszczenia przez co najmniej 10 osób są takiego samego rodzaju oparte na tej samej albo na takiej samej podstawie faktycznej.

Wysokość tego roszczenia konkretnych osób jest różna. Najważniejsze, że podstawy tych roszczeń są takie same. Należy zgodnie z ustawą ujednolicić wysokości tych roszczeń przynajmniej w grupach liczących co najmniej 2 osoby.

Zachętą do wspólnej obrony interesów w drodze powództwa grupowego jest przede wszystkim „taniość” postępowania z uwagi na niższą opłatę sądową wynoszącą 2 % wartości przedmiotu sporu oraz proporcjonalny rozdział kosztów na liczbę osób w grupie a także wspólne postępowanie dowodowe.

Taką sprawą zajmuje się skład aż trzech sędziów zawodowych sądu okręgowego, co uwidocznia powagę takiej sprawy.

Powództwo w takiej sprawie wytacza reprezentant grupy, który prowadzi to postępowanie w imieniu własnym w interesie całej grupy.

REKLAMA

Każdy członek grupy jest zobowiązany sporządzić oświadczenie o przystąpieniu do grupy, w którego treści określa swoje żądania oraz okoliczności je uzasadniające, przynależność do grupy, a także przedstawia on dowody. Wykaz osób, które przystąpiły do grupy, sporządza powód i przedstawia sądowi, dołączając oświadczenia o przystąpieniu do grupy. Z chwilą przedstawienia sądowi oświadczenia o przystąpieniu do grupy między członkiem grupy oraz pozwanym powstaje skutek sprawy w toku, co do roszczenia objętego postępowaniem grupowym.

Na wniosek więcej niż połowy członków grupy sąd może dokonać zmiany reprezentanta grupy. Wniosek powinien wskazywać proponowanego reprezentanta grupy oraz zawierać jego oświadczenie o wyrażeniu zgody na bycie reprezentantem.

Odpowiednikiem pozwu zbiorowego w amerykańskim prawie jest class-action lawsuit.

Jest to rodzaj pozwu uregulowany przez Federal Rules of Civil Procedure. Sprawy w sądach federalnych mogą być rozpatrywane jako pozwy zbiorowe tylko wtedy, gdy sąd jest właściwy do rozpoznania sprawy i jeżeli sprawa spełnia określone kryteria.

Również w tej procedurze występuje reprezentant grupy jako „główny powód” (the class representative). Taka osoba musi być zatwierdzona przez sąd, aby kontynuować postępowanie jako grupowe.

Zazwyczaj takie pozwy składa się przede wszystkim w sądach stanowych (state court) a nie w federalnych (federal court). Jednak strona pozwana ma możliwość zmiany sądu na federalny.

Aby sprawa została rozpatrzona jako pozew zbiorowy i wiązała prawnie nieobecnych członków grupy, sąd musi zatwierdzić powstałą grupę zgodnie z Regułą 23 na wniosek strony, która chce postępować grupowo.

Ważne dla grupy są kryteria liczebności, wspólności, typowości i adekwatności.

Liczebność odnosi się do liczby osób w klasie. Aby uzyskać zatwierdzenie przez sąd, grupa musi mieć wystarczającą liczbę członków.

Dla kryterium wspólności ważne są wspólna kwestia prawna i faktyczna, taka, że ustalenie jej prawdziwości lub fałszywości rozwiąże za jednym zamachem kwestię, która ma kluczowe znaczenie dla ważności każdego z roszczeń.

Wymóg typowości gwarantuje, że roszczenia lub argumenty obrony wymienionego powoda są typowe dla wszystkich innych w grupie.

Wymóg adekwatności stanowi, że wskazany powód musi rzetelnie i odpowiednio reprezentować interesy nieobecnych członków grupy.

Kancelaria KIEŁTYKA GŁADKOWSKI świadczy pomoc w złożeniu takiego pozwu, reprezentuje interesy swoich klientów, czuwa nad prawidłowym przebiegiem postępowania grupowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  REKLAMA

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

  Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

  Czym zajmuje się Minister do spraw Równości. Czy istnieje Ministerstwo Równości?

  Minister do spraw Równości to nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk oraz określił zakres kompetencji tego organu państwa. Na stanowisko Ministra do spraw Równości prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Kotulę. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA