REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bankructwo FTX a możliwość składania pozwów zbiorowych

Bankructwo FTX a możliwość składania pozwów zbiorowych
Bankructwo FTX a możliwość składania pozwów zbiorowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy ludzie, którzy zainwestowali swoje pieniądze w kryptowalutę firmy FTX mogą złożyć pozew zbiorowy na gruncie prawa polskiego?

FTX Crypto Exchange

To jedna z największych giełd kryptowalut na świecie. W styczniu 2022 roku wyceniono ją na 32 mld dolarów. Jednak w dość szybkim czasie znacznie straciła na swojej wartości. Jakie były tego powody?

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko zaczęło się od informacji opublikowanej 2 listopada 2022 roku  przez CoinDesk. Ujawniono w treści tego artykułu, że Alameda Research (kolejna firma założona przez założyciela FTX) jest silnie uzależniona od FTT - tokena wydawanego przez tę giełdę. Wobec tego bilansu, zdano sobie sprawę, że nie jest tak jak zakładano. Wcześniej przedstawiono FTX jako profesjonalną, bardzo zaawansowaną oraz udaną operację prowadzoną przez młodych mądrych ludzi. Po tym artykule ta opinia obróciła się w drugą stronę z niekorzyścią dla tej giełdy oraz jej zarządu.

Po opublikowaniu raportu giełda kryptowalut Binance zapowiedziała likwidację swojego holdingu FTT. To rozpoczęło spiralę spadkową z FTT i innymi kryptowalutami, gdy inwestorzy zaczęli wycofywać swoje pieniądze.

Binance 8 listopada 2022 roku zgodziła się na przejęcie FTX, ale już dzień później wycofała swoją ofertę. Ogłoszono, że powodem takiej decyzji są doniesienia prasowe dotyczące niewłaściwie zarządzanych funduszy klientów i zarzuty amerykańskiej agencji wywiadu.

10 listopada 2022 roku The Wall Street Journal poinformował, że FTX pożyczał miliardy dolarów aktywów należących do klientów firmie Alameda, aby pomóc sfinansować ryzykowne zakłady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bankructwo FTX

Założyciel FTX tego samego dnia poinformował o wstrzymaniu wszelkich wypłat klientom od poniedziałku, 7 listopada 2022.

W związku z tym 11 listopada 2022 roku FTX ogłosiło bankructwo, a założyciel FTX Sam Bankman-Fried zrezygnował ze stanowiska.

Reuters donosi, że z FTX brakuje co najmniej 1 miliarda dolarów środków klientów

Natomiast The Wall Street Journal podała informację, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Departament Sprawiedliwości USA badają giełdę FTX.

Władze Bahamów, państwa, w którym FTX ma siedzibę, również prowadzą postępowanie dotyczące działalności FTX

(link: https://www.facebook.com/photo/?fbid=520556993433166&set=a.374349234720610).

Obecnie na stronie giełdy wyświetla się komunikat o wstrzymaniu wszystkich wypłat oraz stanowczym odradzaniu wpłat.

Pozew zbiorowy

W tej całej sytuacji należy pamiętać o ogromnej rzeszy ludzi, którzy zainwestowali swoje pieniądze w kryptowalutę firmy FTX. Jednym z możliwych rozwiązań na gruncie prawa polskiego jest złożenie pozwu zbiorowego.

Czym jest pozew zbiorowy?

Tę kwestię reguluje ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Jest to pozew składany w sytuacji, gdy dochodzone roszczenia przez co najmniej 10 osób są takiego samego rodzaju oparte na tej samej albo na takiej samej podstawie faktycznej.

Wysokość tego roszczenia konkretnych osób jest różna. Najważniejsze, że podstawy tych roszczeń są takie same. Należy zgodnie z ustawą ujednolicić wysokości tych roszczeń przynajmniej w grupach liczących co najmniej 2 osoby.

Zachętą do wspólnej obrony interesów w drodze powództwa grupowego jest przede wszystkim „taniość” postępowania z uwagi na niższą opłatę sądową wynoszącą 2 % wartości przedmiotu sporu oraz proporcjonalny rozdział kosztów na liczbę osób w grupie a także wspólne postępowanie dowodowe.

Taką sprawą zajmuje się skład aż trzech sędziów zawodowych sądu okręgowego, co uwidocznia powagę takiej sprawy.

Powództwo w takiej sprawie wytacza reprezentant grupy, który prowadzi to postępowanie w imieniu własnym w interesie całej grupy.

REKLAMA

Każdy członek grupy jest zobowiązany sporządzić oświadczenie o przystąpieniu do grupy, w którego treści określa swoje żądania oraz okoliczności je uzasadniające, przynależność do grupy, a także przedstawia on dowody. Wykaz osób, które przystąpiły do grupy, sporządza powód i przedstawia sądowi, dołączając oświadczenia o przystąpieniu do grupy. Z chwilą przedstawienia sądowi oświadczenia o przystąpieniu do grupy między członkiem grupy oraz pozwanym powstaje skutek sprawy w toku, co do roszczenia objętego postępowaniem grupowym.

Na wniosek więcej niż połowy członków grupy sąd może dokonać zmiany reprezentanta grupy. Wniosek powinien wskazywać proponowanego reprezentanta grupy oraz zawierać jego oświadczenie o wyrażeniu zgody na bycie reprezentantem.

Odpowiednikiem pozwu zbiorowego w amerykańskim prawie jest class-action lawsuit.

Jest to rodzaj pozwu uregulowany przez Federal Rules of Civil Procedure. Sprawy w sądach federalnych mogą być rozpatrywane jako pozwy zbiorowe tylko wtedy, gdy sąd jest właściwy do rozpoznania sprawy i jeżeli sprawa spełnia określone kryteria.

Również w tej procedurze występuje reprezentant grupy jako „główny powód” (the class representative). Taka osoba musi być zatwierdzona przez sąd, aby kontynuować postępowanie jako grupowe.

Zazwyczaj takie pozwy składa się przede wszystkim w sądach stanowych (state court) a nie w federalnych (federal court). Jednak strona pozwana ma możliwość zmiany sądu na federalny.

Aby sprawa została rozpatrzona jako pozew zbiorowy i wiązała prawnie nieobecnych członków grupy, sąd musi zatwierdzić powstałą grupę zgodnie z Regułą 23 na wniosek strony, która chce postępować grupowo.

Ważne dla grupy są kryteria liczebności, wspólności, typowości i adekwatności.

Liczebność odnosi się do liczby osób w klasie. Aby uzyskać zatwierdzenie przez sąd, grupa musi mieć wystarczającą liczbę członków.

Dla kryterium wspólności ważne są wspólna kwestia prawna i faktyczna, taka, że ustalenie jej prawdziwości lub fałszywości rozwiąże za jednym zamachem kwestię, która ma kluczowe znaczenie dla ważności każdego z roszczeń.

Wymóg typowości gwarantuje, że roszczenia lub argumenty obrony wymienionego powoda są typowe dla wszystkich innych w grupie.

Wymóg adekwatności stanowi, że wskazany powód musi rzetelnie i odpowiednio reprezentować interesy nieobecnych członków grupy.

Kancelaria KIEŁTYKA GŁADKOWSKI świadczy pomoc w złożeniu takiego pozwu, reprezentuje interesy swoich klientów, czuwa nad prawidłowym przebiegiem postępowania grupowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA