Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy w 2023 roku - będzie podwyżka

Paulina Karpińska
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy w 2023 roku
Świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy w 2023 roku
ShutterStock
Od dnia 1 stycznia 2023 roku świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy, czyli tzw. dodatek mieszkaniowy dla żołnierzy, zostanie podwyższone. Ile wyniesie i komu będzie przysługiwało?

Świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy w 2023

W dniu 6 grudnia 2022 roku w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wypłaty świadczenia mieszkaniowego. Dotyczy ono Ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2023 roku żołnierze otrzymają wyższy dodatek mieszkaniowy.

Dodatek mieszkaniowy dla żołnierzy – komu przysługuje?

Zgodnie z przepisami prawa każdy żołnierz zawodowy ma prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby w danej miejscowości. Świadczenie to może być zrealizowane m.in. przez wypłatę dodatku mieszkaniowego. Może ono zostać przeznaczone na najem dowolnego mieszkania, bądź też na ratę za zaciągnięty kredyt hipoteczny na zakup własnego lokum.

Pozostałe dwie formy to: przydział kwatery albo innego lokalu mieszkalnego, bądź przydział miejsca w internacie lub kwaterze internatowej. Żołnierz ma prawo tylko do jednej z trzech powyższych opcji w ramach zakwaterowania. Zatem, jeśli wybierze przydział kwatery, wówczas nie należy mu się świadczenie mieszkaniowe.

W przypadku zmiany wcześniej wybranej formy zakwaterowania, np. z dodatku mieszkaniowego na przydział miejsca w internacie albo kwatery, świadczenie mieszkaniowe przysługuje do dnia protokolarnego przyjęcia miejsca w internacie albo kwaterze. W sytuacji odwrotnej – kiedy żołnierz zastępuje kwaterę, bądź internat dodatkiem mieszkaniowym – ten będzie mu wypłacany od dnia następnego po opuszczeniu lokalu.

Ważne!
Żołnierz oddelegowany do służby poza krajem nie otrzymuje dodatku mieszkaniowego.

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy dla żołnierzy?

Świadczenie na mieszkanie dla żołnierza zawodowego wylicza się mnożąc stawkę podstawową w wysokości 300 zł przez współczynnik świadczenia zależnego od garnizonu. To właśnie ten drugi składnik został zwiększony od 1 stycznia 2023 roku.

Do końca 2022 wskaźnik ten wynosi od 1,2 do 3,0. Tak więc świadczenie mieszkaniowe do końca 2022 ro. wynosi odpowiednio od 360 do 900 zł. Zaś od 1 stycznia 2022 kształtuje się on w przedziale pomiędzy 1,5 do 5,00 i wynosi od 450 zł do 1,5 tys. zł.

Wniosek o świadczenie mieszkaniowe w wojsku w 2023 r.

Żołnierz zawodowy, po wybraniu formy zakwaterowania w postaci dodatku mieszkaniowego, musi złożyć wniosek o wypłatę świadczenia mieszkaniowego do właściwego oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego.

Wniosek można złożyć osobiście, bądź przesłać przez ePUAP pod adresem:

https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/sprawy-obywatelskie/ogolne-sprawy-urzedowe/wyplata-swiadczenia-mieszkaniowego-dla-zolnierza-zawodowego

Wzór wniosku o wypłatę świadczenia mieszkaniowego dla żołnierzy do pobrania poniżej:

Kiedy wypłacany jest dodatek mieszkaniowy w wojsku?

Świadczenie mieszkaniowe wypłacane jest żołnierzowi każdego miesiąca do jego 10. dnia. Pierwsze świadczenie obowiązuje od miesiąca w którym został złożony wniosek o jego wypłatę.

Dodatek wypłaca dyrektor oddziału regionalnego Agencji właściwego miejscowo dla garnizonu, w którym żołnierz pełni służbę wojskową, na podstawie wykazu sporządzanego przez tego dyrektora.

Podstawa prawna:

 1. Rozporządzenie z dnia 21 listopada 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wypłaty świadczenia mieszkaniowego (Dz. U z 2022. Poz. 2504).
 2. Ustawy dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych  Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1623).

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
PIT-y i ulgi podatkowe 2022
PIT-y i ulgi podatkowe 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Żołnierz
  2022-12-10 12:06:07
  Kraków podwyżka o 60zł, Warszawa podwyżka o 600. Ktoś tu na głowę upadł?
  1
 • aaa
  2022-12-09 11:19:42
  To nie jest dodatek mieszkaniowy, tylko świadczenie mieszkaniowe...
  0
 • BBC
  2023-01-10 15:04:31
  Spokojnie, za chwilę zostaną za samą młodzieżą bo chcą naliczać emke z ostatnich 10 lat. Odejdą wszyscy którzy będą mogli i żadne małe ochłapowe procenciki ich nie powstrzymają. A fakt w Poznaniu, Bydgoszczy i Gdyni mieszkania nie podrożały z tego wynika ze największa klęska jest w stolicy. Już niedługo oczka się otworzą.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka koordynowana w POZ - co warto wiedzieć?
Od 1 października 2022 roku lekarze pierwszego kontaktu w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej mogą realizować świadczenia zdrowotne w nowym modelu zwanym opieką koordynowaną.
Ustawa o polskiej fundacji rodzinnej ostatecznie uchwalona przez Sejm RP
Późnym wieczorem 26 stycznia 2023 r. Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawkach Senatu. Fundamentalne założenia pozostały bez zmian. „Będzie to najlepszy instrument na wielopokoleniową sukcesję dla firm rodzinnych, z jednoczesną ochroną rodzinnego majątku” – mówi Paweł Tomczykowski, partner zarządzający w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, jeden ze współautorów pierwszego projektu ustawy o fundacji rodzinnej, ekspert bezpośrednio zaangażowany w prace legislacyjne.
Nowelizacja ustawy o SN w Senacie

Nowela ustawy o SN. Senat, który zbiera się we wtorek o godz. 15 zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Senackie komisje zarekomendowały przyjęcie do noweli kilkunastu poprawek, które zakładają likwidację Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN i przeniesienie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych do Izby Karnej.

Pobyt obywateli Ukrainy w Polsce - jakie zmiany?
28 stycznia 2023 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 185). Przepisy regulują m.in. kwestie dotyczące zasad pobytu obywateli Ukrainy w Polsce.
Praca zdalna w Kodeksie pracy w 2023 - ustawa z podpisem Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje Kodeksu pracy, która na stałe wprowadza pracę zdalną. Na jakich zasadach i od kiedy? 

Będą niższe ceny biletów kolejowych. Premier wskazał datę

Ceny biletów PKP. W ciągu najbliższych dwóch tygodni chcemy doprowadzić do tego, aby nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen biletów na kolejach - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Kiedy będzie można sporządzić testament ustny

Testament ustny można obecnie sporządzić jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci albo zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Przesłanki sporządzenia testamentu ustnego wkrótce ulegną zmianie. Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach będzie możliwe sporządzenie testamentu ustnego? 

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski – urlop przysługujący pracownikowi będącemu rodzicem po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.

ZUS: zgłoszenie do małego zus plus do 31 stycznia 2023

We wtorek 31 stycznia mija termin na zgłoszenie się do małego ZUS plus. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2022 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie – przypomina rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Kto może korzystać 

Premier: w tym roku przeznaczymy na polskie wojsko 4 proc. PKB

Wojsko polskie. Wojna na Ukrainie powoduje, że musimy zbroić się jeszcze szybciej, dlatego w tym roku przeznaczymy 4 proc. PKB na wojsko, być może będzie to najwyższy procent wśród wszystkich państw NATO - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 3

W dzisiejszej części opisu życia osadzonych za murami zakładu karnego poświęcę nieco uwagi zagadnieniom takim jak czynności rekreacyjne oraz edukacja więźniów.

Tegoroczne ferie w wersji budżetowej

Polacy mocno tną wydatki, planując wyjazd – aż 73% będzie oszczędzać na standardzie hotelu i jego lokalizacji czy wyżywieniu – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Wiener. 

Piecza zastępcza na nowych zasadach od lutego

System pieczy zastępczej będzie działał na zmodyfikowanych zasadach od początku lutego. Jak zmieni się sytuacja rodzin zastępczych? Jakie będą nowe zasady finansowania pieczy zastępczej? Co nowego w procedurach adopcyjnych? 

Jak zmieniła się liczba zgłoszeń o naruszeniach danych osobowych w 2022 r.?

Liczba naruszeń prawa w obszarze ochrony danych osobowych zgłaszanych w 2022 r. nie odbiegała od tej z 2021 r. Ile zgłoszeń naruszeń prawa było w 2022 r.? Jak ich liczba zmieniła się w porównaniu z latami ubiegłymi?

Wnioski o 500 plus na nowy okres rozliczeniowy można składać od 1 lutego

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy można składać od środy 1 lutego. Kiedy trzeba złożyć wniosek, żeby zagwarantować ciągłość wypłaty świadczeń?

Obniżenie prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu - co z decyzją SN?
Sąd Najwyższy do czasu wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE zawiesił decyzję ws. ewentualnego obniżania prowizji za udzielenie kredytu mieszkaniowego w przypadku wcześniejszej spłaty tego kredytu - dowiedziała się PAP w SN. W TSUE oczekuje bowiem na wyrok podobne pytanie z Austrii.
Bezpieczny Kredyt 2% - od kiedy?
Kredyt mieszkaniowy oprocentowany na 2 proc. powinien obowiązywać od tegorocznych wakacji - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
Czego dotyczy dyrektywa Omnibus?

Czym jest dyrektywa Omnibus? Jakie prawa przyznaje konsumentom? Oto najważniejsze informacje. 

DGP: Czy konkubinat zostanie w końcu uregulowany prawnie?

Konkubinat, czyli nieformalny związek pozostających we wspólnym pożyciu dwojga osób, choć staje się coraz bardziej popularny, nie doczekał się jak do tej pory w polskim prawie regulacji ustawowej. 

Jakie będą kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn od 1 lipca 2023 r.

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn będą wyższe od 1 lipca 2023 r. Ile wyniesie kwota wolna od podatku od spadków i darowizn?

Dzień Ochrony Danych Osobowych. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?
SG: w czwartek 26 stycznia z Ukrainy do Polski odprawiono 21,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - 18,4 tys.

W czwartek z Ukrainy do Polski odprawiono 21,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy 18,4 tys. - podała w piątek na Twitterze straż graniczna. 

Zmiany w postępowaniu cywilnym przyjęte przez Sejm

Zmiany w postępowaniu cywilnym, które mają zmniejszyć obciążenie sądów oraz wprowadzić nowe postępowanie z udziałem konsumentów przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przyjęta przez Sejm. Zmienić się ma też próg wartości przedmiotu sporu dzielący sprawy miedzy sądy rejonowe i okręgowe. 

Elektroniczny Dziennik Budowy rusza

Elektroniczny Dziennik Budowy – rządowa aplikacja do prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej rusza w piątek 27 stycznia. Inwestor może wybrać czy nadal chce prowadzić dziennik budowy w wersji papierowej, czy w nowej formie elektronicznej. Od 2030 r. wersja elektroniczna dziennika budowy będzie obowiązkowa.

Centralny Rejestr Wyborców i 6 tysięcy nowych lokali wyborczych już w najbliższych wyborach

Centralny Rejestr Wyborców, 6 tysięcy nowych lokali wyborczych i bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, co ma służyć zwiększeniu frekwencji – to główne założenia nowelizacji Kodeksu wyborczego, jaką Sejm w czwartek 26 stycznia.