REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany Prawa atomowego pod kątem SMR już za kilka miesięcy

Energetyka atomowa, jądrowa
Zmiany Prawa atomowego pod kątem SMR
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczęły się wstępne prace nad zmianami Prawa atomowego pod kątem dostosowania go do specyfiki reaktorów modułowych SMR. Projektu można spodziewać się za kilka miesięcy - poinformował wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński.

Prace nad zmianami Prawa atomowego pod SMR

Jak powiedział w czasie konferencji „SMR - modułowy atom dla biznesu” wiceminister, prace prowadzone są w kontakcie z zainteresowanymi, ale na razie są we wstępnej fazie. Projekt zmiany przepisów powinien pojawić się w ciągu kilku miesięcy - ocenił Adam Guibourge-Czetwertyński.

REKLAMA

Jak zaznaczył z kolei Kamil Adamczyk z Departamentu Energii Jądrowej MKiŚ, obowiązujące obecnie przepisy są neutralne technologiczne, a więc stosują się także do technologii SMR. Natomiast projektowane zmiany mają w większym stopniu uwzględniać specyfikę SMR.

Specjalna komórka do spraw SMR

W polskim dozorze jądrowym powstać ma specjalna komórka, która będzie zajmować się SMR. Ernest Staroń, naczelnik Wydziału Analiz i Zezwoleń w Departamencie Bezpieczeństwa Jądrowego PAA poinformował, że w DBJ powstanie nowy wydział, specjalnie na potrzeby oceny i analizy takich technologii. Ma on liczyć ok. 50 osób. Jak podkreślał, dla dozoru nie ma znaczenia czy dana technologia jest „duża” czy „mała”; każda ocena musi zostać przeprowadzona w taki sam przewidziany sposób. Staroń zauważył, że wszystkie dozory jądrowe mają obecnie podobny problem z SMR: technologia pojawia się jako nowa i regulatorzy muszą za nią nadążyć.

Reaktory SMR ma budować spółka OSGE

REKLAMA

Jeden z typów SMR planuje w Polsce budować spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Wiceprezes OSGE Jarosław Dybowski tłumaczył, że chodzi głównie o przyspieszenie fazy przygotowawczej, poprzedzającej właściwą budowę i takie przepisy istnieją już w innych krajach. Dybowski zaznaczył, że OSGE nie bierze pod uwagę otrzymania jakiejkolwiek „taryfy ulgowej” w kwestiach bezpieczeństwa. Ponieważ jednak koszty bezpieczeństwa jądrowego są bardzo wysokie, dlatego OSGE planuje wykorzystać efekt skali, czyli zbudować większą liczbę reaktorów SMR.

Również szef Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Krzysztof Kurek podkreślał, że wymogi bezpieczeństwa dla małego reaktora będą takie same jak dla dużego, a wymogi są tak wyśrubowane, że pociągają za sobą wysokie koszty. Jako przykład wymienił badania sejsmiczne, konieczne, mimo, że Polska nie jest krajem, gdzie aktywność sejsmiczna występuje. SMR też będą musiały takie wymagania spełniać, „nikt nie da żadnej taryfy ulgowej tylko dlatego, że coś jest mniejsze” - zaznaczył Kurek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

OSGE planuje budować w Polsce reaktory typu BEWR-300 projektu GE Hitachi. Spółka otrzymała już tzw. opinię ogólną Prezesa PAA, jest to fakultatywny element dialogu przedregulacyjnego. W II połowie roku PAA planuje wydać taką opinię dla KHGM, które z kolei planuje budować SMR w technologii firmy NuScale.

wkr/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

Nie będzie waloryzacji zasiłku pogrzebowego i dodatkowych 2 tys. zł? MF: zwiększenie wydatków sztywnych może rodzić napięcia budżetowe

W maju 2024 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało długo zapowiadany projekt ustawy podwyższającej (pierwszy raz od marca 2011 r.) zasiłek pogrzebowy z obecnych 4 tys. zł do 7000 zł. Projekt ten nadal nie został przyjęty przez Radę Ministrów. Minister Finansów w uwagach do tego projektu zwrócił uwagę na problem deficytu budżetowego i stwierdził, że trzeba usunąć z projektu przepisy dot. waloryzacji zasiłku pogrzebowego. Minister Finansów chce także usunięcia z projektu przepisów dot. celowego zasiłku z pomocy społecznej w kwocie do 2 000 zł, który w szczególnych sytuacjach można by było przeznaczyć na koszty pogrzebu.

REKLAMA

UE bierze się za sztuczną inteligencję (AI Act). Będą nowe zakazy, kary i obowiązki

UE chce uregulować sztuczną inteligencję. Parlament Europejski już przyjął rozporządzenie w tej sprawie, tzw. Artificial Intelligence Act (AI Act). Określa ono jakie praktyki stosowania AI są zakazane, a które niosą ze sobą wysokie ryzyko. Większość nowych obowiązków spoczywa na dostawcach systemów sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka. Grożą kary nawet do 35 mln euro.

Część nauczycieli wciąż czeka na przelewy. Na ich konta powinno w najbliższych dniach wpłynąć dodatkowe świadczenie. Do kiedy?

Część nauczycieli wciąż czeka na przelewy. Na ich konta wpłynie w najbliższych dniach dodatkowe świadczenie – urlopowe. Jego wysokość w 2024 roku istotnie wzrosła, bo aż o ponad 600 zł. Skąd taka zmiana?

Nieznajomość prawa szkodzi, czyli dlaczego nie znamy swoich praw i jak to zmienić?

„Nieznajomość prawa szkodzi”, „surowe prawo, ale prawo” - łacińskie sentencje, które poznają młodzi adepci prawa, brzmią dziś jak farmazony. Oczywiście, studenci muszą znać prawo, choćby po to, aby zdać egzaminy, potem aplikację, a następnie cieszyć się świetlaną drogą do prawniczego sukcesu. Lecz co z pozostałymi ludźmi? Prawo to taka dziedzina, która dotyka każdego z nas - niezależnie od tego, czy pracujemy, uczymy się, jemy czy robimy zakupy. Prawo zagląda do naszych domów i na konta bankowe. Bez znaczenia jest fakt, że często nawet sobie tego nie uświadamiamy. Zatem skoro nieznajomość prawa szkodzi, to czyja to jest wina, że go nie znamy?

Świadczenie wspierające albo pielęgnacyjne. Opiekunowie pytają o zmiany w przepisach

Przepisy, które obowiązują od 1 stycznia 2024 r. wykluczają prawo opiekuna osoby niepełnosprawnej do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego w tym samym czasie, gdy osoba z niepełnosprawnościami pobiera własne świadczenie wspierające. Czy będą zmiany w ustawie o świadczeniu wspierającym? Co z opiekunami osób z niepełnosprawnościami, którzy utracą świadczenie pielęgnacyjne? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na kilka ważnych pytań.

REKLAMA

Ulgi, dodatki i urlop przepadną tysiącom pracowników. Wszystko przez covidowe zmiany przepisów. Można jeszcze temu zapobiec

Ulgi, dodatki i urlop przepadną tysiącom pracowników. Wszystko przez covidowe zmiany przepisów. Można jeszcze temu zapobiec, składając odpowiedni wniosek. Trzeba to jednak zrobić przed końcem września 2024 r., aby na czas przedłużyć ważność orzeczeń.

Postępowania kwalifikacyjne w Policji i Straży Granicznej. Będą ułatwienia w razie powrotu do służby – jest projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Rozwiązania przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

REKLAMA