REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

Najnowsze sondaże wyborcze.
Najnowsze sondaże wyborcze.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę (1 października 2023 r.), Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 32,3 proc. głosów; na Koalicję Obywatelską głos oddałoby 26,4 proc., a na Trzecią Drogę 12,1 proc. ankietowanych - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Sondaż dla wp.pl: 32,3 proc. chce głosować na PiS, 26,4 proc. na KO, 12,1 proc. na Trzecią Drogę

Jak podkreślono, sondaż przeprowadzono w sobotę i niedzielę, jeszcze przed zakończeniem Marszu Miliona Serc i konwencji PiS. Wynika z niego, że Prawo i Sprawiedliwości byłoby bez szans na większość w Sejmie, nawet w sojuszu z Konfederacją; wiele zmienia wyraźny wzrost notowań Trzeciej Drogi. Sojusz Polski 2050 i PSL zanotował najwyższe poparcie od dłuższego czasu.
Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 32,3 proc. głosów, to spadek w porównaniu z poprzednim badaniem o 1,5 pkt proc. - podano.

REKLAMA

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,4 proc., co oznacza spadek o 1,7 pkt proc.

REKLAMA

Ostatnie miejsce na podium zajmuje obecnie Trzecia Droga. Na sojusz Polski 2050 i PSL chce zagłosować 12,1 proc. ankietowanych, o 3,1 pkt proc. więcej niż w badaniu sprzed tygodnia. Jak zauważono, formacja zanotowała największy wzrost poparcia ze wszystkich komitetów.

Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja z poparciem na poziomie 9 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc.) oraz Lewica, na którą chce zagłosować 8,1 proc. ankietowanych (spadek o 0,6 pkt proc.).

Poza Parlamentem znaleźliby się Bezpartyjni Samorządowcy (3,6 proc.) oraz Polska Jest Jedna (0 proc.). 8,5 proc. respondentów, nie wie, na kogo oddać głos (wzrost o 0,6 pkt proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przekazano, najnowszy sondaż przynosi wiele zmian w mandatach. Zgodnie z kalkulatorem prof. Jarosława Flisa, PiS mogłoby liczyć na 186 mandatów, Koalicja Obywatelska - 148, Trzecia Droga - 57, Konfederacja - 37, a Lewica - 31. Jednego posła miałaby mniejszość niemiecka.

Oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość nie miałoby większości, nawet w ewentualnej koalicji z Konfederacją - wskazano. Prawicowe formacje mogłyby liczyć na 223 mandaty. Do powołania rządu potrzeba 231 posłów.

Dodano, że opozycja razem z posłem mniejszości niemieckiej dysponowałaby 237 mandatami, jest to więcej, niż PiS zdobyło w wyborach w 2019 roku.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI w dniach 30 września - 1 października 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.(PAP)

kmz/ par/

 

 

Sondaż Estymatora dla DoRzeczy.pl: 37,3 proc. respondentów za Zjednoczoną Prawicą

REKLAMA

Gdyby wybory odbywały się w niedzielę 24 września, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów.
Pracownia Estymator przeprowadziła dla portalu DoRzeczy.pl sondaż, w którym zadano Polakom pytanie: Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?

Badanie nie przynosi większych zmian w stosunku do poprzedniego sondażu. Zyskały niemal wszystkie partie. Spadek notowań zaliczyły za to Konfederacja oraz Nowa Lewica. Ogółem w Sejmie znalazłoby się 5 ugrupowań.

Najwięcej wskazań zdobyła Zjednoczona Prawica. Na obóz władzy chce głosować 37,3 proc. respondentów. Oznacza to wzrost o 0,7 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem Estymatora.

Druga Koalicja Obywatelska zgromadziła poparcie w wysokości 29,8 proc. To wzrost o 0,4 pkt. proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów (spadek o 0,8 pkt. proc.).

Dalej znalazły się Trzecia Droga oraz Nowa Lewica. Koalicja Polski 2050 oraz PSL zgromadziła 9,9 proc. poparcia (wzrost o 0,5 pkt. proc.). Z kolei lewica zanotowała spadek o 0,5 pkt. proc. i z wynikiem 8,5 proc. zajęła ostatnie miejsce w zestawieniu.

Na Bezpartyjnych Samorządowców chce głosować 3,7 proc. ankietowanych (wzrost o 0,1 pkt. proc.). Inne partie uzyskały łącznie 0,2 proc. poparcia.

Estymator dokonał także przeliczenia sondażowych wyników na liczbę mandatów w Sejmie. Wynika z niego, że Zjednoczona Prawica, która zdobyłaby 204 mandaty nie mogłaby stworzyć samodzielnego rządu.

Koalicja Obywatelska wprowadziłaby do Sejmu 147 przedstawicieli, a Konfederacja - 42. Trzecia Droga miałaby 38 posłów, a Nowa Lewica - 28. Jeden mandat przypadłby innemu ugrupowaniu.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 59 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 września 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1054 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. (PAP)

wni/ mhr/

Sondaż: "Zielona granica” bez wpływu na wynik wyborów

Zamieszanie wokół filmu Agnieszki Holland "Zielona granica" nie będzie miało wpływu na wynik wyborów – uważa 49,7 proc. ankietowanych w sondażu IBRiS, przeprowadzonym dla "Rzeczpospolitej” i RMF FM.

Poniedziałkowa "Rz" podaje, że 10,7 proc. ankietowanych sądzi, że film pomoże w wyborach PiS, a 16,2 proc. uważa, że pomoże opozycji. 23,4 proc. badanych nie ma zdanie w tej sprawie.

Sondaż IBRiS dla "Rz” i RMF FM zrealizowano metodą CATI 22 i 23 września br. na 1100 osobowej grupie respondentów. (PAP)
ktl/ sdd/

Sondaż: PiS ucieka PO

W najnowszym sondażu wyborczym Instytutu Badań Pollster, wykonanym dla "Super Expressu”, liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.).
Gazeta wskazuje w poniedziałkowym wydaniu, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na Trzecią Drogę zagłosowałoby 9,81 proc. ankietowanych, a na Lewicę – Wiosnę, SLD, Razem – 9,72 proc.

Na Konfederację Wolność i Niepodległość głosować chce 8,67 proc., a na komitet "Polska jest jedna" – 1,58 proc. Bezpartyjni Samorządowcy mogą liczyć na poparcie 1,27 proc. W badaniu 1,75 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź: inna partia.

"Krajowa scena polityczna wydaje się zabetonowana, ponieważ sondaż nie przynosi niespodzianek" – wskazuje "SE".

Badanie zrealizowano 21 i 22 września br. metodą CAWI na próbie 1015 dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wynosił 3 proc. (PAP)
ktl/ mark/

Jakie zaufanie mamy do polityków? Wrzesień 2023 r.

Andrzej Duda wyprzedził Rafała Trzaskowskiego i powrócił na pierwsze miejsce w rankingu zaufania do osób publicznych. Swoje notowania poprawili premier Mateusz Morawiecki i lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, kolejny raz walcząc o ostatnie miejsce na podium — wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu.

Portal informuje w poniedziałek, że na czele rankingu, po trzech miesiącach przerwy, znalazł się prezydent Andrzej Duda. Prezydentowi ufa we wrześniu 44,1 proc. badanych. To wyraźny wzrost, o 5,6 pkt proc., w porównaniu do sierpniowego pomiaru. Negatywne zdanie o polityku ma obecnie 48,3 proc. osób, a neutralne 7,6 proc.

Na drugim miejscu w rankingu zaufania znalazł się Rafał Trzaskowski. Onet podaje, że prezydent Warszawy stracił fotel lidera przez stagnację jego notowań. Według sondażu ufa mu 38,7 proc. badanych — to mniej o 0,1 pkt proc. w porównaniu do sierpnia. Brak zaufania do polityka opozycji zadeklarowało 42,3 proc. osób. Neutralne zdanie ma o nim 18,2 proc.

Podium rankingu w tym miesiącu zamyka Mateusz Morawiecki. Premier po kryzysie notowań w sierpniu może cieszyć się z ich poprawy. W najnowszym sondażu odnotował 36,7 proc. pozytywnych wskazań. To wzrost o 4,4 pkt proc. Brak zaufania do szefa rządu zadeklarowało 55,4 proc. osób, a neutralne zdanie ma o nim 7,3 proc. ankietowanych.

Portal podaje, że „czołówkę ściga Donald Tusk”. Lider Platformy Obywatelskiej, który miesiąc temu zajął czwartą pozycję ex aequo z premierem, w tym miesiącu również zyskał zaufanie badanych, choć nieco mniejsze. W jego przypadku to wzrost o 3,8 pkt do poziomu 36,1 proc. Polityk może się jednak pochwalić wyraźnym, ponad 9 proc. spadkiem nieufności. W tej chwili negatywne uczucia wzbudza u 50,6 proc. osób, a neutralnie wypowiada się o nim 6,2 proc. uczestników badania.

Portal podaje, że "po zdobyciu podium w sierpniu, co było pewną niespodzianką, Jarosław Kaczyński” zajął we wrześniowym rankingu piąte miejsce z zaufaniem na poziomie 32,7 proc. To mniej o 1,1 pkt proc.

Zbliżony poziom zaufania zdobyli będący na kolejnych miejscach wiceprezesi PiS: Beata Szydło (31,6 proc.) oraz Mariusz Błaszczak (30,9 proc.).

Pierwszą dziesiątkę zamykają: prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz — 29,7 proc. (+4,6 pkt proc.), współprzewodniczący Lewicy Robert Biedroń — 29,1 proc. (-1,5 pkt proc.) oraz lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro — 27,6 proc. (+4,8 pkt proc.).

Onet wskazuje, że wśród pozostałych osób znajdujących się w rankingu, na uwagę zasługują notowania Michała Kołodziejczaka. Lider Agrounii zanotował potężny wzrost nieufności o 22,4 pkt do poziomu 64,2 proc. Tym samym stał się osobą, której badani w sondażu IBRIS dla Onetu ufają najmniej. Jednocześnie polityk stał się dużo bardziej rozpoznawalny. Obecnie nie zna go 14,3 proc. Jeszcze miesiąc temu było to 33,5 proc.

Biorąc pod uwagę negatywne odpowiedzi wobec innych osób, liderami antyrankingu zaufania są jeszcze prezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak oraz minister edukacji Przemysław Czarnek. Zdobyli odpowiednio 60,4 oraz 59,2 proc. negatywnych wskazań.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS 21 i 22 września na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). (PAP)

ktl/ sdd/

Sondaż CBOS: niemal co czwarty Polak chcący wziąć udział w wyborach nie wie jeszcze, na jaką partię zagłosuje

Zamiar wzięcia udziału w wyborach deklaruje obecnie zdecydowana większość Polaków (83 proc.), ale niemal co czwarty z nich (23 proc.) nie wie jeszcze, na jaką partię odda swój głos. To olbrzymia grupa wyborców, którzy mogą potencjalnie zaważyć na wynikach głosowania - wynika z sondażu CBOS.

W badaniu przeprowadzonym na miesiąc przed wyborami do Sejmu i Senatu sondażownia zapytała niezdecydowanych wyborców, który komitet wyborczy w ogóle braliby pod uwagę w nadchodzących wyborach. Zamiar wzięcia udziału w wyborach deklaruje obecnie zdecydowana większość Polaków (83 proc.), ale niemal co czwarty z nich (23 proc.) nie wie jeszcze, na jaką partię odda swój głos. To olbrzymia grupa wyborców, którzy mogą potencjalnie zaważyć na wynikach nadchodzącego głosowania.

Wśród wyborców niezdecydowanych przeważają kobiety (55 proc. wobec 45 proc. mężczyzn). Jeśli chodzi o wiek, to największy udział w tej grupie mają osoby w przedziale 35-44 lata (23 proc.). Z kolei udział najstarszych badanych jest tutaj dwukrotnie mniejszy niż wśród osób zdecydowanych, na kogo głosować (15 proc. wobec 31 proc.).

Niemal połowa wyborców niezdecydowanych mieszka na wsi (45 proc.), co jednak nie odróżnia tej grupy znacząco od respondentów o ustalonych preferencjach partyjnych. Wśród niezdecydowanych zauważalnie częściej notowano ankietowanych z wyższym wykształceniem (38 proc. wobec 27 proc. wśród zdecydowanych). Poza tym częściej spotykano w tej grupie osoby o poglądach centrowych (35 proc. wobec 22 proc. wśród zdecydowanych) lub o niesprecyzowanej orientacji politycznej (23 proc. wobec 7 proc.) i znacznie rzadziej prawicowców (24 proc. wobec 49 proc. wśród wyborców zdecydowanych).

Wśród wyborców niezdecydowanych osoby skłaniające się raczej ku opozycji przeważają nad sympatyzującymi z obozem władzy (19 proc. wobec 13 proc.), choć nad obiema tymi grupami dominują zdecydowanie badani niesympatyzujący z żadną ze stron polskiej debaty publicznej (63 proc.).

Ankietowanych zapytano również, który komitet wyborczy braliby pod uwagę w tych wyborach (mogli wybrać maksymalnie dwa). Najczęstszą odpowiedzią było "trudno powiedzieć" (49 proc.). Wśród komitetów największy procent uzyskała Koalicja Obywatelska (24 proc.), następnie Prawo i Sprawiedliwość (16 proc.), Trzecia Droga (15 proc.), Lewica (9 proc.), Bezpartyjni Samorządowcy (7 proc.), Konfederacja (6 proc.), inny komitet wyborczy (2 proc.).

Badanie zrealizowano w dniach od 4 do 14 września 2023 r. na próbie liczącej 1073 osoby (w tym: 62,7 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 13,9 proc. – CAWI). (PAP)

fos/ godl/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura plus - seniorzy pracujący dłużej mają zyskać nawet 30 tys. zł, nie stracą też 13. emerytury

Na czym ma polegać program Emerytura plus? Co zyskają pracujący seniorzy? "Musi zostać wprowadzona zasada i zmieniony algorytm wyliczania emerytury. Chodzi o to, by niezależnie od tego, ile człowiek uzbierał ze składek, jeżeli będzie pracował dłużej, zawsze powinien dostać więcej niż emeryturę minimalną" – powiedziała minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Początek końca gotówki? Od 2027 r. nowe limity płatności gotówkowych w UE. Kiedy cyfrowe euro? Jak zmieni się finansowy krajobraz?

Gotówka, przez dekady będąca podstawową formą płatności, dziś stopniowo traci na znaczeniu na rzecz rozwiązań cyfrowych. W ostatnich latach ten trend nabiera tempa, a nowe regulacje unijne wprowadzające limity płatności gotówkowych są tego wyraźnym dowodem. Jakie zmiany czekają nas w związku z tymi regulacjami, i czy gotówka rzeczywiście zbliża się ku końcowi?

8 świadczeń dla osób niepełnosprawnych. Czy dojdą nowe świadczenia?

8 świadczeń dla osób niepełnosprawnych. Czy dojdą nowe świadczenia? W piątek Sejm zapoznał się ze sprawozdaniem komisji Polityki Społecznej i Rodziny dotyczącym nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Chodzi o wprowadzenie nowego, dodatkowego świadczenia.

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia pdf - jak wypełnić i gdzie złożyć? [Druk]

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia (PPW) jest niezbędny do otrzymania decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, a następnie świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych. Jak wypełnić wniosek i gdzie należy go złożyć? Oto druk pdf do pobrania.

REKLAMA

Sygnaliści w dokumentacji pracodawcy - wzory prawidłowych zapisów

Praktyczne szkolenie „Sygnaliści w dokumentacji pracodawcy – wzory prawidłowych zapisów” poprowadził Aleksander Kuźniar, prawnik, specjalista z zakresu praktycznego stosowania prawa pracy oraz ochrony danych osobowych, ekspert INFORAKADEMII.

4 zasiłki dla pracowników w 2024 r. Czy z tych samych skorzystasz w 2025 r.

4 zasiłki dla pracowników w 2024 r. Czy z tych samych skorzystasz w 2025 r. Po jakim czasie pracownik jest uprawniony do ubezpieczenia chorobowego? W jakich przypadkach można skorzystać z zasiłku opiekuńczego? 

8 świadczeń na dziecko. Kiedy składać wnioski?

8 świadczeń na dziecko. Kiedy składać wnioski? Sprawdź, czy korzystasz ze wszystkich przysługujących Ci świadczeń na dziecko. Czy wiesz, że od 1 października 2024 r. ruszają trzy świadczenia dla rodziców najmłodszych dzieci? Dwa z nich zastąpią Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz dofinansowanie pobytu w żłobku.

WSA. Świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł ma wpływ na prawo do zasiłku [1329,60 zł - 1994,40 zł brutto]

O co chodzi w wyroku omówionym w artykule? Sąd wskazał datę, od której liczy się okresy wyznaczone dla świadczenia pielęgnacyjnego. Potrzebujesz ich po to, aby np. mieć odpowiedni okres podlegania ubezpieczeniom (opiekun ma pokrywane koszty składek). Były do wyboru dwie daty: 16 maja (decyzja przyznająca świadczenie pielęgnacyjne) i 2 lutego (od tej daty wstecznie pierwsze płatności). 16 maja oznaczał za krótki okres podlegania ubezpieczeniom dla otrzymania zasiłku dla bezrobotnych. 2 lutego dawał zasiłek. Sąd wskazał 2 lutego 2023 r. 

REKLAMA

Czy pamiętasz te filmy PRL-u?
W którym filmie prowadzono badania zawartości cukru w cukrze? Z jakiego filmu pochodzi ten cytat "Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!"? Sprawdź, co pamiętasz z kultowych filmów PRL-u!
Coraz więcej zachorowań na COVID-19 – czy uczniom grozi powrót do nauki zdalnej?

W Polsce, od lipca 2024 r. odnotowywany jest znaczny wzrost liczby zachorowań na COVID-19. We wrześniu, do jeszcze większego przyrostu zakażeń wirusem SARS-CoV-2, przyczynił się powrót uczniów do szkół i przedszkoli. Czy w związku z powyższym – uczniom grozi powrót do nauki zdalnej? W jakich przypadkach – ze względu na sytuację epidemiologiczną – w szkołach może zostać wprowadzona nauka zdalna? 

REKLAMA