REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

Najnowsze sondaże wyborcze.
Najnowsze sondaże wyborcze.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę (1 października 2023 r.), Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 32,3 proc. głosów; na Koalicję Obywatelską głos oddałoby 26,4 proc., a na Trzecią Drogę 12,1 proc. ankietowanych - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Sondaż dla wp.pl: 32,3 proc. chce głosować na PiS, 26,4 proc. na KO, 12,1 proc. na Trzecią Drogę

Jak podkreślono, sondaż przeprowadzono w sobotę i niedzielę, jeszcze przed zakończeniem Marszu Miliona Serc i konwencji PiS. Wynika z niego, że Prawo i Sprawiedliwości byłoby bez szans na większość w Sejmie, nawet w sojuszu z Konfederacją; wiele zmienia wyraźny wzrost notowań Trzeciej Drogi. Sojusz Polski 2050 i PSL zanotował najwyższe poparcie od dłuższego czasu.
Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 32,3 proc. głosów, to spadek w porównaniu z poprzednim badaniem o 1,5 pkt proc. - podano.

REKLAMA

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,4 proc., co oznacza spadek o 1,7 pkt proc.

REKLAMA

Ostatnie miejsce na podium zajmuje obecnie Trzecia Droga. Na sojusz Polski 2050 i PSL chce zagłosować 12,1 proc. ankietowanych, o 3,1 pkt proc. więcej niż w badaniu sprzed tygodnia. Jak zauważono, formacja zanotowała największy wzrost poparcia ze wszystkich komitetów.

Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja z poparciem na poziomie 9 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc.) oraz Lewica, na którą chce zagłosować 8,1 proc. ankietowanych (spadek o 0,6 pkt proc.).

Poza Parlamentem znaleźliby się Bezpartyjni Samorządowcy (3,6 proc.) oraz Polska Jest Jedna (0 proc.). 8,5 proc. respondentów, nie wie, na kogo oddać głos (wzrost o 0,6 pkt proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przekazano, najnowszy sondaż przynosi wiele zmian w mandatach. Zgodnie z kalkulatorem prof. Jarosława Flisa, PiS mogłoby liczyć na 186 mandatów, Koalicja Obywatelska - 148, Trzecia Droga - 57, Konfederacja - 37, a Lewica - 31. Jednego posła miałaby mniejszość niemiecka.

Oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość nie miałoby większości, nawet w ewentualnej koalicji z Konfederacją - wskazano. Prawicowe formacje mogłyby liczyć na 223 mandaty. Do powołania rządu potrzeba 231 posłów.

Dodano, że opozycja razem z posłem mniejszości niemieckiej dysponowałaby 237 mandatami, jest to więcej, niż PiS zdobyło w wyborach w 2019 roku.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI w dniach 30 września - 1 października 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.(PAP)

kmz/ par/

 

 

Sondaż Estymatora dla DoRzeczy.pl: 37,3 proc. respondentów za Zjednoczoną Prawicą

REKLAMA

Gdyby wybory odbywały się w niedzielę 24 września, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów.
Pracownia Estymator przeprowadziła dla portalu DoRzeczy.pl sondaż, w którym zadano Polakom pytanie: Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?

Badanie nie przynosi większych zmian w stosunku do poprzedniego sondażu. Zyskały niemal wszystkie partie. Spadek notowań zaliczyły za to Konfederacja oraz Nowa Lewica. Ogółem w Sejmie znalazłoby się 5 ugrupowań.

Najwięcej wskazań zdobyła Zjednoczona Prawica. Na obóz władzy chce głosować 37,3 proc. respondentów. Oznacza to wzrost o 0,7 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem Estymatora.

Druga Koalicja Obywatelska zgromadziła poparcie w wysokości 29,8 proc. To wzrost o 0,4 pkt. proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów (spadek o 0,8 pkt. proc.).

Dalej znalazły się Trzecia Droga oraz Nowa Lewica. Koalicja Polski 2050 oraz PSL zgromadziła 9,9 proc. poparcia (wzrost o 0,5 pkt. proc.). Z kolei lewica zanotowała spadek o 0,5 pkt. proc. i z wynikiem 8,5 proc. zajęła ostatnie miejsce w zestawieniu.

Na Bezpartyjnych Samorządowców chce głosować 3,7 proc. ankietowanych (wzrost o 0,1 pkt. proc.). Inne partie uzyskały łącznie 0,2 proc. poparcia.

Estymator dokonał także przeliczenia sondażowych wyników na liczbę mandatów w Sejmie. Wynika z niego, że Zjednoczona Prawica, która zdobyłaby 204 mandaty nie mogłaby stworzyć samodzielnego rządu.

Koalicja Obywatelska wprowadziłaby do Sejmu 147 przedstawicieli, a Konfederacja - 42. Trzecia Droga miałaby 38 posłów, a Nowa Lewica - 28. Jeden mandat przypadłby innemu ugrupowaniu.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 59 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 września 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1054 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. (PAP)

wni/ mhr/

Sondaż: "Zielona granica” bez wpływu na wynik wyborów

Zamieszanie wokół filmu Agnieszki Holland "Zielona granica" nie będzie miało wpływu na wynik wyborów – uważa 49,7 proc. ankietowanych w sondażu IBRiS, przeprowadzonym dla "Rzeczpospolitej” i RMF FM.

Poniedziałkowa "Rz" podaje, że 10,7 proc. ankietowanych sądzi, że film pomoże w wyborach PiS, a 16,2 proc. uważa, że pomoże opozycji. 23,4 proc. badanych nie ma zdanie w tej sprawie.

Sondaż IBRiS dla "Rz” i RMF FM zrealizowano metodą CATI 22 i 23 września br. na 1100 osobowej grupie respondentów. (PAP)
ktl/ sdd/

Sondaż: PiS ucieka PO

W najnowszym sondażu wyborczym Instytutu Badań Pollster, wykonanym dla "Super Expressu”, liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.).
Gazeta wskazuje w poniedziałkowym wydaniu, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na Trzecią Drogę zagłosowałoby 9,81 proc. ankietowanych, a na Lewicę – Wiosnę, SLD, Razem – 9,72 proc.

Na Konfederację Wolność i Niepodległość głosować chce 8,67 proc., a na komitet "Polska jest jedna" – 1,58 proc. Bezpartyjni Samorządowcy mogą liczyć na poparcie 1,27 proc. W badaniu 1,75 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź: inna partia.

"Krajowa scena polityczna wydaje się zabetonowana, ponieważ sondaż nie przynosi niespodzianek" – wskazuje "SE".

Badanie zrealizowano 21 i 22 września br. metodą CAWI na próbie 1015 dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wynosił 3 proc. (PAP)
ktl/ mark/

Jakie zaufanie mamy do polityków? Wrzesień 2023 r.

Andrzej Duda wyprzedził Rafała Trzaskowskiego i powrócił na pierwsze miejsce w rankingu zaufania do osób publicznych. Swoje notowania poprawili premier Mateusz Morawiecki i lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, kolejny raz walcząc o ostatnie miejsce na podium — wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu.

Portal informuje w poniedziałek, że na czele rankingu, po trzech miesiącach przerwy, znalazł się prezydent Andrzej Duda. Prezydentowi ufa we wrześniu 44,1 proc. badanych. To wyraźny wzrost, o 5,6 pkt proc., w porównaniu do sierpniowego pomiaru. Negatywne zdanie o polityku ma obecnie 48,3 proc. osób, a neutralne 7,6 proc.

Na drugim miejscu w rankingu zaufania znalazł się Rafał Trzaskowski. Onet podaje, że prezydent Warszawy stracił fotel lidera przez stagnację jego notowań. Według sondażu ufa mu 38,7 proc. badanych — to mniej o 0,1 pkt proc. w porównaniu do sierpnia. Brak zaufania do polityka opozycji zadeklarowało 42,3 proc. osób. Neutralne zdanie ma o nim 18,2 proc.

Podium rankingu w tym miesiącu zamyka Mateusz Morawiecki. Premier po kryzysie notowań w sierpniu może cieszyć się z ich poprawy. W najnowszym sondażu odnotował 36,7 proc. pozytywnych wskazań. To wzrost o 4,4 pkt proc. Brak zaufania do szefa rządu zadeklarowało 55,4 proc. osób, a neutralne zdanie ma o nim 7,3 proc. ankietowanych.

Portal podaje, że „czołówkę ściga Donald Tusk”. Lider Platformy Obywatelskiej, który miesiąc temu zajął czwartą pozycję ex aequo z premierem, w tym miesiącu również zyskał zaufanie badanych, choć nieco mniejsze. W jego przypadku to wzrost o 3,8 pkt do poziomu 36,1 proc. Polityk może się jednak pochwalić wyraźnym, ponad 9 proc. spadkiem nieufności. W tej chwili negatywne uczucia wzbudza u 50,6 proc. osób, a neutralnie wypowiada się o nim 6,2 proc. uczestników badania.

Portal podaje, że "po zdobyciu podium w sierpniu, co było pewną niespodzianką, Jarosław Kaczyński” zajął we wrześniowym rankingu piąte miejsce z zaufaniem na poziomie 32,7 proc. To mniej o 1,1 pkt proc.

Zbliżony poziom zaufania zdobyli będący na kolejnych miejscach wiceprezesi PiS: Beata Szydło (31,6 proc.) oraz Mariusz Błaszczak (30,9 proc.).

Pierwszą dziesiątkę zamykają: prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz — 29,7 proc. (+4,6 pkt proc.), współprzewodniczący Lewicy Robert Biedroń — 29,1 proc. (-1,5 pkt proc.) oraz lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro — 27,6 proc. (+4,8 pkt proc.).

Onet wskazuje, że wśród pozostałych osób znajdujących się w rankingu, na uwagę zasługują notowania Michała Kołodziejczaka. Lider Agrounii zanotował potężny wzrost nieufności o 22,4 pkt do poziomu 64,2 proc. Tym samym stał się osobą, której badani w sondażu IBRIS dla Onetu ufają najmniej. Jednocześnie polityk stał się dużo bardziej rozpoznawalny. Obecnie nie zna go 14,3 proc. Jeszcze miesiąc temu było to 33,5 proc.

Biorąc pod uwagę negatywne odpowiedzi wobec innych osób, liderami antyrankingu zaufania są jeszcze prezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak oraz minister edukacji Przemysław Czarnek. Zdobyli odpowiednio 60,4 oraz 59,2 proc. negatywnych wskazań.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS 21 i 22 września na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). (PAP)

ktl/ sdd/

Sondaż CBOS: niemal co czwarty Polak chcący wziąć udział w wyborach nie wie jeszcze, na jaką partię zagłosuje

Zamiar wzięcia udziału w wyborach deklaruje obecnie zdecydowana większość Polaków (83 proc.), ale niemal co czwarty z nich (23 proc.) nie wie jeszcze, na jaką partię odda swój głos. To olbrzymia grupa wyborców, którzy mogą potencjalnie zaważyć na wynikach głosowania - wynika z sondażu CBOS.

W badaniu przeprowadzonym na miesiąc przed wyborami do Sejmu i Senatu sondażownia zapytała niezdecydowanych wyborców, który komitet wyborczy w ogóle braliby pod uwagę w nadchodzących wyborach. Zamiar wzięcia udziału w wyborach deklaruje obecnie zdecydowana większość Polaków (83 proc.), ale niemal co czwarty z nich (23 proc.) nie wie jeszcze, na jaką partię odda swój głos. To olbrzymia grupa wyborców, którzy mogą potencjalnie zaważyć na wynikach nadchodzącego głosowania.

Wśród wyborców niezdecydowanych przeważają kobiety (55 proc. wobec 45 proc. mężczyzn). Jeśli chodzi o wiek, to największy udział w tej grupie mają osoby w przedziale 35-44 lata (23 proc.). Z kolei udział najstarszych badanych jest tutaj dwukrotnie mniejszy niż wśród osób zdecydowanych, na kogo głosować (15 proc. wobec 31 proc.).

Niemal połowa wyborców niezdecydowanych mieszka na wsi (45 proc.), co jednak nie odróżnia tej grupy znacząco od respondentów o ustalonych preferencjach partyjnych. Wśród niezdecydowanych zauważalnie częściej notowano ankietowanych z wyższym wykształceniem (38 proc. wobec 27 proc. wśród zdecydowanych). Poza tym częściej spotykano w tej grupie osoby o poglądach centrowych (35 proc. wobec 22 proc. wśród zdecydowanych) lub o niesprecyzowanej orientacji politycznej (23 proc. wobec 7 proc.) i znacznie rzadziej prawicowców (24 proc. wobec 49 proc. wśród wyborców zdecydowanych).

Wśród wyborców niezdecydowanych osoby skłaniające się raczej ku opozycji przeważają nad sympatyzującymi z obozem władzy (19 proc. wobec 13 proc.), choć nad obiema tymi grupami dominują zdecydowanie badani niesympatyzujący z żadną ze stron polskiej debaty publicznej (63 proc.).

Ankietowanych zapytano również, który komitet wyborczy braliby pod uwagę w tych wyborach (mogli wybrać maksymalnie dwa). Najczęstszą odpowiedzią było "trudno powiedzieć" (49 proc.). Wśród komitetów największy procent uzyskała Koalicja Obywatelska (24 proc.), następnie Prawo i Sprawiedliwość (16 proc.), Trzecia Droga (15 proc.), Lewica (9 proc.), Bezpartyjni Samorządowcy (7 proc.), Konfederacja (6 proc.), inny komitet wyborczy (2 proc.).

Badanie zrealizowano w dniach od 4 do 14 września 2023 r. na próbie liczącej 1073 osoby (w tym: 62,7 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 13,9 proc. – CAWI). (PAP)

fos/ godl/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • matematyk
  2023-09-25 14:25:04
  Władze ukrainy stawiają na UE pod przewodnictwem niemiec. Świadczy o tym obecność Kilczki na kampusie Trzaskowskiego. Również Zeleńsk w ONZ opowiadał się za niemcami. Wypadek z granatnikiem ministra może mieć związek z proniemiecką PO w Polsce.
  6
 • Eman
  2023-10-18 16:04:58
  W sondażu celowo pominięto partię Polska jest Jedna to nie uczciwe i wbrew demokracji
  0
 • Andrzej
  2023-09-28 13:47:19
  W mediach są manipulacje związane z sondażami. A gdzie jest PJN - Polska jest Najważniejsza lista nr 7 czyli brakujące ogniwo w polskiej polityce. Program wyborczy tej partii może pogodzić Polaków bo jest do przyjęcia i dla niektórych wyborców PO, Trzeciej Drogi i PIS oraz Konfederacji. Ci co nie chcą lub mają już dość wojny Polsko - Polskiej powinni zapoznać się z programem tej partii - pogodzi ona dwuch Kaczorków i wyśle ich na emeryturę a Polska na tym wygra.
  2
 • Anna
  2023-11-30 12:13:32
  pis ucieka po, co to za bzdety?
  1
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

REKLAMA

Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

REKLAMA

In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

REKLAMA