REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najnowszy sondaż wyborczy - KO, Trzecia Droga i Lewica wspólnie mają większość w Sejmie!

Najnowszy sondaż wyborczy - KO, Trzecia Droga i Lewica wspólnie mają większość w Sejmie!
Najnowszy sondaż wyborczy - KO, Trzecia Droga i Lewica wspólnie mają większość w Sejmie!
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego w dniach 6-7 października dla "Super Expressu" wynika, ze Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica otrzymają w wyborach łącznie 50-proc. głosów, co przełoży się na 234 posłów w Sejmie (na 460 wszystkich posłów). Ta większość pozwoli na stworzenie przez te partie rządu.

Sondaż: przyszły rząd utworzy opozycja; KO, Trzecia Droga i Lewica uzyskały 50-proc. poparcie

"Gdyby wyniki najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster, wykonanego dla +Super Expressu+ znalazły potwierdzenie w dniu wyborów, to przyszły rząd utworzy opozycja. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica otrzymały w badaniu łącznie 50-proc. poparcie" - czytamy w poniedziałkowym "Super Expressie". "To przekłada się na bezpieczną większość w Sejmie" - komentuje socjolog, prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

REKLAMA

Jakie poparcie dla poszczególnych komitetów wyborczych?

Dziennik informuje, że Zjednoczona Prawica uzyskała w sondażu 34,34 proc. poparcia (spadek o 2,42 proc.), a KO równo 30 proc. głosów (spadek o 0,44 proc.). Na kolejnej pozycji uplasowała się Trzecia Droga (11,76 proc., wzrost o 1,95 proc.), a na następnych miejscach Konfederacja (10,51 proc., wzrost o 1,86 proc.) oraz Lewica (8,23 proc., spadek o 1,49 proc.).

Ilu posłów w Sejmie?

REKLAMA

Gazeta wyjaśnia, powołując się na prognozy prof. Flisa, jak takie wyniki przełożyłyby się na mandaty w Sejmie. Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 183 mandaty, KO na 157 mandatów, Trzecia Droga na 49 miejsc, Konfederacja na 42, a Lewica na 28 mandatów.

"Tak więc blok tzw. opozycji demokratycznej zdobywa 234 mandaty (minus jeden na rzecz mniejszości niemieckiej), czyli może liczyć na bezpieczną mniejszość w Sejmie. Partia rządząca wpadła w tarapaty i jej średnia sondażowa sukcesywnie się obniża" - dodał rozmówca "Super Expressu".

Zgodnie z wynikami sondażu frekwencja w wyborach wyniosłaby 68 proc., a udział w referendum zadeklarowało 39 proc. Polaków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak poinformowano, sondaż zrealizowano na panelu badawczym Reaktor Opinii w dniach 6-7 października br. metodą CAWI na próbie 1022 dorosłych Polaków, a maksymalny błąd oszacowania wyniósł ok. 3 proc. (PAP)

mmu/ ok/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

REKLAMA

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

REKLAMA

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

REKLAMA