REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa najnowsze sondaże wyborcze z ostatnich dni – w obu PiS ma 36% ale nie ma większości w Sejmie

Dwa najnowsze sondaże wyborcze z ostatnich dni – w obu PiS ma 36% ale nie ma większości w Sejmie
Dwa najnowsze sondaże wyborcze z ostatnich dni – w obu PiS ma 36% ale nie ma większości w Sejmie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 10 października 2023 r. opublikowano dwa sondaże wyborcze. W sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl PiS ma 36 proc. głosów, KO 28 proc., Trzecia Droga 12 proc., Konfederacja 11 proc., Lewica 10 proc. Natomiast z sondażu Ipsos dla TOK FM i OKO.press. wynika, że PiS poparłoby również 36% głosujących, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 28%, na Konfederację 9%, na Lewicę i Trzecią Drogę po 8%. Jak przełożyłoby się to na liczbę posłów w Sejmie?

Karuzela sondaży wyborczych kręci się coraz szybciej. Niedawno informowaliśmy, że z jednego z sondaży (z 6-7 października) wynikało, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica otrzymają w wyborach łącznie 50-proc. głosów, co przełoży się na 234 posłów w Sejmie. 

REKLAMA

Inny sondaż (z 5-7 października) pokazywał, że tylko 4 ugrupowania wprowadzą do Sejmu posłów.

Dziś prezentujemy kolejne sondaże. Wiadomo jedno – na dwóch pierwszych miejscach są te same komitety wyborcze (PiS i KO), dystans między nimi to mniej więcej 8 pkt proc. a o trzecie miejsce toczy się zażarta walka.

Sondaż wyborczy z 9-10 października 2023 roku

Z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl wynika, że wybory do Sejmu wygrałoby PiS, zdobywając 34 proc. głosów. Na drugim miejscu jest KO z 26 proc. poparcia. Na kolejnych miejscach znalazły się: Trzecia Droga (11 proc.), Konfederacja (10 proc.) i Lewica (9 proc.).

Poniżej progu wyborczego znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy (2 proc.). 1 proc. badanych wskazało na inne ugrupowanie, a 7 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę jedynie zdecydowanych wyborców, PiS zdobyłoby 36 proc. głosów, KO 28 proc., Trzecia Droga 12 proc., Konfederacja 11 proc., Lewica 10 proc., Bezpartyjni Samorządowcy 2 proc.

Badanie przeprowadzono metoda CAWI w dniach 9-10 października 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1094 Polaków.

Sondaż z 6-9 października 

REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory do Sejmu i Senatu otrzymując 36 proc.- wynika z sondażu Ipsos dla TOK FM i OKO.press. Koalicja Obywatelska zanotowała delikatny spadek otrzymując - 28 proc., Lewica - 8 proc., Konfederacja - 9 proc.; Trzecia Droga cały czas jest na poziomie uzyskania 8 proc.

W ostatni weekend, czyli tydzień po Marszu Miliona Serc, Ipsos, na zlecenie TOK FM i OKO.press, przeprowadził badanie, na kogo Polacy zagłosowaliby w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Wynika z niego, że wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 36 proc. ankietowanych. To taki sam wynik, jak w sondażu z 26 września.

Koalicja Obywatelska zanotowała delikatny spadek poparcia, z 29 proc. w poprzednim badaniu, do 28 proc. w dzisiejszym. Mniejsze poparcie zanotowała też Lewica, na którą chce głosować 8 proc. respondentów (10 proc. w ostatnim badaniu Ipsos dla TOK FM i OKO.press).

Według sondażu, na partię Mentzena i Bosaka chce głosować 9 proc. ankietowanych, czyli o 2 proc. więcej, niż w badaniu z 26 września.

Natomiast cały czas w okolicach progu wyborczego jest Trzecia Droga, która utrzymała ten sam poziom poparcia - 8 proc.

Na Bezpartyjnych Samorządowców chce głosować 2 proc. ankietowanych, wzrost o 1 punkt proc.

Nie zmienił się też odsetek osób, które nie wiedzą, na kogo zagłosują - 9 proc.

Prawo i Sprawiedliwość wprowadziłoby do Sejmu 207 posłów. Z kolej Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 156 mandatów. Konfederacja miałaby 36 posłów, a Lewica i Trzecia Droga po 30 mandatów. Oznacza to, że opozycja demokratyczna (KO, Lewica, TD) miałaby razem 216 posłów, więc nie miałaby większości, aby sformować rząd.

Sondaż na zlecenie TOK FM i OKO.press przeprowadzono metodą CATI (telefoniczny) w dniach 6-9 października na próbie około 1000 osób. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mrr/

mgw/ mir/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA