REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm 24 maja 2024 r. Jarosław Kaczyński przed komisją śledczą [Transmisja online]

Sejm 24 maja 2024 r. Jarosław Kaczyński przed komisją śledczą [Transmisja online]
Sejm 24 maja 2024 r. Jarosław Kaczyński przed komisją śledczą [Transmisja online]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dziś sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych ma przesłuchać prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Gdzie oglądać transmisję online?

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych 24 maja 2024 r. Przesłuchanie J. Kaczyńskiego

Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów kopertowych rozpocznie dziś prace o godz. 10. 

Zdaniem szefa komisji Dariusza Jońskiego (KO) Jarosław Kaczyński podejmował kluczowe decyzje ws. wyborów korespondencyjnych.

Archiwum: Sejm 23 maja 2024 r.

Dziś Sejm będzie kontynuował dwudniowe posiedzenie. Ma wysłuchać informacji bieżącej - "w sprawie prowadzonej przez rządy PiS polityki prorosyjskiej". Wniosek ws. przedstawienia informacji w tej sprawie zgłosił klub KO.

Posłowie będą też zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawach bieżących. Posłowie KO zadali pytanie w sprawie działań podjętych w związku z ujawnionym fikcyjnym zatrudnieniem pracowników w Rządowym Centrum Legislacji w trakcie rządów PiS. Inne pytanie dotyczy "działalności pozaorzeczniczej byłego sędziego Tomasza Szmydta oraz okoliczności działalności grupy hejterskiej, a także wpływu zadań tej grupy na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa".

Posłowie mają się też zająć powołaniami członków komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich, a także stanowiskiem Senatu ws. ustawy o bonie energetycznym. Po południu w czwartek minister zdrowia ma przedstawić dokument "Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032".

Porządek obrad w dniu 23 maja 2024 r.
 1. Powołanie członków Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich (druki nr 366, 367, 368, 369, 370, 371, 379, 393, 394, 395, 396, 397, 398 i 399)
  - sprawozdawca poseł Patryk Jaskulski.
   
 2. Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (druki nr 416 i  )*
  - sprawozdawca poseł
   
 3. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druki nr   i  )*
   
 4. Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (druki nr   i  )*
   
 5. Przedstawiony przez Ministra Zdrowia dokument: Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 - Sprawozdanie za rok 2022 wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druki nr 82 i 246) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - wystąpienia Ministra Zdrowia oraz poseł Marceliny Zawiszy.
   
Rozstrzygnięcie przez Sejm wniosku o uzupełnienie porządku dziennego o punkt: Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat istotnych zmian w zasadach płatności podatku od handlu emisjami (ETS), tzw. podatku od śladu węglowego (CBAM) i podatku od zysków korporacji ponadnarodowych

Źródło: PAP, Sejm

Archiwum: 22 maja 2024 r. Sejm rozpoczyna dwudniowe posiedzenie

Dziś na dwudniowe posiedzenie zbiera się Sejm. Posłowie wysłuchają informacji wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza w sprawie stanu bezpieczeństwa RP. Informacji wicepremiera wysłucha prezydent Andrzej Duda.

Sejm zajmie się także sprawozdaniem komisji z prac nad projektem ustawy o ochronie sygnalistów. Projekt ustawy ma zaimplementować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

W porządku obrad jest też debata nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Nowela dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy w celu ochrony przed substancjami reprotoksycznymi, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

W czwartek Sejm wysłucha informacji bieżącej; posłowie będą też zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawach bieżących. W bloku głosowań posłowie powołają członków Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.

Archiwum: 22 maja 2024 r. sejmowa komisja śledcza ds. wyborów kopertowych

Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych będzie dziś kontynuowała przesłuchanie b. premiera Mateusza Morawieckiego. Prace komisji mają się rozpocząć o godz. 13.

Szef komisji Dariusz Joński (KO) powiedział dziennikarzom po poprzednim przesłuchaniu Morawieckiego, że po jego zeznaniach pojawiły się pewne wątpliwości dotyczące b. szefa KPRM Michała Dworczyka. "Gdzie z jednej strony Morawiecki twierdzi, że pan Dworczyk informował go o wykonywaniu decyzji, a pan Dworczyk mówił przed komisją, że w ogóle KPRM nie nadzorował decyzji, które zostały wydane" - podkreślił szef komisji.

Dlatego - jak wyjaśnił - "poprosiłem o protokół z dzisiejszego posiedzenia i kolejne przesłuchanie (Morawieckiego) będzie w środę o godz. 13 tak, żebyśmy mogli zapoznać się z dokładnymi wypowiedziami pana Morawieckiego i zestawić je z wypowiedziami innych świadków".

Źródło: PAP

Archiwum: Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów kopertowych 16 maja 2024 r. Przesłuchanie M. Morawieckiego

Dziś kolejny dzień prac sejmowej komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. W planach przesłuchanie Mateusza Morawieckiego, byłego Prezesa Rady Ministrów.

Komisja rozpocznie prace o godz. 10:00 według planu:

 • Odebranie opinii biegłego prof. Piotra Uziębły, powołanego przez Komisję uchwałą nr 4 z dnia 22 grudnia 2023 r.
 • Przesłuchanie Mateusza Morawieckiego, byłego Prezesa Rady Ministrów, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

Archiwum: Obrady Sejmu 15 maja 2024 r.

Sejm dziś wznawia dziś obrady przerwane 9 maja. Izba niższa wysłucha informacji szefa MSWiA o działaniach w celu wyjaśnienia przyczyn wybuchów pożarów w dniach 10-13 maja w różnych miejscach w Polsce. Posłowie zajmą się również projektem ustawy ws. bonu energetycznego oraz projektem zmian w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. 15 maja odbędzie się również posiedzenie sejmowej Komisji Śledczej ds. wyborów korespondencyjnych

Rządowy projekt zmian w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zakłada m.in. przedłużenie legalności pobytu obywatelom Ukrainy oraz powiązanie od przyszłego roku wypłat m.in. 800 plus z obowiązkiem szkolnym. Rządowy projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym przewiduje, że bon energetyczny będzie stanowił jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przewidziane będą dwa progi dochodowe: do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Sejm wysłucha też informacji bieżącej w sprawie wsparcia polskich rodzin w zakresie polityki społecznej wobec wzrastających cen energii, gazu ziemnego, dostaw wody i odbioru ścieków oraz rosnących cen paliw; o taką informację zwrócili się posłowie PiS. Posłowie zapoznają się też z przygotowanym przez ministerstwo zdrowia Narodowym Programem Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. Na koniec posiedzenia przewidziano głosowania.

Porządek obrad:

 1. Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (druki nr 342 i  ) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła*
  - sprawozdawca poseł
   
 2. Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym (druki nr 346 i  ) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła*
  - sprawozdawca poseł
   
 3. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie zakresu obowiązywania Umowy o utworzeniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, sporządzonej w Paryżu dnia 29 maja 1990 r. (druki nr 303 i 314) -3-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła
  - sprawozdawca poseł Agnieszka Maria Kłopotek.
   
 4. Przedstawiony przez Ministra Zdrowia dokument: Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 - Sprawozdanie za rok 2022 wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druki nr 82 i 246) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - wystąpienia Ministra Zdrowia oraz poseł Marceliny Zawiszy.
   
 5. Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (druki nr   i  )*
  - sprawozdawca poseł

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych 15 maja 2024

O godz. 14:00 ma rozpocząć się posiedzenie Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. W planach przesłuchanie Tomasza Grodzkiego, byłego Marszałka Senatu X kadencji.

Źródło: PAP, Sejm

Sejm na żywo 14 maja 2024 r. Komisja wizowa [Transmisje ONLINE]

 • Przesłuchanie Macieja Wąsika byłego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

 • Przesłuchanie Jadwigi Emilewicz w latach 2018-2019 Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, w latach 2019-2020 Ministra Rozwoju i Wiceprezesa Rady Ministrów oraz w 2023 r. Sekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Archiwum: Sejm 13 maja 2024 r. Komisja wizowa, komisja ds. Pegasusa

Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. (SKPG) rozpoczęła prace o godz. 10:00. W planach znalazło się:

 • Przesłuchanie pana Mikołaja Pawlaka, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r. (SKPC) rozpocznie prac o godz. 10:30. Oto plan prac:

 • Przesłuchanie Macieja Lisowskiego z Lex Nostra w okresie relewantnym dla prac Komisji, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
 • Przesłuchanie Damiana Gągały, radcy w Departamencie Konsularnym MSZ, członka delegacji wizytującej konsulat w Mumbaju w dniach 2-4 lutego 2023 roku, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023r.

Archiwum: Sejm na żywo 9 maja 2024 r. [Transmisja ONLINE]

Plan posiedzenia 

 1. Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druki nr 341 i  ) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła*
  - sprawozdawca poseł
   
 2.  Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (druk nr 318) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
   
 3. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski (druki nr 344 i  ) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła*
  - uzasadnia poseł Waldemar Buda.
  - sprawozdawca poseł
   
 4. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym (druk nr 346) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Minister Klimatu i Środowiska.
   
 5. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 322) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk.

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił obrady. Drugiego dnia obrad rozpatrzony będzie wniosek o wotum nieufności wobec szefowej resortu klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Posłowie zajmą się też m.in. rządowym projektem ustawy o bonie energetycznym.

 

Czwartkowe obrady rozpoczęły się od pytań poselskich. Posłowie wysłuchają też informacji bieżącej rządu w sprawie wsparcia polskich rodzin w zakresie polityki społecznej wobec wzrastających cen energii, gazu ziemnego, dostaw wody i odbioru ścieków oraz rosnących cen paliw. Wnioskował o nią klub PiS.

 

Rozpatrzenie wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec Hennig-Kloski zaplanowano na 15.30. Bezpośrednio po debacie ok. godz. 17 ma odbyć się głosowanie. Według posłów PiS, "skala chaosu, jaka panuje w obszarze klimatu i środowiska jest nieprawdopodobna", a wniosek jest "czerwoną kartką" wobec szefowej resortu.

 

W czwartek posłowie rozpoczną prace nad rządowym projektem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Zakłada on, że osoby z niższym dochodem będą mogły skorzystać z bonu energetycznego, a cena maksymalna energii elektrycznej zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh. Jak wskazała kancelaria premiera, bez zamrożenia stawka taryfowa wynosiłaby 739 zł MWh.

 

Sejm zajmie się też projektem posłów PiS podnoszącym kwotę wolną od podatku dla wszystkich. Miałaby ona wynosić dwunastokrotność minimalnego wynagrodzenia, ale nie mniej niż 60 tys. zł.

 

Posłowie będą także kontynuować pracę o rządowym projekcie noweli ustawy o podatku VAT. Rozpoczną też prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku PIT.

 

O godz. 20.30 mają rozpocząć się głosowania.

 

W czwartek Sejm zawiesi posiedzeń, które wznowi w środę 15 maja. Wówczas planuje zająć się ewentualnymi poprawkami Senatu do noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Tego dnia również minister zdrowia ma przedstawić dokument: Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. (PAP)

 

Archiwum: Posiedzenie Sejmu 8, 9 i 15 maja 2024 r.

Sejm, który rozpoczyna dziś posiedzenie ma się zająć rządowym projektem noweli zakładającym przesunięcie terminu wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) z 1 lipca 2024 roku na 1 lutego 2026 roku. Zaplanowano także pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zakłada on m.in. powiązanie wypłat 800 plus i świadczenia z programu "Dobry start" z obowiązkiem szkolnym i przedłuża ochronę tymczasową dla Ukraińców uciekających przed wojną do 30 września 2025 r.

Sejm ma kontynuować prace nad rządowym projektem noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy mają umożliwić przedsiębiorcom wzięcie urlopu od płacenia składki ZUS, czyli tzw. wakacji składkowych. Kolejny punkt obrad to pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka - "Aktywny rodzic", tzw. babciowe. Zakłada on wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Celem programu jest ułatwienie rodzicom pogodzenia zadań rodzicielskich z aktywizacją zawodową.

Również dziś Sejm będzie pracować nad złożonym przez posłów KO projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego, który rozszerza uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców - zarówno w kraju, jak i za granicą. Na początku posiedzenia ślubowanie poselskie złożą nowi posłowie KO: Dominik Jaśkowiec (obejmie mandat po Aleksandrze Miszalskim, który został prezydentem Krakowa) oraz Paweł Masełko (obejmie mandat po zmarłym 27 marca Rajmundzie Millerze).

Obrady rozpoczęły się o godz. 10.

Porządek obrad

w dniu 8 maja 2024 r.
 1. Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr 345)
   
 2. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk nr 341) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Minister Finansów.
   
 3. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 342) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
   
 4. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa (druk nr 261) - kontynuacja
   
 5. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego (druk nr 24) - kontynuacja
   
 6.  Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 268 i 335) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - sprawozdawca poseł Krystyna Szumilas.
   
 7. Sprawozdanie Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 275 i 333) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - sprawozdawca poseł Elżbieta Burkiewicz.
   
 8. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka - „Aktywny rodzic” (druk nr 319) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
   
 9. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy (druk nr 296) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia poseł Mariusz Witczak.
   
w dniu 9 maja 2024 r.
 1. Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druki nr 341 i  ) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła*
  - sprawozdawca poseł
   
 2.  Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (druk nr 318) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
   
 3. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski (druki nr 344 i  ) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła*
  - uzasadnia poseł Waldemar Buda.
  - sprawozdawca poseł
   
 4. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym (druk nr 346) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Minister Klimatu i Środowiska.
   
 5. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 322) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk.
   
w dniu 15 maja 2024 r.
 1. Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (druki nr 342 i  ) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła*
  - sprawozdawca poseł
   
 2. Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym (druki nr 346 i  ) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła*
  - sprawozdawca poseł
   
 3. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie zakresu obowiązywania Umowy o utworzeniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, sporządzonej w Paryżu dnia 29 maja 1990 r. (druki nr 303 i 314) -3-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła
  - sprawozdawca poseł Agnieszka Maria Kłopotek.
   
 4. Przedstawiony przez Ministra Zdrowia dokument: Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 - Sprawozdanie za rok 2022 wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druki nr 82 i 246) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - wystąpienia Ministra Zdrowia oraz poseł Marceliny Zawiszy.
   
 5. Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (druki nr   i  )*
  - sprawozdawca poseł
   

Źródło PAP, Sejm

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wiz. Program GovTech [Transmisja ONLINE]

 • Rozpatrzenie wniosków dowodowych.

 • Przesłuchanie Justyny Orłowskiej, byłej dyrektor programu GovTech Polska w okresie relewantnym dla prac Komisji, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

 • Przesłuchanie Antoniego Rytla, byłego wicedyrektora programu GovTech Polska w okresie relewantnym dla prac Komisji, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

 

Archiwum: Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa 6 maja 2024 r.

Prace komisji rozpoczną się o godz. 10 według następującego planu:

 • Przesłuchanie pana Jarosława Wyżgowskiego, Dyrektora Biura Finansów w Ministerstwie Sprawiedliwości, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
 • Przesłuchanie pana Jakuba Tietza, byłego delegowanego prokuratora do Ministerstwa Sprawiedliwości, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

Archiwum: Sejm na żywo 26 kwietnia 2024 r.

Na trzeci dzień posiedzenia Sejmu zaplanowane też pierwsze czytanie projektu noweli w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Projekt posłów Polski 2050 dotyczy podniesienia wymogów kwalifikacyjnych i zaostrzenia kryteriów wykluczających dla kandydatów do rad nadzorczych takich spółek.

W południe rozpocznie się zaś kolejne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Przed komisją stanie b. główna księgowa Ministerstwa Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek.

Źródło: PAP, Sejm

Archiwum: Sejm na żywo 25 kwietnia 2024 r. Transmisja online

W czwartek od godz. 9.00 do 18.00 zaplanowano rozpatrzenie punktu dotyczącego informacji szefa MSZ Radosława Sikorskiego na temat założeń polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. Do Sejmu ma przybyć prezydent Andrzej Duda; informacji szefa polskiej dyplomacji wysłuchają także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Wieczorem drugiego dnia obrad odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami.

Następnie posłowie mają zająć się obywatelskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego. Projekt dotyczy m.in. kar za publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej, przeszkadzanie w publicznym wykonywaniu aktu religijnego czy "lżenie i wyszydzanie" kościołów oraz innych związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej.

Natomiast na piątek zaplanowano głosowania, a także pierwsze czytanie projektu noweli w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Projekt posłów Polski 2050 dotyczy podniesienia wymagań kwalifikacyjnych i zaostrzenia kryteriów wykluczających dla kandydatów do rad nadzorczych takich spółek.

Sejm 24, 25 i 26 kwietnia - szczegóły

Czy powstanie Ministerstwo Przemysłu?

Posłowie zaczną obrady od przeprowadzenia II czytania rządowego projektu nowelizacji ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej. Przedstawiciele rządu tłumaczyli, że konieczność zmiany w ustawie o działach wynika m.in. z kształtu Rady Ministrów, powołania nowych instytucji i ministerstw, a także przeniesienia części kompetencji do odpowiednich resortów. Jako przykład wskazali m.in. powstanie Ministerstwa Przemysłu, które ma się zajmować np. gospodarką surowcami energetycznymi, a także energetyką jądrową.

Śląski kolejnym językiem regionalnym

Następnie posłowie mają kontynuować prace nad projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. Projekt zakłada wpisanie języka śląskiego do tej ustawy jako drugiego – obok kaszubskiego – języka regionalnego.

Informacja o Pegasusie

Izba wysłucha też informacji Prokuratora Generalnego o inwigilowaniu m.in. Pegasusem. W zeszłym tygodniu do parlamentu wpłynęła informacja Adama Bodnara o statystyce stosowania kontroli operacyjnych za zeszły rok, zamieszczono ją na stronach Sejmu i Senatu. Prokurator generalny przekazał w informacji, że w latach 2017-2022 kontrola operacyjna przy użyciu systemu Pegasus objęła 578 osób; najwięcej - 162 - w 2021 roku.

Pakiet reformy Trybunału Konstytucyjnego

Sejm ma również przeprowadzić pierwsze czytania dwóch projektów ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, które wpłynęły do izby na początku marca i pod którymi podpisali się posłowie koalicji rządowej. Jeden to projekt nowej ustawy o TK, drugi zawiera przepisy wprowadzające do tej ustawy. Razem z przyjętą już uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet kompleksowej reformy TK.

Co 25 i 26 kwietnia?

Natomiast czwartkowe obrady głównie poświęcone informacji ministra spraw zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku. Na ten punkt przewidziano 9 godzin - od godz. 9 do 18. Z kolei w piątek posłowie mają się zająć m.in. projektem noweli w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Projekt posłów Polski 2050 dotyczy podniesienia wymagań kwalifikacyjnych i zaostrzenia kryteriów wykluczających dla kandydatów do rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Porządek obrad

SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
X kadencja

 

Porządek dzienny
10. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
w dniach 24, 25 i 26 kwietnia 2024 r.
(po zmianach)

 

w dniu 24 kwietnia 2024 r.

 

 1. Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej (druki nr 269, 269-A i 292) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - sprawozdawca poseł Zofia Czernow.
   
 2. Sprawozdanie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 233 i 289) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - sprawozdawca poseł Monika Rosa.
   
 3. Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 274 i 305) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - sprawozdawca poseł Jagna Marczułajtis-Walczak.
   
 4. Informacja Prokuratora Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej w 2023 r. (druk nr 308) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
   
 5. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (druk nr 253) -15-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła w łącznej dyskusji nad pkt 5. i 6.
  - uzasadnia poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł Sławomir Ćwik, poseł Michał Pyrzyk, poseł Katarzyna Ueberhan.
   
 6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Trybunale Konstytucyjnym (druk nr 254) -15-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła w łącznej dyskusji nad pkt 5. i 6.
  - uzasadnia poseł Bogdan Andrzej Zdrojewski, poseł Bartosz Romowicz, poseł Mirosław Adam Orliński, poseł Katarzyna Ueberhan.
   
 7. Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (druki nr 293 i 312) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - sprawozdawca poseł Katarzyna Ueberhan.
   
w dniu 25 kwietnia 2024 r.

 

 1. Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku -debata średnia
   
 2.  Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (druk nr 311) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Minister Finansów.
   
 3. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (druk nr 29) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Mateusz Wagemann.
   
w dniu 26 kwietnia 2024 r.

 

 1.  Sprawozdanie Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze (druki nr 309 i  )*
  - sprawozdawca poseł
   
 2. Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 310 i  )*
  - sprawozdawca poseł
   
 3. Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr ...)*
   
 4. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa (druk nr 261) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia poseł Michał Kobosko.
   
 5. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego (druk nr 24) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Robert Bąkiewicz.
   
* - porządek dzienny może być uzupełniony po doręczeniu właściwych przedłożeń

 

Transmisja online

Źródło: PAP, Sejm

Archiwum: Sejm na żywo 23 kwietnia 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych [Przesłuchanie Mariusza Kamińskiego]

Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK) 23 kwietnia 2024 (wtorek),  godz. 10:00

 • Przesłuchanie Macieja Biernata, byłego Prezesa Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w latach 2018-2023, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

 • Przesłuchanie Mariusza Kamińskiego, byłego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

Archiwum: Sejm 22 kwietnia 2024 r. - komisja wizowa. Przesłuchanie Mariusza Kamińskiego

Będzie to druga próba przesłuchania Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji w latach 2019-2023 oraz koordynatora służb specjalnych w latach 2015-2023. Poprzednie przesłuchanie miało się odbyć w czwartek, ale polityk nie pojawił się na nim, gdyż na tę samą godzinę miał stawić się w prokuraturze.

Komisja ma rozpocząć dziś prace o godz. 10:00. Oto plan prac:

 • Przesłuchanie Aleksandra Dańdy, Konsula Generalnego RP w Mumbaju, pełniącego obowiązki Konsula Generalnego RP w Hongkongu w okresie relewantnym dla prac Komisji, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

 • Przesłuchanie Mariusza Kamińskiego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w latach 2019-2023 oraz Koordynatora Służb Specjalnych w latach 2015-2023, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Archiwum: Sejm 19 kwietnia 2024 r. - komisja wizowa. Przesłuchanie Aleksandra Parzycha i Jarosława Szczepankiewicza

Sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej przyjrzy się na dzisiejszym posiedzeniu wizom wydawanym obywatelom Filipin. 

Posiedzenie rozpocznie się o godz. 10:00. W planach jest: 

Komisja bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

 • Przesłuchanie Aleksandra Parzycha, Konsula RP w Manili w okresie relewantnym dla prac Komisji, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
 • Przesłuchanie Jarosława Szczepankiewicza, Chargé d’affaires Rzeczypospolitej Polskiej na Filipinach od 2018 r., wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Źródło: PAP, Sejm

Archiwum: Sejmowa komisja śledcza ds. wiz 18 kwietnia 2024 r. - przesłuchanie Mariusza Kamińskiego w inny terminie

Obrady komisji ds. afery wizowej bez świadka, Mariusza Kamińskiego

W czwartek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie komisji śledczej ds. afery wizowej; nie stawił się na nie Mariusz Kamiński, którego na tę samą godzinę wezwała prokuratura. Szef komisji Michał Szczerba przekazał, że Kamiński otrzyma kolejne wezwanie przed komisję na poniedziałek, 22 kwietnia.

Były szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński przekazał we wtorek, że - w związku z wezwaniem do prokuratury na ten sam dzień i godzinę - nie stawi się przed komisją śledczą; podkreślił jednocześnie, że może zeznawać przed nią innego dnia. Według informacji zamieszczonej przez niego na X, wysłał też list do Szczerby, apelując o zmianę terminu przesłuchania.

Szczerba, otwierając czwartkowe posiedzenie, poinformował, że Kamiński nie odbierał wezwania na komisję i że dwie komendy policji próbowały mu także dostarczyć zawiadomienie "pod wszystkimi znanymi adresami". Zdaniem Szczerby postawa Kamińskiego to "lekceważenie państwa".

"Wykorzystaliśmy ten moment, że udało się ustalić miejsce przebywania Mariusza Kamińskiego. W tej chwili następuje próba wręczenia mu na terenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie kolejnego wezwania na posiedzenie komisji śledczej, które zostało zaplanowano na 22 kwietnia na godz. 13" - oświadczył przewodniczący komisji.

Szczerba przekazał ponadto, że komisja - zamiast zaplanowanego przesłuchania świadka - wystąpi o nowe wnioski dowodowe.

Archiwum: Sejmowa komisja śledcza 17 kwietnia 2024 r. Przesłuchanie M. Zagórskiego i J. Nowaka

Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK)
rozpocznie w dniu dzisiejszym prace o godz. 10:00. 

W planach komisji znalazły się:

 • Przesłuchanie Marka Zagórskiego, byłego Ministra Cyfryzacji, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.
 • Przesłuchanie Jana Nowaka, byłego Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

Archiwum: Wybory kopertowe: Łukasz Szumowski na komisji [Transmisja online z 16 kwietnia 2024 r.]

We wtorek o godz. 10 sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych zbiera się na kolejnym posiedzeniu; planowane jest przesłuchanie dwóch świadków: b. dyrektora Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej Pawła Skórę oraz byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Pierwszym świadkiem na wtorkowym posiedzeniu będzie Paweł Skóra. Były dyrektor Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej miał - zdaniem szefa komisji Dariusza Jońskiego (KO) - wziąć udział w przekazaniu Poczcie Polskiej danych osobowych z Ministerstwa Cyfryzacji w związku z planowanymi na maj 2020 roku wyborami korespondencyjnymi.

We wtorek przed komisją stanie też były minister zdrowia Łukasz Szumowski. "Minister zdrowia Łukasz Szumowski został wezwany między innymi po zeznaniach, które złożył (były wicepremier, były szef Porozumienia) Jarosław Gowin, który przedstawił informację, że minister zdrowia przekonywał go, że te wybory nie mogą się odbyć i nagle ta decyzja została zmieniona" - przekazał Joński

Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały się odbyć 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych.

Archiwum: Posiedzenie Sejmu online 12 kwietnia 2024 r.

Prace: 

Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt zakłada, że importerzy cyny, tantalu i wolframu oraz złota będą musieli zagwarantować, aby wszystkie dostawy tych towarów pochodziły z odpowiedzialnych źródeł oraz z obszarów, które nie są objęte wojną.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw dotyczy z kolei wprowadzenia dla przedsiębiorców urlopu od składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w ciągu roku. Będą one opłacane z budżetu państwa.

Porządek obrad w dniu 12 kwietnia 2024 r.

 1.  Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 268) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Minister Finansów.
   
 2. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 275) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Minister Rozwoju i Technologii.
   
 3. Informacja Ministra Spraw Zagranicznych na temat śmierci Damiana Sobola podczas niesienia przez niego pomocy humanitarnej ofiarom konfliktu w Strefie Gazy -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
   
 4.  Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (druki nr 278 i 291)*
  - sprawozdawca poseł Rafał Kasprzyk.
   
 5. Odwołanie członków Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich (druki nr 270, 271, 272, 273, 281, 282, 283 i 284)*
   
 6. Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży (druk nr ...)*
   
 7. Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr ...)*
   
Rozstrzygnięcie przez Sejm wniosku o uzupełnienie porządku dziennego o punkt: Informacja Prezesa Rady Ministrów w sprawie przyjęcia bez sprzeciwu i dyskusji propozycji zmian traktatowych Parlamentu Europejskiego na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej w dniu 18 grudnia 2023 r.
 

Źródło: PAP, Sejm

Archiwum: Sejm on line 11 kwietnia 2024 r. [Transmisja] 

W czwartek Sejmie zajmie zakończyła się debata nad czterema projektami ustaw dotyczącymi zmian w prawie aborcyjnym. Dwa z nich złożyła Lewica, a po jednym Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga - PSL i Polska 2050. Głosowania w sprawie dalszych prac nad projektami zaplanowano na piątek.

 

SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
X kadencja
Porządek dzienny
9. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
w dniu 11 kwietnia 2024 r.
(po zmianach)
 
w dniu 11 kwietnia 2024 r.
 • Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (druk nr 176) -20-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła w łącznej dyskusji nad pkt 10., 11., 12. i 13.
  - uzasadnia poseł Anna Maria Żukowska, poseł Dorota Olko.
   
 • Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży (druk nr 177) -20-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła w łącznej dyskusji nad pkt 10., 11., 12. i 13.
  - uzasadnia poseł Katarzyna Kotula, poseł Katarzyna Ueberhan.
   
 • Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (druk nr 223) -20-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła w łącznej dyskusji nad pkt 10., 11., 12. i 13.
  - uzasadnia poseł Urszula Pasławska, poseł Agnieszka Buczyńska.
   
 • Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie (druk nr 224) -20-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła w łącznej dyskusji nad pkt 10., 11., 12. i 13.
  - uzasadnia poseł Monika Rosa, poseł Monika Wielichowska.
   
 •  Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druki nr 277 i 290) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła*
  - sprawozdawca poseł Krystyna Sibińska.
   
 • Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o zmianie Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych z dnia 24 maja 1993 r., podpisanego w Warszawie dnia 19 września 2023 r. (druki nr 231 i 251) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - sprawozdawca poseł Joanna Kluzik-Rostkowska.

Między politykami koalicji rządzącej doszło do sporu o to, jak rozpatrywać w parlamencie poszczególne projekty. Mimo zapowiedzi posłowie nie zajęli się nimi na posiedzeniu rozpoczynającym się 6 marca. Dzień wcześniej marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) poinformował, że zdecydował, by prace odłożyć do 11 kwietnia, tuż po wyborach samorządowych. Argumentował, że jego celem jest to, by dyskusja faktycznie dotyczyła praw kobiet, ich losu i była prowadzona w trosce o dobro kobiet, a nie stanowiła element bieżącej przepychanki politycznej towarzyszącej kampanii samorządowej.

Opóźnienie pracy wywołało sprzeciw m.in. posłanek Lewicy. Przewodnicząca tego klubu Anna Maria Żukowska 6 marca wnioskowała o uzupełnienie porządku obrad o projekty dotyczące prawa do przerywania ciąży. "Zamrażarkę sejmową zamienił pan na uśmiechniętą chłodnię" – powiedziała do Hołowni. Trzy dni później Żukowska opublikowała pod adresem marszałka wulgarny wpis na platformie X. W środę za niego przeprosiła, przynosząc Hołowni bukiet kwiatów.

W listopadzie zeszłego roku Lewica złożyła dwa projekty ustaw w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Pierwszy to projekt zmian w kodeksie karnym. Jak podano na stronie Sejmu, projekt dotyczy częściowej depenalizacji czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do 12. tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu. Ponadto, projekt wykreśla z kodeksu karnego przepis mówiący o karaniu osób, które udzielają kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży.

Druga propozycja Lewicy to projekt ustawy "o bezpiecznym przerywaniu ciąży". Dotyczy zagwarantowania prawa do świadczenia opieki zdrowotnej w postaci przerywania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania, a w określonych przypadkach także po upływie tego terminu – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, przesłanki medyczne wskazują na to, że występują nieprawidłowości rozwojowe lub genetyczne płodu lub istnieje uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest następstwem czynu zabronionego. Projekt ustawy wprowadza także dodatkowe regulacje w zakresie klauzuli sumienia i dekryminalizacji przerywania ciąży za zgodą osoby w ciąży oraz udzielania osobie w ciąży pomocy w jej przerwaniu.

Pod koniec stycznia do Sejmu wpłynął także projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, złożony przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej. Zakłada on, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

W projekcie zapisano ponadto, że przerwanie ciąży po upływie 12 tygodnia jest możliwe, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także, gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Zgodnie z projektem, przerwanie ciąży może być dokonane w podmiocie leczniczym lub poza nim. "Osoba w ciąży samodzielnie podejmuje decyzję o kontynuowaniu lub przerwaniu ciąży" - napisano.

Projekt zakłada także wprowadzenie do programów nauczania wiedzy o życiu seksualnym człowieka, ochronie zdrowia reprodukcyjnego i o zasadach świadomego rodzicielstwa. W drodze rozporządzenia minister edukacji ma określić sposób nauczania i zakres treści.

Z kolei pod koniec lutego Trzecia Droga, czyli PSL i Polska 2050, złożyły w Sejmie projekt ustawy, który odwraca wyrok TK z 2020 r. w sprawie przepisów dot. aborcji. Politycy TD zapowiedzieli też wniosek dotyczący referendum w tej sprawie.

Projekt autorstwa Trzeciej Drogi zakłada możliwość przerywania ciąży tylko w trzech sytuacjach - gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Jest to powrót do trzech przesłanek, które funkcjonowały przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r.

Projekt przewiduje, że podczas prowadzonej w szkołach edukacji o życiu seksualnym człowieka przekazywane będą również informacje o środkach antykoncepcji. Zawiera także ścieżkę postępowania po gwałcie, która powinna opierać się nie tylko na przerwaniu ciąży, ale także wsparciu psychologicznym ofiary.

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r. 

SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
X kadencja
Porządek dzienny
9. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
w dniu 12 kwietnia 2024 r.
(po zmianach)
 
w dniu 12 kwietnia 2024 r.

 

 1.  Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 268) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Minister Finansów.
   
 2. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 275) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia Minister Rozwoju i Technologii.
   
 3. Informacja Ministra Spraw Zagranicznych na temat śmierci Damiana Sobola podczas niesienia przez niego pomocy humanitarnej ofiarom konfliktu w Strefie Gazy -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
   
 4.  Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (druki nr 278 i  )*
  - sprawozdawca poseł
   
 5. Odwołanie członków Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich (druki nr 270, 271, 272, 273 i  )*
   
 6. Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży (druk nr ...)*
   
 7. Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr ...)
Rozstrzygnięcie przez Sejm wniosku o uzupełnienie porządku dziennego o punkt: Informacja Prezesa Rady Ministrów w sprawie przyjęcia bez sprzeciwu i dyskusji propozycji zmian traktatowych Parlamentu Europejskiego na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej w dniu 18 grudnia 2023 r.
* - porządek dzienny może być uzupełniony po doręczeniu właściwych przedłożeń
Legenda:

- ustawy i projekty ustaw mające na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej

Źródło: PAP, Sejm

Archiwum: posiedzenie Sejmu z 10 kwietnia 2024 r.

Porządek obrad

 1. Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (druki nr 219 i 280) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - sprawozdawca poseł Michał Szczerba.
   
 2. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (druki nr 248 i 286) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - sprawozdawca poseł Tomasz Kostuś.
   
 3. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Kierwińskiego (druki nr 255 i 279) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - uzasadnia poseł Mariusz Błaszczak, poseł Piotr Kaleta.
  - sprawozdawca poseł Maria Małgorzata Janyska.
   
 4. Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr ...)*
   
 5. Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie ustawy o uchyleniu ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (druki nr 257 i 285) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - sprawozdawca poseł Bogdan Andrzej Zdrojewski.
   
 6.  Sprawozdanie Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze (druki nr 241 i 288) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - sprawozdawca poseł Dorota Marek.
   
 7. Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy – Kodeks wyborczy (druki nr 75 i 287) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
  - sprawozdawca poseł Bartosz Romowicz. 
 
 

Źródło: PAP, Sejm

Archiwum: Sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej. Przesłuchanie Piotra Krawczyka i Bartosza Jarmuszkiewicza

Ważne

Część przesłuchania może zostać utajniona.

Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r. (SKPC) rozpocznie dziś prace o godz. 10:30. Oto najważniejsze punkty:

 • Przesłuchanie Piotra Krawczyka, byłego Szefa Agencji Wywiadu, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
 • Przesłuchanie Bartosza Jarmuszkiewicza, byłego Szefa Agencji Wywiadu, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Archiwum: Sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej 3 kwietnia 2024 r.

Komisja przesłucha dziś byłych prezesów Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztofa Dryndę i Pawła Kurtasza.

Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r. (SKPC) rozpocznie prace o godz. 10:00

Najważniejsze punkty:

 • Przesłuchanie Krzysztofa Andrzeja Dryndy, byłego Prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A., wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
 • Przesłuchanie Pawła Kurtasza, byłego Prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A., wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych (tzw. kopertowych) 3 kwietnia 2024 r.

Dziś sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych, przesłucha dyrektora Departamentu Administracji Publicznej Najwyższej Izby Kontroli Bogdana Skwarkę oraz przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka.

Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK) rozpocznie dziś prace o godz. 10:00. Najważniejsze punkty prac:

 • Przesłuchanie Bogdana Skwarki, dyrektora Departamentu Administracji Publicznej Najwyższej Izby Kontroli, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.
 • Przesłuchanie Sylwestra Marciniaka, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

Archiwum: Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa 27 marca 2024 r. Przesłuchania Krzysztofa Kwiatkowskiego i Michała Wosia

Jako pierwszy tego dnia ma zeznawać senator Krzysztof Kwiatkowski. Przesłuchanie posła Michała Wosia zaplanowano na godz. 12.

Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. (SKPG) rozpocznie dziś prace o godz. 9. Oto najważniejsze punkty:

 • Przesłuchanie Krzysztofa Kwiatkowskiego, byłego Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

 • Przesłuchanie pana Michała Wosia, byłego sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Źródło: Sejm, PAP

Archiwum: Sejm 21 marca 2024 r.

W czwartek 21 marca posłowie PiS zapytają też ministra finansów o zapowiedź przywrócenia 5-procentowej stawki podatku VAT na żywność od 1 kwietnia 2024 r. W bloku znajdują się też pytania o działania, jakie zamierza podjąć rząd w związku z uchyleniem przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie decyzji środowiskowej GDOŚ dotyczącej wydobycia węgla w kopalni Turów, oraz w sprawie obaw dotyczących możliwości kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego w gminie Bogatynia, gdy wzrasta zużycie węgla w Niemczech.

Posłowie KO chcą z kolei zapytać ministra obrony narodowej o sprawę naruszenia przestrzeni powietrznej Polski przez rosyjską rakietę w grudniu 2022 r.

Sejm ma również wysłuchać informacji o działalności Rzecznika Praw Dziecka w 2023 roku oraz uwag o stanie przestrzegania praw dziecka w Polsce.

Źródło: PAP, Sejm

Archiwum: Sejm 20 marca 2024 r.

W środę 20 marca Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Projekt nakłada na duże wielonarodowe przedsiębiorstwa obowiązek publicznego ujawnienia sprawozdania związanego z podatkiem dochodowym płaconym w krajach, w których prowadzą działalność.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do emerytury i renty. Jest istotny wzrost

Od 1 czerwca 2024 roku zmieniły się limity dla dorabiających emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów. Limity dorabiania do emerytury i renty są teraz wyższe, a więc można aktualnie więcej dorobić bez obawy przed obniżeniem lub zawieszeniem świadczenia.

REKLAMA

Eurowybory 2024 - głosowanie korespondencyjne. PKW: 27 maja ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru. Co trzeba zrobić?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 27 maja 2024 r. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego. Co ważne, o dotrzymaniu terminu złożenia zgłoszenia decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data nadania (stempla pocztowego). Kto i jak może głosować korespondencyjnie?

Nowy mechanizm od MSWiA: Mundurowi rozczarowani. Bez zmiana w dopłatach

Rozczarowanie spotkało Straż Graniczną - zmiany w przepisach nie dadzą im podwyżki wysokości dodatków do wypoczynku.

Zasiłek macierzyński w 2024 roku - ile wynosi? Urlop macierzyński i rodzicielski – ile tygodni?

Od stycznia do kwietnia 2024 roku zasiłki macierzyńskie ZUS wypłacił dla 112,7 tys. kobiet w całej Polsce. Ile wynosi taki zasiłek? Jak długi urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje w 2024 roku? 

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na znak CE? Jak rozpoznać znak CE a jak China Export?

Znak CE to deklaracja producenta, że produkt spełnia unijne wymagania. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wszystkich zakupów pod katem oznakowania CE. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy znak jest prawdziwy.

REKLAMA

Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

REKLAMA