REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od kiedy renta wdowia? MRPiPS o możliwym terminie wdrożenia nowych przepisów

Od kiedy renta wdowia? MRPiPS o możliwym terminie wdrożenia nowych przepisów
Od kiedy renta wdowia? MRPiPS o możliwym terminie wdrożenia nowych przepisów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada techniczną i finansową możliwość wdrożenia renty wdowiej po ok. 6 miesiącach od ewentualnego przyjęcia projektu przez Sejm - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że koszt rozwiązania może wynieść 13 mld zł rocznie.

Projekt o wdowiej rencie w Sejmie

"Deklarujemy, jako ministerstwo, pełną gotowość do dalszych prac nad tym projektem w komisji, a gdyby został przyjęty przez Sejm, zakładamy możliwość techniczną i finansową wdrożenia go w życie po około sześciu miesiącach" - powiedziała w Sejmie Dziemianowicz-Bąk.

W środę w Sejmie odbywa się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Czego dotyczą propozycje nowych przepisów?

Projekt dotyczy wprowadzenia nowej reguły zbiegu prawa do nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem renty rodzinnej, wojskowej renty rodzinnej, policyjnej renty rodzinnej lub renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników z innymi świadczeniami emerytalno-rentowym. Obecnie w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.

W projekcie zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. 

Skutki finansowe

"Ostrożne szacunki pozwalają przyjąć, że całościowe skutki finansowe wejścia w życie projektowanej ustawy zamkną się w kwocie 13 mld zł rocznie przy założeniu, że obowiązuje ona przez cały rok kalendarzowy" - napisano.

Jak wskazano w uzasadnieniu, przewidywany jako skutek wejścia w życie projektowanej ustawy wzrost wydatków zostanie sfinansowany ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz z budżetu państwa z części budżetowych, w których przewidziane są wydatki na świadczenia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz na dotacje z budżetu państwa do FUS i do Funduszu Emerytalno-Rentowego. (PAP Biznes)

pat/ asa/

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(76)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • MM.M
  2024-02-07 18:45:19
  Po prostu to się nie dzieje.Tak naprawdę wielu z nas może nie dożyć tego świadczenia.Moj mąż zmarł w wieku 68lat .Pracował całe życie. Tak naprawdę krótko był na emeryturze.Ja przeszłam na emeryturę i pracuje nadal ponieważ nie mam innego wyjścia Jak długo wytrzymam.Jestem zmęczona i do tego sama muszę się martwić o opłaty i byt. Jak długo będziemy tylko czytać WDOWIE EMERYTURY.
  9
  pokażodpowiedzi (4)
 • Boba
  2024-02-07 18:16:53
  No proszę, wykręty,kłamstwa,byle nie dać tego na co ja i mój mąż sp.pracowal....nasze pieniądze leżą w zusie zadam renty wdowiej od stycznia 2024 z odsetkami żądam Wściekła Wdowa
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • Baszka
  2024-02-07 21:19:46
  Sobie to podwyżki z dnia na dzień wprowadzają, a tu pół roku I nie dajcie się zwieść, wprowadzą system kroczący tzn. w tym roku dadzą 20 %, w przyszłym roku kolejne % itd. Powiedzą że brak kasy....ale dla nich zawsze starcza Ile osób nie doczeka pełnej renty wdowiej ????? Nie to obiecywali , w samorządowych wyborach mojego głosu już nie dostaną
  7
  pokażodpowiedzi (4)
 • Oooo!
  2024-02-07 22:32:23
  Złodzieje się do koryta dobrali to wszystko obiecają by tylko ludzi okraść ! Tusk złodziej to nie od dziś wiadomo ! Ludzka krzywda gardłem mu wyjdzie wstyd !
  49
  pokażodpowiedzi (2)
 • Beti
  2024-02-07 19:36:15
  A co z osobami samotnymi niezamężnymi, rozwiedzionymi, osobami o najniższych emeryturach. Znowu jedni będą mieli dużo, a inni nic nie dostaną. Młodym ludziom nie opłaca pracować się w kraju. Widocznie jesteśmy bardzo bogatym państwem, jeśli ciągle rozdaje się pieniądze, a zarabia się grosze. Raczej powinno się podnieść najniższe renty i emerytury, żeby pomóc tym najbardziej potrzebującym.
  74
  pokażodpowiedzi (5)
 • Jery 56
  2024-02-07 20:26:02
  Czy rentę wdowią może otrzymać osoba której współmałżonek zmarł dwa lata przed emeryturą?
  15
  pokażodpowiedzi (2)
 • Ola
  2024-02-07 23:01:34
  Nic dobrego nie będzie…. Bo skąd pieniądze ? Może lepiej zlikwidować stażowe Facet 40 lat idzie na emeryturę bo się zmęczył 15 lat w koszarach To jest złodziejstwo !!
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • LaraCroft
  2024-02-08 10:53:02
  strasznie się to rodzi w bólach, narobiliście nadziei na dziedziczenie emerytury po zmarłym małżonku a teraz straszne ociąganie. Przypominam, że wynagrodzenie małożonków jest częścią wspólną ich majątku. Także emerytury ze zgromadzonego kapitału też winno podlegać dziedziczeniu. To żadna łaska. Wielu tu zjadliwych i zazdrosnych komentujących, niue wie o co chodzi. Ta nazwa "renta wdowia" jest myląca. To celowe aby wywołać burzę w szklane wody? Ja też uważam za niesprawiedliwe, ze moja wypracowana emerytura po 42 latach pracy jest zawieszona, a renta rodzinna po zmarłym małżonku to 85%. Po co pracowałam? Bardziej niesprawiedliwe uważam 14 emerytury, bo ci co mają większe od kryteriów nie dostają nic. To jest sprawiedliwe? ZUS to nie opieka, tam jest zgromadzony nasz kapitał za lata pracy. Każdy dostaje tyle ile zapracował.
  2
  pokażodpowiedzi (3)
 • Jery
  2024-02-07 19:56:52
  Czy renta wdowia może otrzymać osoba której współmałżonek zmarł dwa lata przed emeryturą?
  18
  pokażodpowiedzi (1)
 • Xxx.
  2024-02-07 20:37:35
  A co z emeryturami czerwcowymi? One mają wpływ na wysokości emerytury wdowiej, kiedy rozporządzenie do orzeczenia TK?
  2
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

REKLAMA

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy? Pytania i odpowiedzi

Odpowiedź na pozew rozwodowy jest ważnym pismem procesowym, w którym pozwany może zawrzeć swoje twierdzenia i wnioski dowodowe. 

REKLAMA

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

REKLAMA