REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Każdy podpis zaufany to podpis elektroniczny, ale nie każdy podpis elektroniczny jest podpisem kwalifikowanym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Każdy podpis zaufany to podpis elektroniczny, ale nie każdy podpis elektroniczny jest podpisem kwalifikowanym
Każdy podpis zaufany to podpis elektroniczny, ale nie każdy podpis elektroniczny jest podpisem kwalifikowanym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy podpis zaufany to podpis elektroniczny, ale nie każdy podpis elektroniczny jest podpisem kwalifikowanym. Jest to zdanie, w którym są trzy różne pojęcia odnoszące się do usług zaufania. Powinniśmy je poznać bliżej, bo postępująca cyfryzacja oznacza, że błyskawicznie się upowszechniają. Dlatego warto wyjaśnić wątpliwości związane ze stosowaniem podpisów elektronicznych i różnice między nimi.

Profil Zaufany i kwalifikowany podpis elektroniczny. Dlaczego nie wszystkie podpisy elektroniczne są sobie równe?

REKLAMA

Odkąd technologie cyfrowe na stałe zagościły w naszym życiu, coraz więcej spraw załatwiamy online – począwszy od zadań związanych z pracą, przez codzienne sprawunki w gospodarstwie domowym, na zakupach, rozrywce i podatkach kończąc. Im bardziej jesteśmy obecni w świecie wirtualnym, tym większego znaczenia nabiera bezpieczeństwo i ochrona naszej cyfrowej tożsamości, jak również wiarygodność w relacjach online.

REKLAMA

Cyberbezpieczeństwo jest dla Polaków obszarem uświadomionych obaw – jak wynika z badań[1], ponad 67 proc. z nas obawia się kradzieży tożsamości lub numeru PESEL, a niewiele mniej, bo 64 proc. – kradzieży danych uwierzytelniających do konta bankowego lub danych karty płatniczej. Analizy trendów bezpieczeństwa[2] wprost wskazują, że „tożsamość to nowe przedpole” – pierwsza linia obrony przed incydentami.

Z myślą o bezpieczeństwie w dostępie do usług świadczonych drogą elektroniczną i obiegu dokumentów cyfrowych, szczególnie pod kątem komunikacji online z administracją publiczną, instytucjami finansowymi i innymi podmiotami gospodarczymi, powstały narzędzia umożliwiające zdalne potwierdzenie tożsamości oraz zdalne podpisanie dokumentów m.in. Profil Zaufany i kwalifikowany podpis elektroniczny. Polscy internauci od dawna mają dostęp do tych rozwiązań. Dziś są one powszechnie wykorzystywane, ale warto wiedzieć o różnicach pomiędzy różnymi narzędziami używanymi w komunikacji online, m.in. pomiędzy Profilem Zaufanym a kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Profilu Zaufanego pozwala zdalnie potwierdzić tożsamość w relacjach z administracją publiczną

REKLAMA

Profil Zaufany jest niekomercyjnym środkiem identyfikacji elektronicznej, który jest zakładany w oparciu o zweryfikowane i potwierdzone dane osobowe. Jest unikatowy dla każdego posiadacza – można mieć tylko jeden Profil Zaufany. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji, od momentu udostępnienia w 2011 roku do 2023 roku, Polacy założyli 16 mln Profili Zaufanych. Służą one wyłącznie do kontaktów  z administracją publiczną, a ich zastosowanie jest dwojakie.

Po pierwsze, posiadacz Profilu Zaufanego może zdalnie potwierdzić swoją tożsamość w relacjach z administracją publiczną, np. logując się do usług i serwisów publicznych. Będąc w urzędzie osobiście, musimy na potrzeby identyfikacji okazać dokument tożsamości, natomiast w przypadku korzystania z e-usług do identyfikacji może posłużyć Profil Zaufany (tak samo jak mObywatel, e-dowód czy bankowość elektroniczna poprzez mojeID). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie integralną część Profilu Zaufanego stanowi podpis zaufany, którym możemy podpisać dokument wysyłany do urzędu za pośrednictwem formularzy online, dostępnych np. w serwisie biznes.gov.pl czy na platformie ePUAP. Korzystając ze strony gov.pl, możliwe jest też sprawdzanie lub podpisanie dokumentu, który został zapisany na dysku lokalnym (np. komputera, telefonu). Podpis zaufany, potwierdzony Profilem Zaufanym, zastępuje w komunikacji z urzędem własnoręczny podpis, ponieważ jest z nim równoważny pod względem skutków prawnych. Podpisem zaufanym podpiszemy wszelkiego rodzaju wnioski i deklaracje składne do urzędów, podania dotyczące spraw mieszkaniowych i podatkowych, jak też związane z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, oraz skargi i odwołania. W ten sposób możemy nawet zgłosić przestępstwo. 

Założenie Profilu Zaufanego jest bezpłatne. Można to zrobić online, korzystając z potwierdzenia tożsamości za pośrednictwem bankowości elektronicznej (z wykorzystaniem mojeID – usługi dostarczanej przez KIR, dostępnej dla ponad 22 mln Polaków). Profil Zaufany jest ważny przez trzy lata, a przed upływem tego okresu można wydłużyć jego ważność o kolejne trzy.

Podpis kwalifikowany to wyższy poziom bezpieczeństwa, równoważny ze złożeniem własnoręcznego podpisu na fizycznym dokumencie

Podobnie jak w wypadku podpisu zaufanego w ramach Profilu Zaufanego, sygnowanie dokumentu elektronicznym podpisem kwalifikowanym jest równoważne ze złożeniem własnoręcznego podpisu na fizycznym dokumencie. Na tym jednak kończą się podobieństwa między tymi dwiema formami zdalnego podpisania dokumentu. Przede wszystkim podpis kwalifikowany może być używany bardziej wszechstronnie – w kontakcie z urzędem, ale również w kontaktach między osobami prywatnymi i między osobą prywatną a firmą. Ma więcej zastosowań i można nim podpisać dowolne dokumenty, w tym umowy cywilno-prawne i sprawozdania finansowe przesyłane do Krajowego Rejestru Sądowego. Z podpisem kwalifikowanym możemy zdalnie zawrzeć i rozwiązać umowę oraz podpisać ofertę na potrzeby udziału w aukcjach i przetargach elektronicznych.

Podpis kwalifikowany można kupić u certyfikowanego dostawcy, takiego jak KIR. Firma rozwija usługi podpisu elektronicznego już od ponad 30 lat i jako kwalifikowany podmiot świadczący usługi zaufania, gwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych danych. W zestawie do podpisu kwalifikowanego Szafir znajduje się kwalifikowany certyfikat zawierający nasze dane, karta na której zapisany jest certyfikat oraz dane do składania kwalifikowanego podpisu, czytnik kart podłączany do komputera i oprogramowanie, przy użyciu którego możemy podpisać elektronicznie dowolny plik.

Nowoczesną i wygodną formą podpisu elektronicznego jest mobilny wariant – mSzafir, który można pozyskać całkowicie zdalnie, potwierdzając tożsamość za pomocą bankowości elektronicznej. Z mSzafir można korzystać bez fizycznych urządzeń – takich jak karta kryptograficzna i czytnik. Do złożenia podpisu może posłużyć dowolne urządzenie z dostępem do internetu: komputer, smartfon lub tablet. Ważność mobilnego kwalifikowanego e-podpisu zależy od wybranego wariantu i wynosi rok lub dwa lata. Można też skorzystać z wersji jednorazowej, służącej do podpisania jednego dokumentu. 

Jak wynika z badań, zainteresowanie podpisem elektronicznym w Polsce w latach 2018-2023 wzrosło trzykrotnie. W 2023 roku, 59 proc. klientów bankowości internetowej deklarowało zamiar pozyskania kwalifikowanego podpisu elektronicznego[3]. Dziś usługi zaufania są standardem w działalności polskiego biznesu i zmieniają się wraz z nim, by sprostać wyzwaniom konkurencyjnego rynku. Podpis elektroniczny jest nowoczesnym narzędziem, które pozwala na digitalizację pracy i stopniową eliminację papieru 
z komunikacji formalnej. Wdrożony w sprawnie zarządzanej firmie, pozwala na redukcję nawet 75% kosztów, ponoszonych wcześniej na obsługę dokumentacji papierowej. E-podpis jest wygodny i bezpieczny, dlatego sprawdza się w każdych okolicznościach – w relacjach prywatnych, biznesowych i urzędowych.

[1] NordVPN / Cint, „Czego najbardziej boją się Polacy w internecie”, 2023, https://nordvpn.com/pl/blog/czego-boja-sie-polacy-online/.
[2] Cisco Duo, „Trusted Access Report. Navigating Complexity”, 2024, https://duo.com/blog/2024-duo-trusted-access-report-navigating-complexity.
[3] KIR, ZBP / Minds & Roses, 2023, https://www.elektronicznypodpis.pl/aktualnosci/zainteresowanie-polakow-podpisem-elektronicznym-wzroslo-trzykrotnie-w-ciagu-ostatnich-5-lat-wyniki-badania-kir-i-zbp,33.html.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

REKLAMA

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze - i słusznie bo było to długo wyczekiwane świadczenie.

REKLAMA

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę? Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową. Osoby z niepełnosprawnościami same podkreślają, że nie jest to zajęcia dla wszystkich i łatwe.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

REKLAMA