REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?
Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Sesja parlamentu seniorów, które odbyła się w Senacie 15 lipca, poświęcona była bezpieczeństwu zdrowotnemu i społecznemu seniorów. Wydarzenie objęła patronatem marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, a udział w nim wzięli także m.in. ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, przewodnicząca senackiej komisji zdrowia dr Beata Małecka-Libera i przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej prof. Marta Podhorecka. Rozpoczęcie sesji poprzedził występ śląskiego zespołu śpiewaczego "Za młodzi na sen", a obrady otworzył przewodniczący Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Zbigniew Tomczak.

REKLAMA

Systemowa opieka nad osobami starszymi jest dzisiaj największym wyzwaniem opieki senioralnej

REKLAMA

Podczas przemówienia marszałek Kidawa-Błońska zapewniała, że sala plenarna Senatu zawsze jest otwarta na debatę obywatelską nt. spraw najważniejszych dla naszego społeczeństwa oraz łączy w niej wszystkie pokolenia. "Systemowa opieka nad osobami starszymi jest dzisiaj największym wyzwaniem opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa i jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej. Drugim wymiarem są kwestie zabezpieczenia finansowego" - oświadczyła. Marszałek Senatu podkreślała również, że polityki senioralnej nie można odkładać na dalszy plan i zapewniła wszystkich uczestników sesji, że ich sprawy są także sprawami parlamentarzystów.

Ministra Okła-Drewnowicz przypomniała, jak wspólnie z innymi posłankami KO tworzyła przed laty program "Polska Seniora" oraz wyliczyła, co udało się w jego ramach zrealizować przez pół roku pracy w kierowanym przez nią resorcie. Przypomniała, że powołała nową radę ds. polityki senioralnej, w której zasiada 30 osób reprezentujących różne środowiska, m.in. przedstawicieli pracodawców, samorządów, świata nauki, a także sami seniorzy.

Są już założenia dotyczące bonu senioralnego, ale potrzebne jest wprowadzenie opieki długoterminowej

REKLAMA

Okła-Drewnowicz mówiła również o założeniach tzw. bonu senioralnego, które zapisane są w projekcie Ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem. Bon senioralny to świadczenie pozwalające na sfinansowanie usługi wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora.

Ministra podkreśliła, że obok tych świadczeń konieczne są również systemowe rozwiązania dot. opieki długoterminowej. Z tego też względu - przekazała - zwróciła się do premiera o powołanie międzyresortowego zespołu ds. systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi, którego została przewodniczącą. Podkreśliła, że w skład zespołu wchodzą zarówno m.in. ministra zdrowia, jak i ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, ponieważ potrzebne jest holistyczne podejście w rozwiązaniach problemów dotykających seniorów. Ministra przekonywała również, że należy przygotować się do nowelizacji ustawy o osobach starszych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małecka-Libera mówiła o pracy międzyresortowego zespołu, który pod przewodnictwem ministry Okły-Drewnowicz pracuje nad polityką zdrowotną i polityką dot. pomocy społecznej. "Fakt, że jesteśmy coraz starsi, wymaga nie tylko leczenia, ale także szerokiej profilaktyki oraz pomocy społecznej" - powiedziała.

W polityce senioralnej ogromne znaczenie mają nie tylko kwestie dotyczące zdrowia, ale również kwestie związane z osamotnieniem

Zwracała również uwagę, że w polityce senioralnej ogromne znaczenie mają nie tylko kwestie dotyczące zdrowia, ale również kwestie związane z osamotnieniem. Dodała, że osoby dotknięte tym problemem nie są widoczne w systemie, "widoczne są dopiero wówczas, kiedy potrzebują leczenia szpitalnego i trafiają do szpitala".

Do zebranych zwrócił się również europoseł Michał Szczerba (KO), który w przesłanym nagraniu mówił, że aktywność obywatelska osób starszych to powód do dumy dla obywateli, a dla europosłów to źródło inspiracji. Polityk przypomniał również, że 1 stycznia 2025 r. rozpoczyna się polska prezydencja w Radzie UE. "Chciałbym, żeby jednym z priorytetów tej prezydencji była aktywność osób starszych i współpraca międzypokoleniowa" - powiedział. "Uważam, że Polska powinna mieć ambicje bycia organizatorem Europejskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie" - dodał.

Kończąc obrady i podsumowując sesję przewodniczący Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, Zbigniew Tomczak podkreślał, że dla środowiska senioralnego w Polsce nadal pozostaje wiele ważnych kwestii do rozwiązania. Ocenił, że z optymizmem należy przyjąć utworzenie funkcji ministra ds. polityki senioralnej, rady ds. polityki senioralnej, a także takich świadczeń takich jak bon senioralny. Pozytywnie odniósł się także do deklaracji o dalszych pracach nad rozwiązaniami dot. opieki długoterminowej.

Obywatelski Parlament Seniorów to ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych

Obywatelski Parlament Seniorów (OPS) to ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych, którego zadaniem jest m.in. wyrażanie poglądów swojego środowiska oraz rekomendowanie rządowi rozwiązań prawnych i organizacyjnych poprawiających sytuację osób starszych.
Inauguracyjna sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów została zwołana 1 października 2015 r. w Sali Posiedzeń Sejmu jako efekt trwającego ponad dekadę procesu integracji ruchu senioralnego w Polsce, a zarazem wypełnienie rekomendacji Parlamentu Europejskiego, który zaleca powołanie w każdym państwie członkowskim UE Parlamentu Seniorów, mającego wpływ na politykę państwa wobec osób starszych. Delegatami OPS są przedstawiciele wszystkich środowisk senioralnych w Polsce, w szczególności Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz gminnych rad seniorów.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rafał Trzaskowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Rafał Trzaskowski – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Karol Nawrocki – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Karol Nawrocki - jaka partia popiera kandydata na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Karola Nawrockiego, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów w wyborach 2025 r. Jakie są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego?

Sejm na żywo 2 kwietnia [Transmisja online]

32. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Od kwietnia wzrosły odszkodowania z ZUS. Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniły się kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1636 zł.

REKLAMA

Proces nabywania gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Wywiad z ekspertem, rzeczoznawcą majątkowym

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie gruntami rolnymi, które dają możliwość alternatywnego sposobu zagospodarowania. Jednym z nich jest budowa farm fotowoltaicznych  - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

13 emerytura - terminy wypłat w 2025 roku

We wtorek 1 kwietnia pierwszej grupie emerytów i rencistów jest przekazywane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynasta emerytura. To pierwsza transza tego świadczenia, w ramach którego 1,67 mld zł trafi tego dnia do 889 tys. osób. Co powinni wiedzieć uprawnieni do „trzynastki”, wyjaśnia ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Aneta Adamiak z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS i apeluje do seniorów, którzy jeszcze nie mają kont bankowych, o ich założenie ze względów bezpieczeństwa.

Co ze starymi orzeczeniami po nowych wytycznych dla WZON i PZON? Kiedy zmiany dla osób niepełnosprawnych? Co z punkt 7 i 8?

Jestem mamą dziecka, u którego w badaniach przesiewowych zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane na 3 lata, prawomocne. Według nowych wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej choroba córki jest na liście chorób, które kwalifikują do orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 lat oraz przyznania 7 i 8 punktu orzeczenia. W związku z tymi zmianami pojawia się pytanie: czy mogę złożyć ponownie wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności, czy kolejne rozpatrzenie będzie możliwe dopiero pod koniec ustalonego okresu orzeczenia?

REKLAMA

Znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Czym skutkuje w prawie karnym?

Przestępstwa są nagannymi, zabronionymi czynami. Ich popełnienie grozi określoną karą. Niemniej jednak sprawca nie zawsze będzie poddany karze. Co więcej, możliwa jest też sytuacja, w której takie zachowanie, choć wypełnia znamiona czynu określone w ustawie, to jednak w bardzo niewielkim stopniu narusza dobro chronione prawem i w konsekwencji nie będzie przestępstwem.

Orzeczenia o niepełnosprawności w 2025 r. Jak długo są ważne? [FAQ]

Kwestia ważności niektórych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności rodzi szereg praktycznych wątpliwości. W artykule odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań.

REKLAMA