REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?
Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Sesja parlamentu seniorów, które odbyła się w Senacie 15 lipca, poświęcona była bezpieczeństwu zdrowotnemu i społecznemu seniorów. Wydarzenie objęła patronatem marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, a udział w nim wzięli także m.in. ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, przewodnicząca senackiej komisji zdrowia dr Beata Małecka-Libera i przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej prof. Marta Podhorecka. Rozpoczęcie sesji poprzedził występ śląskiego zespołu śpiewaczego "Za młodzi na sen", a obrady otworzył przewodniczący Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Zbigniew Tomczak.

REKLAMA

Systemowa opieka nad osobami starszymi jest dzisiaj największym wyzwaniem opieki senioralnej

REKLAMA

Podczas przemówienia marszałek Kidawa-Błońska zapewniała, że sala plenarna Senatu zawsze jest otwarta na debatę obywatelską nt. spraw najważniejszych dla naszego społeczeństwa oraz łączy w niej wszystkie pokolenia. "Systemowa opieka nad osobami starszymi jest dzisiaj największym wyzwaniem opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa i jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej. Drugim wymiarem są kwestie zabezpieczenia finansowego" - oświadczyła. Marszałek Senatu podkreślała również, że polityki senioralnej nie można odkładać na dalszy plan i zapewniła wszystkich uczestników sesji, że ich sprawy są także sprawami parlamentarzystów.

Ministra Okła-Drewnowicz przypomniała, jak wspólnie z innymi posłankami KO tworzyła przed laty program "Polska Seniora" oraz wyliczyła, co udało się w jego ramach zrealizować przez pół roku pracy w kierowanym przez nią resorcie. Przypomniała, że powołała nową radę ds. polityki senioralnej, w której zasiada 30 osób reprezentujących różne środowiska, m.in. przedstawicieli pracodawców, samorządów, świata nauki, a także sami seniorzy.

Są już założenia dotyczące bonu senioralnego, ale potrzebne jest wprowadzenie opieki długoterminowej

REKLAMA

Okła-Drewnowicz mówiła również o założeniach tzw. bonu senioralnego, które zapisane są w projekcie Ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem. Bon senioralny to świadczenie pozwalające na sfinansowanie usługi wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora.

Ministra podkreśliła, że obok tych świadczeń konieczne są również systemowe rozwiązania dot. opieki długoterminowej. Z tego też względu - przekazała - zwróciła się do premiera o powołanie międzyresortowego zespołu ds. systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi, którego została przewodniczącą. Podkreśliła, że w skład zespołu wchodzą zarówno m.in. ministra zdrowia, jak i ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, ponieważ potrzebne jest holistyczne podejście w rozwiązaniach problemów dotykających seniorów. Ministra przekonywała również, że należy przygotować się do nowelizacji ustawy o osobach starszych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małecka-Libera mówiła o pracy międzyresortowego zespołu, który pod przewodnictwem ministry Okły-Drewnowicz pracuje nad polityką zdrowotną i polityką dot. pomocy społecznej. "Fakt, że jesteśmy coraz starsi, wymaga nie tylko leczenia, ale także szerokiej profilaktyki oraz pomocy społecznej" - powiedziała.

W polityce senioralnej ogromne znaczenie mają nie tylko kwestie dotyczące zdrowia, ale również kwestie związane z osamotnieniem

Zwracała również uwagę, że w polityce senioralnej ogromne znaczenie mają nie tylko kwestie dotyczące zdrowia, ale również kwestie związane z osamotnieniem. Dodała, że osoby dotknięte tym problemem nie są widoczne w systemie, "widoczne są dopiero wówczas, kiedy potrzebują leczenia szpitalnego i trafiają do szpitala".

Do zebranych zwrócił się również europoseł Michał Szczerba (KO), który w przesłanym nagraniu mówił, że aktywność obywatelska osób starszych to powód do dumy dla obywateli, a dla europosłów to źródło inspiracji. Polityk przypomniał również, że 1 stycznia 2025 r. rozpoczyna się polska prezydencja w Radzie UE. "Chciałbym, żeby jednym z priorytetów tej prezydencji była aktywność osób starszych i współpraca międzypokoleniowa" - powiedział. "Uważam, że Polska powinna mieć ambicje bycia organizatorem Europejskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie" - dodał.

Kończąc obrady i podsumowując sesję przewodniczący Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, Zbigniew Tomczak podkreślał, że dla środowiska senioralnego w Polsce nadal pozostaje wiele ważnych kwestii do rozwiązania. Ocenił, że z optymizmem należy przyjąć utworzenie funkcji ministra ds. polityki senioralnej, rady ds. polityki senioralnej, a także takich świadczeń takich jak bon senioralny. Pozytywnie odniósł się także do deklaracji o dalszych pracach nad rozwiązaniami dot. opieki długoterminowej.

Obywatelski Parlament Seniorów to ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych

Obywatelski Parlament Seniorów (OPS) to ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych, którego zadaniem jest m.in. wyrażanie poglądów swojego środowiska oraz rekomendowanie rządowi rozwiązań prawnych i organizacyjnych poprawiających sytuację osób starszych.
Inauguracyjna sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów została zwołana 1 października 2015 r. w Sali Posiedzeń Sejmu jako efekt trwającego ponad dekadę procesu integracji ruchu senioralnego w Polsce, a zarazem wypełnienie rekomendacji Parlamentu Europejskiego, który zaleca powołanie w każdym państwie członkowskim UE Parlamentu Seniorów, mającego wpływ na politykę państwa wobec osób starszych. Delegatami OPS są przedstawiciele wszystkich środowisk senioralnych w Polsce, w szczególności Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz gminnych rad seniorów.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy [dot. pobytu, 800 plus, świadczeń, zakwaterowania, pracy]

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy w zakresie pobytu, świadczeń, zakwaterowania i pracy Ukraińców na terytorium Polski. Najważniejszym uprawnieniem jest przedłużenie tymczasowej ochrony i związanych z nią uprawnień dla uchodźców do 4 marca 2026 roku. Jednocześnie planowane są zmiany w procedurach pobytowych, rejestracji PESEL, a także w funkcjonowaniu ośrodków zbiorowego zakwaterowania.

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji. A wszystko to za sprawą rozporządzenia, które ma się zmienić, aby ułatwić świadczeniobiorcom sprawne uzyskanie pieniędzy i uniknięcie zbędnych procedur i biurokracji. Co zatem się zmieni?

Wygrana bez rekompensaty: Firma pokonała ZUS na całej linii, ale kosztów nie odzyskała

Firma pokonała ZUS, ale nie uzyskała rekompensaty. „Ponad 871 decyzji ZUS, 150 tys. stron dokumentacji, tysiące godzin pracy. Wszystkie sprawy wygrane przez przedsiębiorcę przed sądami w I i II instancji. W teorii - spektakularny sukces. W praktyce ekonomiczna porażka" - pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna".

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany. Co to są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Kto organizuje i po co są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Co się dzieje z pieniędzmi z PFRON i jakie nadużycie wykryto - wszystko to wynika z najnowszego raportu NIK.

REKLAMA

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

22 lipca 2025 r.: rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 22 lipca 2025 roku. Została opóźniona o tydzień na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Czym zostało podyktowane opóźnienie zmian w rządzie?

Co daje niepełnosprawność sprzężona?

Co daje niepełnosprawność sprzężona? Chociaż większość osób, które cierpi na różnego rodzaju zaburzenia powiedziałoby raczej: co odbiera niepełnosprawność sprzężona? (sic!). Odbiera zdrowie i jakość życia, a czasami nawet samo życie. W artykule skupimy się omówieniu podstawowych pojęć i uprawnień, szczególnie dla dzieci, związanych z niepełnosprawnością sprzężoną. Zatem: co to jest niepełnosprawność sprzężona? Jakie to są niepełnosprawności sprzężone? Czy autyzm to niepełnosprawność sprzężoną? Kto orzeka o niepełnosprawności sprzężonej?

Rada Unii Europejskiej uruchomiła klauzulę wyjścia dla 15 krajów członkowskich, w tym Polski

Rada Unii Europejskiej uruchomiła klauzulę wyjścia dla 15 krajów członkowskich, w tym Polski. Decyzja ta pozwala na wyłączenie wydatków obronnych z unijnych reguł budżetowych, umożliwiając tym krajom zwiększenie wydatków na wojsko bez łamania zasad fiskalnych.

REKLAMA

Rząd wyrównuje „emerytury czerwcowe” – nowe przepisy obejmą świadczenia z lat 2009–2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który rozwiązuje wieloletni problem tzw. emerytur czerwcowych. Emerytury i renty rodzinne przyznane w czerwcu w latach 2009–2019 zostaną przeliczone na nowo według korzystniejszych zasad. ZUS zrobi to automatycznie, bez potrzeby składania wniosków.

Twój blok przekształci się w areszt dla potencjalnych przestępców. Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza nową formę izolacji

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Zakłada on wprowadzenie nowego środka zapobiegawczego – aresztu elektronicznego. Osoby oskarżone za popełnienie przestępstwa mogłyby odbywać areszt nie w zakładzie karnym, lecz w swoim miejscu zamieszkania.

REKLAMA