REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zalegające oprogramowanie? Na tym można nieźle zarobić

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zalegające oprogramowanie? Na tym można nieźle zarobić
Zalegające oprogramowanie? Na tym można nieźle zarobić
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Każda firma korzysta dziś z mniej lub bardziej zaawansowanego oprogramowania komputerowego. W poddanym powszechnej cyfryzacji świecie właściwie nie da się prowadzić biznesu bez korzystania z software’u w różnej formie. Pojawia się jednak pytanie – co zrobić z licencjami wieczystymi na oprogramowanie, które przestało nam być nam potrzebne? Można je legalnie sprzedać i odzyskać część kosztów.

REKLAMA

Zarówno w małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstwach oprogramowanie musi być zakupione legalnie, by firma mogła z niego korzystać. W innym wypadku przedsiębiorca naraża się na surowe konsekwencje prawne. Wyborem, który zwykle opłaca się najbardziej, był dotychczas zakup licencji wieczystej. Z takiego oprogramowania można bowiem korzystać za raz zapłaconą cenę bez ograniczeń czasowych. Tyczy się to pełnego wachlarza produktów – od popularnych pakietów Microsoft Office aż po specjalistyczne narzędzia, takie jak AutoCAD wykorzystywany przez projektantów, architektów i inżynierów działających w różnych branżach.

REKLAMA

Oprogramowanie ma jednak to do siebie, że się dezaktualizuje, a w związku z tym  każda prężnie rozwijająca się firma raz na jakiś czas powinna zaplanować zakup jego nowszej wersji bądź przejście na oprogramowanie dostępne w formie subskrypcji, aby nie pozostawać w tyle za konkurencją. By odzyskać przynajmniej część środków, które przedsiębiorstwo wyłożyło na zakup licencji wieczystej, a firma zoptymalizowała tym samym koszty zakupu nowego software’u, coraz bardziej powszechna staje się możliwość legalnej odsprzedaży licencji wieczystej innemu podmiotowi. Sam proces dzięki wsparciu profesjonalnych brokerów jest prostszy niż może się wydawać, o czym przekonały się już tysiące europejskich firm.

Realna szansa na odzyskanie części poniesionych nakładów na oprogramowanie

REKLAMA

Opierając się na konkretnych przykładach klientów Forscope, firmy będącej największym w Europie Środkowo-Wschodniej brokerem używanego oprogramowania, możemy oszacować, jak wiele firma może zyskać na procesie odsprzedaży oprogramowania, którego już nie potrzebuje. Pewne polskie przedsiębiorstwo odzieżowe zatrudniające około 400 osób postanowiło zmienić wykorzystywane narzędzia do pracy biurowej i przejść z klasycznych, używanych przez lata pakietów Microsoft Office, na plan subskrypcyjny Microsoft 365. Firma ta odsprzedała 884 sztuki licencji takich programów jak Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021, Microsoft Exchange Server 2019 Enterprise czy Microsoft Visio LTSC Professional 2021. Całkowita kwota ze sprzedaży tego oprogramowania, która wpłynęła na konto przedsiębiorstwa wyniosła niemal 280 tys. złotych.

Możliwość odsprzedaży licencji wieczystych nie jest dostępna wyłącznie w ramach sektora prywatnego. Jedna z chorwackich instytucji publicznych postanowiła zmienić sposób przechowywania danych, przechodząc z serwerów lokalnych na chmurę Azure od Microsoft. Odsprzedali zatem m.in. takie oprogramowanie jak Microsoft Windows Server 2022 Datacenter 2 cores czy Microsoft Windows Server 2022 Device CAL. Liczba odsprzedanych licencji sięgnęła w tym przypadku 540 sztuk. W wyniku transakcji konto publicznej instytucji zostało zasilone kwotą 26 tys. euro, czyli około 110 tys. złotych.

Tak wysokie sumy za odsprzedaż oprogramowania są nie tylko domeną największych firm bądź instytucji zatrudniających co najmniej kilkuset pracowników biurowych. Możliwość odsprzedaży dotyczy również mniejszych przedsiębiorstw korzystających zespecjalistycznego oprogramowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doskonałym przykładem jest historia firmy budowlanej z Rumunii, która zatrudnia zaledwie 70 osób. Ze względu na chęć dynamicznego rozwoju i korzystania z najnowszego software’u do tworzenia kolejnych projektów firma postanowiła odsprzedać 59 sztuk licencji na używane przez nią do tej pory programy służące do przygotowywania wizualizacji 3D czy prototypowania cyfrowego obejmującego cały proces inżynieryjny. Narzędzia takie jak Autodesk Product Design Suite 2018 Premium czy AutoCAD LT 2018, które nie były firmie już do niczego potrzebne, przyniosły jej kwotę w wysokości 66 tys. euro, czyli ponad 280 tys. złotych.

Jak się zabrać za sprzedaż oprogramowania? Jest kilka podstawowych warunków

Sprzedaż licencji wieczystej jest procesem uwzględnionym w prawodawstwie Unii Europejskiej w bardzo konkretny i jasny sposób. Wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków, takich jak udokumentowanie pochodzenia oprogramowania oraz wykazanie, że licencja na nie została udzielona bezterminowo, skuteczne odinstalowanie i dezaktywacja oprogramowania podlegającego sprzedaży przez dotychczasowego właściciela czy utrzymanie odsprzedawanego software’u w obrocie wyłącznie w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

To opłacalny proces dla obu stron – tak, sprzedającej, jak i kupującej. Jeżeli chcielibyśmy skorzystać z możliwości odsprzedaży, najszybszą i najwygodniejszą ścieżką jest kontakt z brokerem, który odkupi od naszego przedsiębiorstwa używane oprogramowanie, aby następnie odsprzedać je innemu podmiotowi. Firma taka nie tylko posłuży profesjonalnym doradztwem, ale i dokona procesu weryfikacji legalności oprogramowania, gromadząc wszelką niezbędną dokumentację. Dzięki temu poprzedni właściciel może mieć pewność, że sprzedaż odbyła się zgodnie z unijnymi wytycznymi, a nowy właściciel oprogramowania z drugiej ręki będzie miał zawsze gwarancję, że posiada produkt legalny, który z powodzeniem przejdzie przez wszelkie audyty. Cała transakcja może się natomiast odbyć przy pełnym wsparciu profesjonalnego brokera, co stanowi dodatkową gwarancję bezpieczeństwa.

Autor: Mateusz Drozdowski, Product Manager w Forscope

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

REKLAMA

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty nowych przepisów. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (ten zasiłek daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego, a w praktyce niekiedy trudno go otrzymać).

REKLAMA