REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższy urlop macierzyński. Część rodziców skorzysta na zmianach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dłuższy urlop macierzyński. Część rodziców skorzysta na zmianach
Dłuższy urlop macierzyński. Część rodziców skorzysta na zmianach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice wcześniaków mogą uzyskać dłuższy urlop. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy i innych ustaw, który zakłada możliwość przedłużenia urlopu macierzyńskiego maksymalnie o 24 tygodni, jeśli dziecko po urodzeniu wymagało hospitalizacji lub opieki hospicyjnej przez dłużej niż 30 dni w pierwszych 45 dniach życia.

Prace sejmowe nad projektem wydłużającym urlop macierzyński dla matek wcześniaków

REKLAMA

Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się w dniu 12 września za dalszymi pracami nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy wydłużającej urlop macierzyński dla matek wcześniaków. Projekt przygotowany przez posłów Konfederacji trafi do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach. "Chcemy pomóc mamom i ich dzieciom przedwcześnie urodzonym, które ze względu na swój słaby stan zdrowia wymagają opieki szpitalnej" – powiedziała podczas pierwszego czytania projektu Karina Anna Bosak. Nazwała projekt krokiem do likwidacji systemowej niesprawiedliwości związanej z długością urlopu rodzicielskiego, z jaką stykają się rodzice wcześniaków.

REKLAMA

Zaznaczyła, że wcześniaki po urodzeniu spędzają często w szpitalu wiele tygodni, a nawet miesięcy. "Wówczas rodzice takiego dziecka bezpowrotnie tracą czas, jaki daje im urlop macierzyński w domowych warunkach. Muszą realizować go w szpitalu, co nie ma nic wspólnego z urlopem rodzicielskim" – zaznaczyła. Zwróciła uwagę, że prace nad zmianą przepisów o urlopach rodzicielskich dla rodziców wcześniaków toczą się w tej kadencji dwutorowo. Obok projektu posłów Konfederacji projekt przygotowało też Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest on dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

"Nasz projekt jest już w Sejmie. W odróżnieniu od projektu rządowego nie tworzymy żadnego dodatkowego urlopu, ale zmieniamy sposób naliczania należności długości urlopu, rekompensując ten utracony czas. To powoduje, że nasz projekt jest znacznie prostszy, krótszy i nie wymaga zmiany innych ustaw odwołujących się do definicji urlopu macierzyńskiego" – powiedziała posłanka. Kluby Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i PiS wyraziły poparcie dla projektu poselskiego. Klub Lewica wnioskował o dalsze prace nad projektem w komisji sejmowej.

W przypadku urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej pracującej matce przysługiwać będzie prawo do wydłużenia urlopu macierzyńskiego

REKLAMA

Obecnie podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i odpowiednio do 37 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie (31 tygodni — w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 tygodni — w przypadku urodzenia trojga dzieci, 35 tygodni — w przypadku urodzenia czworga dzieci, 37 tygodni — w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci).

Zgodnie z projektem w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej pracującej matce przysługiwać będzie prawo do wydłużenia urlopu macierzyńskiego o całkowity czas hospitalizacji dziecka, jednak nie dłużej niż o 24 tygodnie. W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część urlopu wydłużoną o całkowity czas hospitalizacji dziecka, jednak nie dłużej niż o 24 tygodnie ponad jego wymiar podstawowy, będzie mogła wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala lub innego zakładu leczniczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienie do wydłużenia wymiaru i zmiany rozkładu urlopu macierzyńskiego ma przysługiwać, jeśli dziecko po urodzeniu wymagało hospitalizacji lub opieki hospicyjnej przez dłużej niż 30 dni w pierwszych 45 dniach życia. W projekcie proponuje się również wprowadzenie przenoszenia na ojca dziecka prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego w związku z hospitalizacją dziecka po urodzeniu.

Prawo do wydłużenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego i przenoszenie tego prawa na ubezpieczonych ojców dzieci

W projekcie zaproponowano przyznanie prawa matkom objętym dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (zatrudnionym np. w ramach umowy-zlecenia lub prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą) do wydłużenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na podobnych zasadach jak w przypadku prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego przysługującego matkom zatrudnionym w ramach stosunku pracy. Projekt przewiduje również przenoszenie prawa do wydłużenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na ubezpieczonych ojców dzieci na podobnych zasadach jak w przypadku przenoszenia prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego na ojców zatrudnionych w ramach stosunku pracy.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm na żywo 2 kwietnia [Transmisja online]

32. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Od kwietnia wzrosły odszkodowania z ZUS. Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniły się kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1636 zł.

Proces nabywania gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Wywiad z ekspertem, rzeczoznawcą majątkowym

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie gruntami rolnymi, które dają możliwość alternatywnego sposobu zagospodarowania. Jednym z nich jest budowa farm fotowoltaicznych  - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

REKLAMA

13 emerytura - terminy wypłat w 2025 roku

We wtorek 1 kwietnia pierwszej grupie emerytów i rencistów jest przekazywane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynasta emerytura. To pierwsza transza tego świadczenia, w ramach którego 1,67 mld zł trafi tego dnia do 889 tys. osób. Co powinni wiedzieć uprawnieni do „trzynastki”, wyjaśnia ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Aneta Adamiak z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS i apeluje do seniorów, którzy jeszcze nie mają kont bankowych, o ich założenie ze względów bezpieczeństwa.

Co ze starymi orzeczeniami po nowych wytycznych dla WZON i PZON? Kiedy zmiany dla osób niepełnosprawnych? Co z punkt 7 i 8?

Jestem mamą dziecka, u którego w badaniach przesiewowych zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane na 3 lata, prawomocne. Według nowych wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej choroba córki jest na liście chorób, które kwalifikują do orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 lat oraz przyznania 7 i 8 punktu orzeczenia. W związku z tymi zmianami pojawia się pytanie: czy mogę złożyć ponownie wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności, czy kolejne rozpatrzenie będzie możliwe dopiero pod koniec ustalonego okresu orzeczenia?

Znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Czym skutkuje w prawie karnym?

Przestępstwa są nagannymi, zabronionymi czynami. Ich popełnienie grozi określoną karą. Niemniej jednak sprawca nie zawsze będzie poddany karze. Co więcej, możliwa jest też sytuacja, w której takie zachowanie, choć wypełnia znamiona czynu określone w ustawie, to jednak w bardzo niewielkim stopniu narusza dobro chronione prawem i w konsekwencji nie będzie przestępstwem.

Orzeczenia o niepełnosprawności w 2025 r. Jak długo są ważne? [FAQ]

Kwestia ważności niektórych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności rodzi szereg praktycznych wątpliwości. W artykule odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań.

REKLAMA

Jerzyki – naturalni pogromcy komarów. Czy te ptaki mogą skutecznie chronić nas przed owadami?

Walka z uciążliwymi komarami to temat powracający każdego lata. Coraz więcej miast decyduje się na ekologiczne rozwiązania, które są zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest wspieranie jerzyków – ptaków potrafiących zjeść tysiące owadów dziennie. Jak wygląda akcja rozdawania budek lęgowych dla jerzyków i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Masz wadę wzroku i prawo jazdy? Możesz dostać areszt, 1500 zł grzywny a nawet zakaz prowadzenia pojazdów jeśli nie stosujesz się do kodu na dokumencie

Jeśli masz wadę wzroku i jeździsz samochodem sprawdź swoje prawo jazdy. Chodzi o rewers i specjalne kody. Okazuje się, że na kierowców nakładane są wysokie grzywny a nawet odbierane są uprawnienia czy stosowany jest areszt, za to, że nie stosują się do wytycznych na dokumencie uprawniającym do poruszania się samochodem czy innym pojazdem mechanicznym.

REKLAMA