REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r.? ZUS odpowiada: "To pomoże wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie"

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
emeryt, senior, zdziwienie
Kiedy najlepiej w 2025 r. przejść na emeryturę? ZUS odpowiada: "Jestem przekonany, że to pomoże wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie"
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r.? ZUS odpowiada: "To pomoże wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie". Czy w 2025 r. jest konkretny miesiąc, w którym warto przejść na emeryturę? Na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej?

W przestrzeni medialnej pojawiło się ostatnio wiele informacji dotyczących tego, w których miesiącach w 2025 r. najlepiej przejść na emeryturę. W wielu tekstach wskazywano na konkretne terminy. Na przykład: by przechodzić na początku roku, bo będzie można się załapać na marcową waloryzację; by przejść na emeryturę przed 31 marca, by otrzymać dodatkowe świadczenie, tzw. trzynastkę itp. Zwróciliśmy się więc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy rzeczywiście w dalszym ciągu są takie miesiące, w których najkorzystniej jest przejść na emeryturę.

REKLAMA

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r.?

REKLAMA

Regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski w rozmowie z redakcją Infor.pl przekazał, że na pytanie kiedy najlepiej w 2025 r. przejść na emeryturę, nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego zależy, kiedy przejście na emeryturę będzie korzystniejsze finansowo - podkreślił Jagielski.

Niewątpliwie jeśli przedłużymy aktywność zawodową, to odprowadzimy więcej składek, czyli zwiększymy kapitał. Jednocześnie krótsze będzie średnie dalsze trwanie życia. Trzeba też podkreślić, że składki będą więcej razy waloryzowane, gdy opóźnimy decyzję o emeryturze. To spowoduje, że będziemy mieli wyższe świadczenie - wytłumaczył zachodniopomorski rzecznik ZUS.

W takim razie, co jest najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o przejściu na emeryturę? W ocenie Jagielskiego, najważniejsze jest świadome podjęcie decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej. Ekspert zachęcił do skorzystania ze znajdującego się na stronie ZUS kalkulatora emerytalnego, w którym doradca ZUS obliczy prognozę naszej emerytury w zależności od tego, kiedy zdecydujemy się na nią przejść. Możemy obliczyć, jak będzie kształtowała się wysokość świadczenia, jeśli przejdziemy na emeryturę od razu po osiągnięciu wymaganego wieku. Możemy też zobaczyć ile zyskamy opóźniając tę decyzję, przedłużając pracę na przykład o rok. Jestem przekonany, że to pomoże wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Szczególnie gdy mamy wątpliwości co do swojej dalszej aktywności, a zbliżamy się do wieku, w którym możemy nabyć prawo do emerytury - podsumował Jagielski.

Najniższa emerytura

Świadczenia emerytalno-rentowe podlegają co roku waloryzacji 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. W wyniku takiego działania, świadczenie nie może ulec obniżeniu. Waloryzacji podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację i obejmie świadczenia przyznane przed terminem waloryzacji. Wskaźnikiem waloryzacji jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Od 1 marca 2024 r. kwota minimalnej emerytury wynosi 1780,96 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwójna waloryzacja w 2025 r.?

Warto także wspomnieć, że w rządzie trwają prace nad zapobieganiem zjawisku niskich waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Jeszcze we wrześniu 2024 r. Rada Ministrów zapoznała się z projektem mającym wprowadzić mechanizm dodatkowej waloryzacji. 12 grudnia 2024 r. zaproponowano, by projekt nowelizacji wprowadzający dodatkową waloryzację wyżej wymienionych  świadczeń został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów w celu wyznaczenia optymalnych kierunków działań. Więcej na temat dodatkowej waloryzacji można przeczytać w artykule: Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent w 2025 r.? Rada Ministrów omówiła projekt nowelizacji ustawy

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubodzy pracujący: pracują ale są biedni

Co z tego, że wynagrodzenie minimalne rośnie, że jest waloryzacja emerytur i rent jak wciąż mamy z takim zjawiskiem jak: UBODZY PRACUJĄCY. Wiele osób w Polsce wciąż żyje od 1. do 1. Co gorsza, często są to osoby dobrze wykształcone, z ustabiliozowaną sytuacją społeczną rodzinną, znający kilka języków, posiadający doświadczenie zawodowe. Czemu Polska niewiele z tym robi?

Zastrzeż PESEL i śpij spokojnie: Jak ochronić się przed wyłudzeniami kredytów i zawieraniem nieautoryzowanych umów?

Twój PESEL może paść ofiarą oszustwa, nawet gdy o tym nie wiesz. Nowe narzędzie dostępne w aplikacji mObywatel pozwala jednym kliknięciem zablokować możliwość zaciągania kredytów na Twoje dane. Sprawdź, jak działa mechanizm zastrzeżenia PESEL i dlaczego to dziś obowiązkowy krok w ochronie Twojej tożsamości.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia? „Niektóre ofiary molestowania seksualnego ze strony księży mówią, że ich oprawcy wytypowali ich właśnie w konfesjonale”. Sprawą zajęła się komisja sejmowa

Zbliża się Wielkanoc i sezon Pierwszych Komunii Świętych, a wraz z nimi – w Kościele katolickim, wielu wiernych przystępować będzie do spowiedzi. Dotyczy to przy tym nie tylko dorosłych, ale również i dzieci. W sprawie tych ostatnich, w październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, która była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br. W petycji tej, jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną.

Pierwsze Klucze do… wyższych cen? Nowy program mieszkaniowy pod lupą: dopłaty, które mogą nam zaszkodzić?

Nowy program „Pierwsze Klucze”, zaprojektowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ma pomóc Polakom w zdobyciu własnego „M”. Jednak w opinii wiceszefa MFiPR Jana Szyszki projekt może wywołać odwrotny skutek – zamiast zwiększyć dostępność mieszkań, tylko podbije ceny i zasili kieszenie deweloperów oraz banków. Czy czeka nas powtórka z rozrywki po „Bezpiecznym Kredycie 2 proc.”? Sprawdźmy, co naprawdę kryje się za tym pomysłem.

REKLAMA

3 stopnie niepełnosprawności a zasiłki z MOPS w 2025 r. [LISTA]

Legitymowanie się określonym stopniem niepełnosprawności może niekiedy decydować o możliwości uzyskania konkretnego wsparcia w ośrodkach pomocy społecznej. Jakie zasiłki wypłaca MOPS i ile wynoszą w 2025 r.? Kto może je otrzymać?

Jak wyjechać na koszt ZUS-u na rehabilitację do uzdrowiska. Dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji od 2025 roku

Niemal od 30 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Co roku w ramach tego programu z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W 2025 roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

Grzegorz Braun - partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Grzegorz Braun to jeden z kandydatów na Prezydenta RP w wyborach 2025 r. W jakiej partii jest Grzegorz Braun i jaki ma program wyborczy? Podajemy wiek, zawód, wykształcenie i miejsce zamieszkania kandydata.

W 2026 r. będą 3 rewolucyjne ustawy! Polski ustawodawca bierze się za: podgrzewane wyroby tytoniowe (smakowe), e-papierosy (zarówno z nikotyną, jak i bez), woreczki z syntetyczną nikotyną oraz inne produkty nikotynowe - które kupimy tylko w aptece

Co dopiero wejdzie w życie nowa ustawa ograniczająca handel tytoniem. A tu Ministerstwo Zdrowia pracuje nad dwoma kolejnymi ustawami. Zmian dla palaczy ciąg dalszy! Czy to będzie koniec rynku tytoniowego w takim kształcie jak obowiązuje aktualnie? Czy po tych 3 nowych ustawach będzie krach? No i co na to młodzież i palacze, których zmiany dotkną bezpośrednio. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jasno wskazuje, że atrakcyjne smaki i zapachy (np. owocowe czy mentolowe) przyciągają młodych ludzi i zwiększają ryzyko uzależnienia.

REKLAMA

Kupujesz mieszkanie, wynajmujesz, a pieniądze same lecą? Nic bardziej mylnego. Dlaczego boimy się wynajmować? Jak może pomóc najem instytucjonalny?

- Nie jest sztuką zrobić zdjęcia kuchni, łazienki i pokoju telefonem, a następnie wrzucić do Internetu i liczyć na to, że mieszkanie zarówno w ujęciu krótko jak i długoterminowym będzie na siebie pracować. Klienci oczekują, że oferta będzie jasna i czytelna, a wynajmujący chciałby być spokojny o stan swojej nieruchomości i nie martwić się o bieżące zarządzanie obiektem. Najem instytucjonalny w polskim prawie jest relatywnie nowym pojęciem, a w obecnej sytuacji z roku na rok dynamicznie zyskuje na popularności. Polska w tym zakresie staje się europejskim czempionem, choć oczywiście ten wzrost mógłby być jeszcze bardziej dynamiczny – mówi Daniel Makowski, ekspert rynku nieruchomości.

Teraz surowe kary za brak meldunku. Zameldowania w terminie powinny szczególnie pilnować osoby zamożne, dlaczego

Brak zameldowania na pobyt stały lub czasowy to wykroczenie. Kodeks wykroczeń przewiduje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego różne kary. Jedną z nich jest kara grzywny – przy czym nietypowo jej wysokość nie jest z góry ustalona, ale uzależniona od statusu majątkowego osoby dopuszczającej się wykroczenia.

REKLAMA