REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wojsko, nieruchomość, samochód, wojna, grzywna
Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna
Wojsko Polskie

REKLAMA

REKLAMA

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

rozwiń >

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju

REKLAMA

Chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę – wojsko może zająć nieruchomości należące do osób fizycznych i prawnych, w celu czasowego rozmieszczenia w nich jednostek wojskowych oraz zakwaterowania żołnierzy, pracowników wojska zatrudnionych w tych jednostkach oraz osób towarzyszących siłom zbrojnym, a także magazynowania lub przechowywania urządzeń, uzbrojenia, środków materiałowych i sprzętu wojskowego. Wynika to wprost z art. 62 i n. ustawy z dnia 22.06.1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Zajęcie nieruchomości przez wojsko – w powyższych okolicznościach – może przy tym nastąpić nie tylko w razie wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w przypadku:

  • zaistnienia klęski żywiołowej, nadzwyczajnego zagrożenia środowiska i na czas usuwania ich skutków,
  • ćwiczeń, przemarszów lub przewozów wojska oraz
  • podróży służbowych lub czasowego wykonywania obowiązków przez żołnierzy i pracowników wojska poza stałym miejscem służby lub pracy.

Co ciekawe – zajęciu na powyższe cele, nie podlegają natomiast m.in. nieruchomości:

  • Policji, ABW, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywane przez Służbę Celno-Skarbową, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej,
  • państwowych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania szczególnie ważne dla obronności lub bezpieczeństwa państwa czy
  • przeznaczone do wykonywania kultu religijnego (czyli kościoły).

W celu zakwaterowania żołnierzy podczas ćwiczeń wojskowych, wojsko może zatem zająć czyjąś prywatną nieruchomość, ale nie uczyni tego samego względem kościoła czy też siedziby policji.

Na potrzeby zakwaterowania przejściowego – w czasie pokoju, nieruchomości mogą zostać zajęte przez wojsko na maksymalny okres 6 miesięcy. W razie wprowadzenia stanu wojennego, ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny natomiast – bez ograniczenia czasowego. W czasie pokoju – zajęcie to, następuje na podstawie umowy zawartej przez organ wojskowy z osobą fizyczną lub prawną będącą właścicielem nieruchomości, a przejęcie i zwrot nieruchomości odbywa się na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. W razie wprowadzenia stanu wojennego, ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny natomiast – do zajęcia przez wojsko nieruchomości należącej do osoby fizycznej lub prawnej, nie jest już potrzebna umowa pomiędzy organem wojskowym, a ww. osobą fizyczną lub prawną, będącą właścicielem nieruchomości. W takiej sytuacji – zajęcie następuje w drodze jednostronnego aktu – tj. na podstawie pisemnej decyzji dowódcy jednostki wojskowej, określającej nieruchomość zajętą na tzw. zakwaterowanie przejściowe, a także czas jego trwania. Powyższej decyzji nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności i jest ona doręczana właścicielowi nieruchomości, który zobowiązany jest wówczas do niezwłocznego udostępnienia jej wojsku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość – czy należy Ci się z tego tytuły jakieś wynagrodzenie?

REKLAMA

Jeżeli do zajęcia przez wojsko nieruchomości należącej do osoby fizycznej lub prawnej dochodzi w czasie pokoju – jak zostało już wspomniane powyżej – następuje to na podstawie umowy zawartej przez organ wojskowy z osobą fizyczną lub prawną, będącą właścicielem danej nieruchomości. Wówczas – w umowie tej, określa się należność za tzw. zakwaterowanie przejściowe wojska, przysługującą właścicielowi nieruchomości, którą ustala się z uwzględnieniem cen rynkowych na danym terenie. Należność ta, wypłacana jest właścicielowi nieruchomości po zakończeniu zakwaterowania przejściowego wojska, w terminie do 30 dni od dnia zwolnienia nieruchomości przez wojsko, chyba, że zajęcie nieruchomości trwa dłużej niż miesiąc – wówczas należność wypłacana jest właścicielowi co miesiąc, z dołu.

Inaczej sytuacja przedstawia się jednak w razie wprowadzenia stanu wyjątkowego i wojennego, ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny, podczas których nieruchomości należące do osób fizycznych i prawnych, mogą być również zajmowane na podstawie jednostronnej decyzji dowódcy jednostki wojskowej i bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Zasady te – w każdym przypadku, powinny jednak wynikać z rozporządzenia Rady Ministrów wydanego w tym przedmiocie (które takie wynagrodzenie – dla właścicieli nieruchomości – może również wprowadzić).

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość – czy przysługuje Ci roszczenie o naprawienie wyrządzonych szkód?

W przypadku wyrządzenia przez wojsko szkód w mieniu znajdującym się na nieruchomości należącej do osoby fizycznej lub prawnej, w związku z zajęciem tej nieruchomości, które ma miejsce w czasie pokoju – właścicielowi tej nieruchomości, przysługuje roszczenie o odszkodowanie względem jednostki wojskowej, która dokonała zajęcia. Roszczenie to przedawnia się z upływem 3 lat od dnia w którym szkoda została wyrządzona. Celem uzyskania ww. odszkodowania – właściciel nieruchomości powinien wystąpić do dowódcy jednostki wojskowej (a jeżeli miejsce postoju tej jednostki nie jest znane – do Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych) z wnioskiem o odszkodowanie. Na podstawie ww. wniosku – wszczynane jest wówczas postępowanie wyjaśniające, mające na celu określenie rodzaju i wielkości szkody, miejsca i daty jej powstania oraz wysokości proponowanego odszkodowania. Z ww. postępowania spisywany jest protokół, który muszą podpisać obie strony (tj. dowódcza jednostki wojskowej lub inny upoważniony pracownik jednostki wojskowej, który przeprowadził postępowanie wyjaśniające i właściciel nieruchomości). Naprawienie przez wojsko szkody wyrządzonej w mieniu znajdującym się na zajmowanej nieruchomości, może natomiast nastąpić poprzez przywrócenie stanu poprzedniego lub zapłatę właścicielowi odpowiedniej sumy pieniężnej. W pierwszej kolejności – dowódca wojska będzie dążył do zawarcia z poszkodowanym ugody określającej wielkość szkody i sposób jej naprawienia, a dopiero na wypadek „niedogadania” się przez strony co do powyższych kwestii – wyda on decyzję o sposobie załatwienia wniosku o odszkodowanie. Od decyzji tej, w terminie miesiąca od daty jej doręczenia – właścicielowi nieruchomości, przysługiwać będzie odwołanie do sądu.

Co istotne – odszkodowanie za szkody wyrządzone w mieniu znajdującym się na nieruchomości należącej do osoby fizycznej lub prawnej, w związku z zajęciem tejże nieruchomości przez wojsko – nie przysługuje jednak, jeżeli do zajęcia tego doszło w okresie obowiązywania stanu wyjątkowego lub wojennego, mobilizacji lub w czasie wojny.

Możesz również zostać ewakuowany z własnego domu, jeżeli wojsko zajmie nieruchomość należącą do sąsiada

Jeżeli w związku z zajęciem sąsiedniej nieruchomości – wojsko utworzy wokół niej tzw. strefę niebezpieczeństwa (strefa ta, tworzona jest na podstawie decyzji wojewody, wydawanej na wniosek dowódcy jednostki wojskowej, która dokonała zajęcia nieruchomości) – mieszkańcy nieruchomości objętych tą strefą, podlegać będą ewakuacji na czas, na jaki strefa ta została utworzona. Strefa niebezpieczeństwa stanowi obszar gruntu, na którym występuje czasowe zagrożenie zdrowia lub życia osób w przebywających w jej obszarze, w związku z działaniami wojskowymi. Termin czasowej ewakuacji mieszkańców nieruchomości objętej strefą bezpieczeństwa, powinien każdorazowo wynikać z ww. decyzji wojewody o jej utworzeniu.

W przypadku zarządzenia ewakuacji – mieszkańcom, którzy czasowo opuścili swoje nieruchomości, zapewniane są lokale zastępcze i organizowane jest ich przeniesienie do tych pomieszczeń (jednostka wojskowa ma m.in. obowiązek dostarczenia środków transportu niezbędnych do ewakuacji mieszkańców). Mienie pozostawione przez mieszkańców, po jego uprzednim protokolarnym przejęciu – zabezpiecza natomiast jednostka wojskowa, która zajmuje teren objęty utworzoną strefą niebezpieczeństwa.

Za szkody w mieniu wyrządzone w związku z utworzeniem strefy niebezpieczeństwa – na takich samych zasadach jak w przypadku zajęcia przez wojsko nieruchomości należącej do osoby fizycznej lub prawnej na potrzeby tzw. zakwaterowania przejściowego wojska – odpowiada jednostka wojskowa, która zajmuje teren objęty tą strefą. Ewakuowani ze swoich nieruchomości mieszkańcy, mogą zatem domagać się od wojska odszkodowania za wyrządzone szkody, chyba, że do ww. ewakuacji doszło w okresie obowiązywania stanu wyjątkowego lub wojennego albo w razie ogłoszenia mobilizacji lub w czasie wojny.

Co grozi za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku zajęcia Twojej nieruchomości?

Zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 22.06.1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi kara grzywny. Tej samej karze, podlegają również osoby, które nie chcą opuścić swoich nieruchomości, jeżeli zostały one objęte wspomnianą powyżej strefą niebezpieczeństwa. Powyższa grzywna, może zostać nałożona na właściciela nieruchomości (lub odpowiednio – osobę która nie chce jej opuścić lub utrudnia wojsku korzystanie z zajętej nieruchomości) przez żołnierza żandarmerii wojskowej, w drodze mandatu karnego i może opiewać na maksymalną kwotę 5000 zł.

Możesz również zostać zobowiązany do oddania wojsku swojej nieruchomości lub samochodu do używania w ramach tzw. obowiązku świadczeń rzeczowych

Obowiązek świadczeń rzeczowych na rzecz wojska, polegający na oddaniu wojsku do używania posiadanych nieruchomości lub rzeczy ruchomych (czyli np. samochodu), który także może zostać nałożony na osoby fizyczne (zupełnie niezależnie od uprawnień wojska związanych z zakwaterowaniem przejściowym, o którym była mowa powyżej) – również może mieć miejsce w czasie pokoju, m.in.:

  • w ramach przygotowywania się przez wojsko do obrony państwa,
  • zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków oraz
  • zarządzania kryzysowego.

Co więcej – ww. obowiązkowe świadczenia rzeczowe – mogą być wykonywane nie tylko na rzecz sił zbrojnych, ale również innych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obrony państwa albo zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków oraz zarządzania kryzysowego (tj. m.in. na rzecz policji, ABW, straży granicznej, państwowej straży pożarnej czy Krajowej Administracji Skarbowej). Wynika to wprost z art. 628 i n. ustawy z dnia 11.03.2022 r. o obronie Ojczyzny.

Przeznaczenie nieruchomości lub rzeczy (np. samochodu) na cele świadczeń rzeczowych – następuje na podstawie decyzji administracyjnej wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), wydanej na wniosek organów lub kierowników jednostek organizacyjnych uprawnionych do ww. świadczeń rzeczowych, o których była mowa powyżej. Decyzję tę – doręcza się posiadaczowi nieruchomości lub rzeczy ruchomej, któremu przysługuje od niej odwołanie do wojewody – w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Posiadacz nieruchomości lub rzeczy ruchomej, wobec którego wydano ostateczną decyzję administracyjną o przeznaczeniu nieruchomości lub rzeczy ruchomej na cele świadczeń rzeczowych, który nie wykonuje ww. decyzji – może być, na wniosek organów i kierowników jednostek organizacyjnych (z inicjatywy których ww. decyzja została wydana), wezwany przez wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) do wykonania tego świadczenia. Na skutek powyższego – posiadacz nieruchomości lub rzeczy, jest wówczas zobowiązany oddać nieruchomość lub rzecz do używania wojsku (policji lub innej jednostce na rzecz której następuje wydanie nieruchomości lub rzeczy) w stanie przydatnym do użytku wraz z dotyczącymi go dokumentami. Wojsko (policja lub inna jednostka na rzecz której następuje wydanie nieruchomości lub rzeczy) zobowiązana jest natomiast do używania tej nieruchomości lub rzeczy w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu. Co więcej – ponosi ona odpowiedzialność za utratę lub uszkodzenia oraz za szkody wynikłe z używania nieruchomości lub rzeczy w sposób sprzeczny z jej właściwościami lub przeznaczeniem. Nieruchomość lub rzecz powinna zostać zwrócona jej posiadaczowi w stanie niepogorszonym, z wyłączeniem zużycia będącego następstwem prawidłowego używania.

Ustawodawca określił przy tym maksymalny okres, na jaki – w ramach omawianego obowiązku świadczeń rzeczowych – nieruchomość lub inna rzecz ruchoma (np. samochód) może zostać przejęta przez wojsko (policję lub inną uprawnioną jednostkę). I tak – przejęcie może nastąpić na okres nie dłuższy niż:

  1. 48 godzin – w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych i odpowiednio
  2. 7 dni – w związku z ćwiczeniami wojskowymi,

przy czym – nałożenie obowiązku świadczenia rzeczowego na jedną osobę – może nastąpić nie więcej niż 3 razy w roku (w przypadku pkt 1 powyżej) i nie więcej niż 1 raz (w przypadku pkt 2 powyżej). Powyższe ograniczenia czasowe nie obowiązują jednak w przypadku przejęcia przez wojsko (policję lub inną uprawnioną jednostkę) nieruchomości lub rzeczy w celu zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków.

Za używanie nieruchomości lub rzeczy – jej posiadaczowi przysługuje ponadto ryczałt w wysokości odpowiadającej szkodzie poniesionej wskutek jej dostarczenia oraz stawce jego amortyzacji. Roszczenie o ww. ryczałt, jak również o odszkodowanie za szkody wynikłe z używania nieruchomości lub rzeczy w sposób sprzeczny z jej właściwościami lub przeznaczeniem – przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu nieruchomości lub rzeczy jej posiadaczowi.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 22.06.1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 1270)
  • Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 19.01.2024 r. w sprawie określenia wykroczeń, za które żołnierze Żandarmerii Wojskowej są upoważnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U. z 2024 r., poz. 129)
  • Ustawa z dnia 20.05.1971 r. Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2119 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 11.03.2022 r. o obronie Ojczyzny (t.j. Dz.U. 2024 r., poz. 248 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29.08.2024 r. w sprawie świadczeń rzeczowych na rzecz obrony w czasie pokoju (Dz.U. z 2024 r., poz. 1387)
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Trzy słabe punkty świadczenia wspierającego: 1) świadczenie pielęgnacyjne, 2) składki dla opiekunka i 3) zasiłek dla byłego opiekuna

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

REKLAMA