reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Elektroniczne księgi wieczyste

Elektroniczne księgi wieczyste

Elektroniczne księgi wieczyste oraz usprawnienie postępowań z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych to założenia projektu ustawy, który został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 24 czerwca 2014 roku. Autorem projektu jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Postępowanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych

Do Kodeksu postępowania cywilnego proponuje się dodanie przepisu, który umożliwi pracodawcom oraz organom rentowym posiadającym zdolność sądową i procesową, ale niemającym statusu osoby prawnej, udzielenie pełnomocnictwa procesowego pracownikom niebędącym radcami prawnymi. Ponadto wojewódzkim zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności przyznano zdolność sądową i procesową.

Polecamy również serwis: Sprawy urzędowe

W zakresie świadczeń wypłacanych z zagranicy rezygnuje się z zasady, by właściwość miejscową determinował ZUS. Zostanie przywrócona ogólna zasada właściwości miejscowej ubezpieczonego. Pozwoli to wyeliminować nierównomierne rozłożenie liczby spraw wpływających do poszczególnych sądów, w tym i tych, które od lat borykają się z zaległościami (Warszawa, Łódź). Arbitralny podział dokonany według kryteriów przyjętych przez ZUS skutkuje bowiem zaburzeniem, w coraz większej liczbie spraw, ogólnej zasady ustalania właściwości miejscowej sądów rozpoznających sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych, będącej wyrazem szczególnej ochrony interesów ubezpieczonych. W praktyce powoduje to także wydłużenie postępowań oraz wzrost kosztów procesu, co związane jest z częstymi przypadkami przesłuchania w tych sprawach świadków czy strony w drodze pomocy sądowej.

W zakresie zaś kompetencji referendarzy sądowych w postępowaniu przed sądem rejestrowym, przyjęto, że referendarze sądowi mogą wykonywać wszystkie czynności – z wyjątkiem prowadzenia rozprawy.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości, Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama