Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwalnianie zawodów - reaktywacja

Uwalnianie zawodów - reaktywacja. /Fot. Fotolia
Uwalnianie zawodów - reaktywacja. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przez ostatnie 20-kilka lat kolejne rządy z coraz większą zapobiegliwością dbały o poziom jakości oferowanych w naszym kraju produktów i usług – efekt ? Przed wprowadzeniem pierwszych zmian deregulacyjnych w Polsce wykonywanie blisko czterystu zawodów podlegało różnorakim wymogom i licencjom.

Powstałe na przestrzeni lat ograniczenia są w znacznej mierze rezultatem lobbingu poszczególnych grup zawodowych, w których interesie jest ograniczenie konkurencji. Dlatego też z dość dużym entuzjazmem jakiś czas temu zostały przyjęte propozycje polityków dotyczące otwarcia niektórych zawodów. Zapowiadano, iż rzeczone uwolnienie da nowy impuls polskiej gospodarce i przede wszystkim poprawi położenie młodych osób, dopiero wchodzących na rynek pracy.

REKLAMA

Za, a nawet przeciw

REKLAMA

Ogłaszane zmiany nie zostały jednak przez wszystkich przyjęte owacyjnie, z czasem zaczęły pojawiać się również głosy sprzeciwu. Linię demarkacyjną, która podzieliła opinie publiczną na dwa obozy w tym wypadku stanowi "dbałość o jakość" oferowanych usług. Po jednej stronie barykady stanęli ci, którzy opowiadają się zmianami twierdząc, że dzięki nim rynek pracy stanie się bardziej elastyczny. Większa konkurencja przełoży się na wzrost jakości oferowanych usług oraz obniżkę cen. Podawanym niejednokrotnie przykładem był w tym wypadku rynek usług prawnych. W naszym kraju wielu osób po prostu nie stać na to aby wynająć prawnika, czy nawet zapłacić mu za jednorazową poradę. Ułatwienie uzyskiwania poszczególnych licencji przez absolwentów prawa miałoby ten problem w pewnym stopniu rozwiązać.

Z drugiej strony obrońcy dotychczasowego stanu rzeczy uważają, że ułatwienie zdobywania licencji zawodowych przyczyni się przede wszystkim do ...obniżenia jakości usług. Również i w tym przypadku podawany był często przykład zawodów prawniczych. Trudno odmówić racji tym, którzy twierdzą, że właśnie zawody prawnicze charakteryzują się dużym stopniem skomplikowania i wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, które zdobywa się latami. Podobne głosy odzywały się a propos zawodów z zakresu rynków finansowych i rynku nieruchomości.

Deregulacja vol. 3

Deregulacja jednak ruszyła, za nami jak dotąd już dwie jej odsłony. W maju posłowie podjęli pracę nad kolejną, trzecią jej odsłoną. Poniżej zamieszczono zestawienie wybranych zawodów, które mają zostać objęte tą ustawą deregulacyjną.

Wybrane zawody, które mają zostać objęte trzecią turą deregulacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lp.

Zawód

1.

Geolog

2.

Górnik strzałkowy

3.

Pracownik artystyczny

4.

Inżynier pożarnictwa

5.

Makler papierów wartościowych

6.

Rzecznik patentowy

7.

Tłumacz przysięgły

8.

Rusznikarz

9.

Inspektor ochrony radiologicznej

10.

Muzealnik

Uwolnić czy ułatwić ?

Warto podkreślić, że określeniem bardziej pasującym do wprowadzanych zmian niż „uwalnianie”, czy „deregulacja” jest zwrot „ułatwienie”. Gdyż w większości wypadków dotychczasowe licencje i tak pozostają. Zmiany mają tylko ułatwić ich zdobywanie. Ciekawym przykładem już obowiązujących zmian jest zawód taksówkarza. Wprawdzie zniesiony został tutaj egzamin, jednak pozostawiono furtkę, która pozwala włodarzom miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. podjęcie decyzji o jego przeprowadzaniu.

Dział Analiz Księgowych

MACC Partner Sp. z o.o.

http://finansetak.blog.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas urzędowy w Polsce

  Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

  Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

  Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  REKLAMA

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

  REKLAMA

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

  Książeczka żeglarska 2023 - nowy wzór i nowe rozporządzenie od 14 października. Co się zmieniło?

  W dniu 14 października 2023 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra infrastruktury z 27 września 2023 r. w sprawie książeczki żeglarskiej. Zostało ono właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie to wprowadza nowy wzór książeczki żeglarskiej, a także zmienia tryb wydawania tych dokumentów przez dyrektorów urzędów morskich.

  REKLAMA