| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Uwalnianie zawodów - reaktywacja

Uwalnianie zawodów - reaktywacja

Przez ostatnie 20-kilka lat kolejne rządy z coraz większą zapobiegliwością dbały o poziom jakości oferowanych w naszym kraju produktów i usług – efekt ? Przed wprowadzeniem pierwszych zmian deregulacyjnych w Polsce wykonywanie blisko czterystu zawodów podlegało różnorakim wymogom i licencjom.

Powstałe na przestrzeni lat ograniczenia są w znacznej mierze rezultatem lobbingu poszczególnych grup zawodowych, w których interesie jest ograniczenie konkurencji. Dlatego też z dość dużym entuzjazmem jakiś czas temu zostały przyjęte propozycje polityków dotyczące otwarcia niektórych zawodów. Zapowiadano, iż rzeczone uwolnienie da nowy impuls polskiej gospodarce i przede wszystkim poprawi położenie młodych osób, dopiero wchodzących na rynek pracy.

Za, a nawet przeciw

Ogłaszane zmiany nie zostały jednak przez wszystkich przyjęte owacyjnie, z czasem zaczęły pojawiać się również głosy sprzeciwu. Linię demarkacyjną, która podzieliła opinie publiczną na dwa obozy w tym wypadku stanowi "dbałość o jakość" oferowanych usług. Po jednej stronie barykady stanęli ci, którzy opowiadają się zmianami twierdząc, że dzięki nim rynek pracy stanie się bardziej elastyczny. Większa konkurencja przełoży się na wzrost jakości oferowanych usług oraz obniżkę cen. Podawanym niejednokrotnie przykładem był w tym wypadku rynek usług prawnych. W naszym kraju wielu osób po prostu nie stać na to aby wynająć prawnika, czy nawet zapłacić mu za jednorazową poradę. Ułatwienie uzyskiwania poszczególnych licencji przez absolwentów prawa miałoby ten problem w pewnym stopniu rozwiązać.

Z drugiej strony obrońcy dotychczasowego stanu rzeczy uważają, że ułatwienie zdobywania licencji zawodowych przyczyni się przede wszystkim do ...obniżenia jakości usług. Również i w tym przypadku podawany był często przykład zawodów prawniczych. Trudno odmówić racji tym, którzy twierdzą, że właśnie zawody prawnicze charakteryzują się dużym stopniem skomplikowania i wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, które zdobywa się latami. Podobne głosy odzywały się a propos zawodów z zakresu rynków finansowych i rynku nieruchomości.

Deregulacja vol. 3

Deregulacja jednak ruszyła, za nami jak dotąd już dwie jej odsłony. W maju posłowie podjęli pracę nad kolejną, trzecią jej odsłoną. Poniżej zamieszczono zestawienie wybranych zawodów, które mają zostać objęte tą ustawą deregulacyjną.

Wybrane zawody, które mają zostać objęte trzecią turą deregulacji

Lp.

Zawód

1.

Geolog

2.

Górnik strzałkowy

3.

Pracownik artystyczny

4.

Inżynier pożarnictwa

5.

Makler papierów wartościowych

6.

Rzecznik patentowy

7.

Tłumacz przysięgły

8.

Rusznikarz

9.

Inspektor ochrony radiologicznej

10.

Muzealnik

Uwolnić czy ułatwić ?

Warto podkreślić, że określeniem bardziej pasującym do wprowadzanych zmian niż „uwalnianie”, czy „deregulacja” jest zwrot „ułatwienie”. Gdyż w większości wypadków dotychczasowe licencje i tak pozostają. Zmiany mają tylko ułatwić ich zdobywanie. Ciekawym przykładem już obowiązujących zmian jest zawód taksówkarza. Wprawdzie zniesiony został tutaj egzamin, jednak pozostawiono furtkę, która pozwala włodarzom miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. podjęcie decyzji o jego przeprowadzaniu.

Dział Analiz Księgowych

MACC Partner Sp. z o.o.

http://finansetak.blog.pl/

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »