REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwalnianie zawodów - reaktywacja

Uwalnianie zawodów - reaktywacja. /Fot. Fotolia
Uwalnianie zawodów - reaktywacja. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przez ostatnie 20-kilka lat kolejne rządy z coraz większą zapobiegliwością dbały o poziom jakości oferowanych w naszym kraju produktów i usług – efekt ? Przed wprowadzeniem pierwszych zmian deregulacyjnych w Polsce wykonywanie blisko czterystu zawodów podlegało różnorakim wymogom i licencjom.

Powstałe na przestrzeni lat ograniczenia są w znacznej mierze rezultatem lobbingu poszczególnych grup zawodowych, w których interesie jest ograniczenie konkurencji. Dlatego też z dość dużym entuzjazmem jakiś czas temu zostały przyjęte propozycje polityków dotyczące otwarcia niektórych zawodów. Zapowiadano, iż rzeczone uwolnienie da nowy impuls polskiej gospodarce i przede wszystkim poprawi położenie młodych osób, dopiero wchodzących na rynek pracy.

REKLAMA

Za, a nawet przeciw

REKLAMA

Ogłaszane zmiany nie zostały jednak przez wszystkich przyjęte owacyjnie, z czasem zaczęły pojawiać się również głosy sprzeciwu. Linię demarkacyjną, która podzieliła opinie publiczną na dwa obozy w tym wypadku stanowi "dbałość o jakość" oferowanych usług. Po jednej stronie barykady stanęli ci, którzy opowiadają się zmianami twierdząc, że dzięki nim rynek pracy stanie się bardziej elastyczny. Większa konkurencja przełoży się na wzrost jakości oferowanych usług oraz obniżkę cen. Podawanym niejednokrotnie przykładem był w tym wypadku rynek usług prawnych. W naszym kraju wielu osób po prostu nie stać na to aby wynająć prawnika, czy nawet zapłacić mu za jednorazową poradę. Ułatwienie uzyskiwania poszczególnych licencji przez absolwentów prawa miałoby ten problem w pewnym stopniu rozwiązać.

Z drugiej strony obrońcy dotychczasowego stanu rzeczy uważają, że ułatwienie zdobywania licencji zawodowych przyczyni się przede wszystkim do ...obniżenia jakości usług. Również i w tym przypadku podawany był często przykład zawodów prawniczych. Trudno odmówić racji tym, którzy twierdzą, że właśnie zawody prawnicze charakteryzują się dużym stopniem skomplikowania i wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, które zdobywa się latami. Podobne głosy odzywały się a propos zawodów z zakresu rynków finansowych i rynku nieruchomości.

Deregulacja vol. 3

Deregulacja jednak ruszyła, za nami jak dotąd już dwie jej odsłony. W maju posłowie podjęli pracę nad kolejną, trzecią jej odsłoną. Poniżej zamieszczono zestawienie wybranych zawodów, które mają zostać objęte tą ustawą deregulacyjną.

Wybrane zawody, które mają zostać objęte trzecią turą deregulacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lp.

Zawód

1.

Geolog

2.

Górnik strzałkowy

3.

Pracownik artystyczny

4.

Inżynier pożarnictwa

5.

Makler papierów wartościowych

6.

Rzecznik patentowy

7.

Tłumacz przysięgły

8.

Rusznikarz

9.

Inspektor ochrony radiologicznej

10.

Muzealnik

Uwolnić czy ułatwić ?

Warto podkreślić, że określeniem bardziej pasującym do wprowadzanych zmian niż „uwalnianie”, czy „deregulacja” jest zwrot „ułatwienie”. Gdyż w większości wypadków dotychczasowe licencje i tak pozostają. Zmiany mają tylko ułatwić ich zdobywanie. Ciekawym przykładem już obowiązujących zmian jest zawód taksówkarza. Wprawdzie zniesiony został tutaj egzamin, jednak pozostawiono furtkę, która pozwala włodarzom miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. podjęcie decyzji o jego przeprowadzaniu.

Dział Analiz Księgowych

MACC Partner Sp. z o.o.

http://finansetak.blog.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA