reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Dożywocie w sprawie Polaka utrzymane

Dożywocie w sprawie Polaka utrzymane

W dniu 3 marca 2009 roku Sąd Najwyższy orzekł, iż sąd polski nie może zmienić kary dożywocia, na jaką Polak został skazany przez sąd w Wielkiej Brytanii.

Sąd uznał, że przypadek skazanego jest dość szczególny, gdyż w Polsce nie ma kary dożywocia za gwałt i pobicie. Sąd Pokoju w Wielkiej Brytanii wydał w dniu 22 stycznia 2007 roku europejski nakaz aresztowania wobec polskiego obywatela, któremu zarzucono m.in. dokonanie przestępstwa zgwałcenia, oraz usiłowania zabójstwa.

Następnie Sąd Okręgowy wydał postanowienie, w którym na mocy europejskiego nakazu aresztowania wydał skazanego do Wielkiej Brytanii.

Brytyjski Sąd wymierzył Polakowi karę dożywotniego pozbawienia wolności, z możliwością ubiegania się o przedterminowe zwolnienie po 9 latach.

Sąd Najwyższy orzekł w niniejszej sprawie:

1. Norma zawarta w zdaniu drugim art. 607s § 4 k.p.k. „Sąd związany jest wymiarem orzeczonej kary”, w związku z art. 607t § 2 k.p.k., w odniesieniu do skazanego obywatela polskiego, przekazanego uprzednio innemu państwu członkowskiemu Unii Europejskiej na podstawie europejskiego nakazu aresztowania a następnie odesłanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu wykonania kary, wyłącza w stosunku do niego procedurę przekształcenia kary przewidzianą w art. 114 § 4 k.k. w związku z art. 611c § 2 k.p.k. oraz w art. 10 i 11 Konwencji o przekazywaniu osób skazanych z dnia 21 marca 1983 r. (Dz. U. Nr 51 z 1995 r., poz. 279).

2. Określenie w wyroku sądu innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, podlegającym wykonaniu w Polsce na podstawie art. 607s § 4 i art. 607t § 2 k.p.k., warunków, od spełnienia których uzależnione jest ubieganie się przez skazanego o warunkowe przedterminowe zwolnienie, stanowi element wymiaru kary i w związku z tym wiąże sąd orzekający w przedmiocie wykonania tej kary w Rzeczypospolitej Polskiej.

W ostatnich dniach do Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wpłynął wniosek o ułaskawienie Jakuba Tomczaka skierowana przez rodzinę skazanego. Wniosek został podpisany przez 6 i pół tysiąca osób. Został on teraz przesłany do prokuratora generalnego, którego zadaniem jest rozpoczęcie procedury ułaskawieniowej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama