reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Przepadek rzeczy z przestępstwa narkotykowego - zmiany 2017 r.

Przepadek rzeczy z przestępstwa narkotykowego - zmiany 2017 r.

Nowe przepisy mają zakładać możliwość przepadku rzeczy pochodzących z przestępstwa narkotykowego, których właścicielem jest osoba niezamieszana w przestępstwo. Warunkiem orzeczenia przepadku będzie fakt, że właściciel przewidział lub mógł przewidzieć, że przedmioty będą wykorzystane do popełnienia czynu zabronionego.

Senat podjął inicjatywę, by dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który jesienią 2015 r. uznał, że orzekanie przepadku rzeczy użytej w przestępstwie narkotykowym, gdy jej właściciel nie był w nie zamieszany, jest niekonstytucyjne.

Pierwsze czytanie projektu kontynuowano w środę na połączonym posiedzeniu senackich komisji: Ustawodawczej oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Wyrok TK

TK w wyroku z 28 października 2015 r. wskazał, że obecny zapis ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii odnoszący się do kwestii przepadku umożliwia decyzje, które mogą "naruszać elementarne poczucie sprawiedliwości". W sprawie, która stała się podstawą skargi do TK, sąd wydał wyrok skazujący trzy osoby za przemyt narkotyków i orzekł przepadek samochodu wykorzystanego do tego przestępstwa, mimo że właściciel auta nie był zamieszany w sprawę.

Zgodnie z zakwestionowanym przepisem w razie skazania za przestępstwa związane z produkcją, przewozem, wprowadzaniem do obrotu środków odurzających lub substancji psychotropowych, a także ułatwianiem ich użycia innym osobom sąd może orzec przepadek przedmiotu przestępstwa oraz przedmiotów i narzędzi, które służyły lub były przeznaczone do jego popełnienia, nawet, jeżeli nie były własnością sprawcy.

Zobacz: Sprawy karne

Projekt, omawiany w środę na posiedzeniu senackich komisji, zakłada, że sąd będzie mógł orzec przepadek niebędących własnością sprawcy przedmiotów lub narzędzi, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa związanego z narkotykami wyłącznie, jeżeli ich właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała lub mogła przewidzieć, że będą wykorzystane do przestępstwa.

Zgodnie z sugestią z poprzedniego posiedzenia komisji, w środę zaproponowano, by zmiany miały charakter systemowy i objęły nowelizację kodeksu karnego i zmiany w kodeksie wykroczeń, a nie jedynie - jak pierwotnie zapisano - przepisy w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Połączone komisje opowiedziały się w środę za rozwiązaniami zaproponowanymi przez biuro legislacyjne w tym obszarze.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 20.04.2017

Autor:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Przepadek rzeczy z przestępstwa narkotykowego - zmiany 2017 r./fot. Fotolia
Przepadek rzeczy z przestępstwa narkotykowego - zmiany 2017 r./fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Rychły-Stucke

Inspektor Ochrony Danych (IOD), Auditor Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwa Informacji, mediator sądowy i pozasądowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama