Kategorie

Jak sieć szpitali wpłynie na prawa pacjenta?

Elżbieta Chojnowska
Jak sieć szpitali wpłynie na prawa pacjenta?/fot. Fotolia
Przez Prezydenta podpisana została nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zwana również ustawą o „sieci szpitali”. Głównym celem nowelizacji jest reorganizacja funkcjonowania opieki szpitalnej i specjalistycznej. Jak te zmiany wpłynął na prawa pacjenta?

Zgodnie z ustawą zmieniającą pierwszy wykaz szpitali zakwalifikowanych do sieci ogłoszony zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej do dnia 27 czerwca 2017 r., a obowiązywał będzie od 1 października 2017 r. do 30 czerwca 2021 r.

Podwaliną funkcjonowania sieci szpitali będzie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia  (PSZ) świadczeń opieki zdrowotnej, w ramach którego utworzone zostaną 3 podstawowe poziomy (I, II, III) oraz 4 specjalistyczne poziomy zabezpieczenia zdrowotnego (pediatryczny, onkologiczny, pulmonologiczny, ogólnopolski) finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Do poziomu szpitali I stopnia powinny należeć przede wszystkim szpitale o zasięgu powiatowym, które powinny znajdować się jak najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta i spełniać podstawowe potrzeby pacjenta np. chirurgia ogólna, pediatria, położnictwo i ginekologia.

II poziom systemu zabezpieczenia obejmuje już świadczenia o znacznym poziomie skomplikowania np. chirurgia dziecięca, chirurgia plastyczna, neurologia, kardiologia, okulistyka.

Poziom szpitali III stopnia dotyczy wieloprofilowych szpitali specjalistycznych spełniających najszersze wymagania, które świadczą usługi z zakresu specjalistycznych dziedzin tj. kardiochirurgia, nefrologia, neurochirurgia, toksykologia kliniczna.

Jak sieć szpitali wpłynie na prawa pacjenta?

Szpitale muszą spełnić wymogi ustawowe, aby mogły być wpisane na wykaz szpitali zakwalifikowanych do sieci. Te wymogi to m.in. świadczenie opieki zdrowotnej minimum przez 2 lata w trybie hospitalizacji.

W związku z tym szpitale, które powstały niedawno nie zakwalifikują się do sieci szpitali.

Reklama

Inny wymóg dotyczy konieczności świadczenia usług zdrowotnych z przynajmniej 2 profili wymienionych w ustawie, jeżeli chodzi o I poziom to np. chirurgia ogólna i pediatria, zaś w przypadku II poziomu występuje wymóg 6 profili, a w przypadku III poziomu - 8 ustawowych profili. Szpitale monospecjalistyczne oraz jednoprofilowe nie kwalifikują się do ustawowej sieci szpitali.

Jak wynika z powyższego nie wszystkie szpitale publiczne będą mogły funkcjonować w ramach sieci szpitali. Pacjenci, którzy otrzymywali świadczenia zdrowotne bądź oczekiwali na zabieg w szpitalu spoza sieci będą zmuszeni zmienić świadczeniodawcę na szpital znajdujący się na wykazie szpitali zakwalifikowanych do sieci.

Nie jest to dobra wiadomość dla pacjentów leczonych przewlekle. Stracą oni możliwość leczenia w szpitalu do którego się przyzwyczaili i który znają.

Również może wydłużyć się czas oczekiwania na zabieg, jeżeli pacjent będzie zmuszony do zmiany szpitala świadczącego usługi.

Głównym założeniem projektu ustawy nowelizującej jest poprawienie dostępu pacjentów do świadczeń specjalistycznych, w szczególności przez zapewnienie kompleksowości i koordynacji świadczeń ambulatoryjnych, szpitalnych i rehabilitacyjnych.

Zobacz: Prawa pacjenta

Korzyści jakie niesie wprowadzenie sieci szpitali:

 1. Pacjent posiadający skierowanie do szpitala będzie mógł uzyskać świadczenie, w zależności od oceny specjalisty, zarówno w formie ambulatoryjnej, jak i szpitalnej oraz skorzystać ze świadczeń rehabilitacyjnych.
 2. Szerszy dostęp do opieki specjalistycznej w przychodniach przyszpitalnych.
 3. Duże szpitale będą oferowały na miejscu możliwość wykonania wszystkich badań i konsultacji specjalistycznych.
 4. W mniejszych ośrodkach zadania lekarzy specjalistów przejmą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
 5. Skrócenie kolejek na SOR i w izbach przyjęć.

Dopiero praktyka pokaże czy główne założenia projektu ustawy zostaną spełnione. Pełna ocena funkcjonowania instytucji praw pacjenta w systemie sieci szpitali będzie możliwa w 2018 r.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.