REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe prawa pacjenta w 2017 r.

Elżbieta Chojnowska
Nowe prawa pacjenta w 2017 r./fot. Fotolia
Nowe prawa pacjenta w 2017 r./fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do uzyskania informacji o stanie zdrowia od pracowników medycznych tj. ratownicy bądź pielęgniarki oraz rozszerzone prawo do leczenia bólu to główne zmiany, które zostaną wprowadzone przez nowelizację ustawy o prawach pacjenta.

Ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw (ustawa zmieniająca) dotyczy zmiany zagadnień w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej, praw pacjenta oraz uprawnień Rzecznika Praw Pacjenta. Ustawa wejdzie w życie z upływem 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (nie została jeszcze ogłoszona).

REKLAMA

Zobacz też: Prawa pacjenta

Pacjent będzie miał prawo uzyskać informację o stanie zdrowia od ratownika lub pielęgniarki

Zgodnie z ustawą zmieniającą art. 9 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta wskazuje, iż pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, lub jego przedstawiciel ustawowy będzie miał prawo do uzyskania od osoby wykonującej zawód medyczny (w tym lekarza, położnej, pielęgniarki, ratownika medycznego) przystępnej informacji o stanie zdrowia.

Według obecnych zapisów ustawowych takie informacje można uzyskać tylko i wyłącznie od lekarza.

Zobacz: Konsument i umowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozszerzone prawo do leczenia bólu

Zgodnie z ustawą zmieniającą art. 20a ustawy o prawach pacjenta zapewni pacjentowi powszechne prawo do leczenia bólu. W związku z tym podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych będzie obowiązany podejmować działania polegające na określeniu stopnia natężenia bólu, leczeniu bólu oraz monitorowaniu skuteczności tego leczenia.

Do tej pory prawo do leczenia bólu przysługiwało pacjentom znajdującym się w stanie terminalnym. W związku ze zmianą ten zapis zostanie usunięty.

REKLAMA

Stan terminalny stanowi sytuację, kiedy pacjent cierpi na chorobę, której sposoby leczenia są nieznane, bądź inną chorobę w tak zaawansowanym stadium, że można ją leczyć jedynie objawowo, co w obydwu przypadkach w sposób nieuchronny prowadzi do śmierci.

Za świadczenia zdrowotne, które stanowią leczenie bólu, uznać należy inne działania medyczne w postaci wszechstronnej, całościowej opieki i leczenia ukierunkowanych na poprawę jakości życia, mające na celu zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie, a także łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych.

Redakcja poleca: Wideoszkolenie – Zatrudnienie na umowie zlecenia 2017 – pytania i odpowiedzi

Udostępnianie dokumentacji medycznej – prawo do wykonywania zdjęć dokumentów

Zgodnie z ustawą zmieniającą art. 27 ustawy o prawach pacjenta będzie wskazywał, iż dokumentacja medyczna jest udostępniana do wglądu z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć.

Nowy art. 27 ust. 3 ustawy o prawach pacjenta będzie zastrzegał możliwość wydania oryginalnej dokumentacji na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta.

Zobacz: Konsument w sądzie

Obniżenie wysokości opłat za wydanie kopii dokumentacji medycznej

Zgodnie z ustawą zmieniającą zostaną zmniejszone maksymalne wysokość opłaty za:

  1. jedną stronę wyciągu albo odpisu dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,002 (tu bez zmian);
  2. jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,0002 (tu znaczne obniżenie do 0,00007);
  3. udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych – nie może przekraczać 0,0004 (tu bez zmian)

– przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z aktualną ustawą po upływie okresu 20 lat podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych niszczy dokumentację medyczną w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła (art. 29 ust. 2). W ramach nowelizacji do ustawy zostanie dodane zastrzeżenie, że dokumentacja medyczna przeznaczona do zniszczenia może być wydana pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej przez pacjenta.

Do zakresu działań Rzecznika Praw Pacjenta zostanie dodany obowiązek współpracy w zakresie przestrzegania praw pacjenta z podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Prawach Pacjenta (Dz. U. 2016, poz.186)
  2. Ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA