reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Nowe prawa pacjenta w 2017 r.

Nowe prawa pacjenta w 2017 r.

Prawo do uzyskania informacji o stanie zdrowia od pracowników medycznych tj. ratownicy bądź pielęgniarki oraz rozszerzone prawo do leczenia bólu to główne zmiany, które zostaną wprowadzone przez nowelizację ustawy o prawach pacjenta.

Ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw (ustawa zmieniająca) dotyczy zmiany zagadnień w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej, praw pacjenta oraz uprawnień Rzecznika Praw Pacjenta. Ustawa wejdzie w życie z upływem 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (nie została jeszcze ogłoszona).

Zobacz też: Prawa pacjenta

Pacjent będzie miał prawo uzyskać informację o stanie zdrowia od ratownika lub pielęgniarki

Zgodnie z ustawą zmieniającą art. 9 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta wskazuje, iż pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, lub jego przedstawiciel ustawowy będzie miał prawo do uzyskania od osoby wykonującej zawód medyczny (w tym lekarza, położnej, pielęgniarki, ratownika medycznego) przystępnej informacji o stanie zdrowia.

Według obecnych zapisów ustawowych takie informacje można uzyskać tylko i wyłącznie od lekarza.

Zobacz: Konsument i umowy

Rozszerzone prawo do leczenia bólu

Zgodnie z ustawą zmieniającą art. 20a ustawy o prawach pacjenta zapewni pacjentowi powszechne prawo do leczenia bólu. W związku z tym podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych będzie obowiązany podejmować działania polegające na określeniu stopnia natężenia bólu, leczeniu bólu oraz monitorowaniu skuteczności tego leczenia.

Do tej pory prawo do leczenia bólu przysługiwało pacjentom znajdującym się w stanie terminalnym. W związku ze zmianą ten zapis zostanie usunięty.

Stan terminalny stanowi sytuację, kiedy pacjent cierpi na chorobę, której sposoby leczenia są nieznane, bądź inną chorobę w tak zaawansowanym stadium, że można ją leczyć jedynie objawowo, co w obydwu przypadkach w sposób nieuchronny prowadzi do śmierci.

Za świadczenia zdrowotne, które stanowią leczenie bólu, uznać należy inne działania medyczne w postaci wszechstronnej, całościowej opieki i leczenia ukierunkowanych na poprawę jakości życia, mające na celu zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie, a także łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych.

Redakcja poleca: Wideoszkolenie – Zatrudnienie na umowie zlecenia 2017 – pytania i odpowiedzi

Udostępnianie dokumentacji medycznej – prawo do wykonywania zdjęć dokumentów

Zgodnie z ustawą zmieniającą art. 27 ustawy o prawach pacjenta będzie wskazywał, iż dokumentacja medyczna jest udostępniana do wglądu z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama