REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe prawa pacjenta w 2017 r.

Elżbieta Chojnowska
Nowe prawa pacjenta w 2017 r./fot. Fotolia
Nowe prawa pacjenta w 2017 r./fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do uzyskania informacji o stanie zdrowia od pracowników medycznych tj. ratownicy bądź pielęgniarki oraz rozszerzone prawo do leczenia bólu to główne zmiany, które zostaną wprowadzone przez nowelizację ustawy o prawach pacjenta.

Ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw (ustawa zmieniająca) dotyczy zmiany zagadnień w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej, praw pacjenta oraz uprawnień Rzecznika Praw Pacjenta. Ustawa wejdzie w życie z upływem 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (nie została jeszcze ogłoszona).

REKLAMA

Zobacz też: Prawa pacjenta

Pacjent będzie miał prawo uzyskać informację o stanie zdrowia od ratownika lub pielęgniarki

Zgodnie z ustawą zmieniającą art. 9 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta wskazuje, iż pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, lub jego przedstawiciel ustawowy będzie miał prawo do uzyskania od osoby wykonującej zawód medyczny (w tym lekarza, położnej, pielęgniarki, ratownika medycznego) przystępnej informacji o stanie zdrowia.

Według obecnych zapisów ustawowych takie informacje można uzyskać tylko i wyłącznie od lekarza.

Zobacz: Konsument i umowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozszerzone prawo do leczenia bólu

Zgodnie z ustawą zmieniającą art. 20a ustawy o prawach pacjenta zapewni pacjentowi powszechne prawo do leczenia bólu. W związku z tym podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych będzie obowiązany podejmować działania polegające na określeniu stopnia natężenia bólu, leczeniu bólu oraz monitorowaniu skuteczności tego leczenia.

Do tej pory prawo do leczenia bólu przysługiwało pacjentom znajdującym się w stanie terminalnym. W związku ze zmianą ten zapis zostanie usunięty.

REKLAMA

Stan terminalny stanowi sytuację, kiedy pacjent cierpi na chorobę, której sposoby leczenia są nieznane, bądź inną chorobę w tak zaawansowanym stadium, że można ją leczyć jedynie objawowo, co w obydwu przypadkach w sposób nieuchronny prowadzi do śmierci.

Za świadczenia zdrowotne, które stanowią leczenie bólu, uznać należy inne działania medyczne w postaci wszechstronnej, całościowej opieki i leczenia ukierunkowanych na poprawę jakości życia, mające na celu zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie, a także łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych.

Redakcja poleca: Wideoszkolenie – Zatrudnienie na umowie zlecenia 2017 – pytania i odpowiedzi

Udostępnianie dokumentacji medycznej – prawo do wykonywania zdjęć dokumentów

Zgodnie z ustawą zmieniającą art. 27 ustawy o prawach pacjenta będzie wskazywał, iż dokumentacja medyczna jest udostępniana do wglądu z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć.

Nowy art. 27 ust. 3 ustawy o prawach pacjenta będzie zastrzegał możliwość wydania oryginalnej dokumentacji na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta.

Zobacz: Konsument w sądzie

Obniżenie wysokości opłat za wydanie kopii dokumentacji medycznej

Zgodnie z ustawą zmieniającą zostaną zmniejszone maksymalne wysokość opłaty za:

 1. jedną stronę wyciągu albo odpisu dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,002 (tu bez zmian);
 2. jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,0002 (tu znaczne obniżenie do 0,00007);
 3. udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych – nie może przekraczać 0,0004 (tu bez zmian)

– przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z aktualną ustawą po upływie okresu 20 lat podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych niszczy dokumentację medyczną w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła (art. 29 ust. 2). W ramach nowelizacji do ustawy zostanie dodane zastrzeżenie, że dokumentacja medyczna przeznaczona do zniszczenia może być wydana pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej przez pacjenta.

Do zakresu działań Rzecznika Praw Pacjenta zostanie dodany obowiązek współpracy w zakresie przestrzegania praw pacjenta z podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Podstawa prawna:

 1. Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Prawach Pacjenta (Dz. U. 2016, poz.186)
 2. Ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  REKLAMA

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  REKLAMA