| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Inne > Jak zachować się w parku?

Jak zachować się w parku?

Czy można palić ogniska w Parku Narodowym, zrywać kwiaty, grzyby, jagody? Jak zachować się w zetknięciu z dzikim lub rannym zwierzęciem? Czy można fotografować otaczająca nas przyrodę? Jakimi pojazdami można poruszać się w parku? Ministerstwo Środowiska zwraca uwagę na najważniejsze sprawy, o których powinniśmy pamiętać podczas urlopów, odwiedzając Parki Narodowe.

Zobacz: Leśnicy nie odpowiadają za szkody w środowisku- czas to zmienić

Lubiący bardziej „stabilny” wypoczynek mogą skorzystać z udostępnionych przez park plaż, na których przy odrobinie szczęścia można spotkać fokę, np. w Słowińskim Parku Narodowym. Nie należy jej jednak niepokoić, głaskać, bądź chwytać.

 Skoro już przeszedłeś drogi turysto parkowy szlak czy to leśny, czy górski, czy też szedłeś brzegiem morza pamiętaj, aby zabrać ze sobą to co przyniosłeś - papiery, butelki itp.

 Śmiecenie w parku to nie tylko złamanie przepisów, zagrożone karą, to po prostu wstyd. Nie wyrzucajmy zatem odpadów,  wśród których zdarza się nawet sprzęt RTV i AGD,  starajmy się wydłużyć okres  jego użytkowania. Najtańsza jest „bylejakość”, najtańszy sposób zagospodarowania odpadów to zapakować worek ze śmieciami do bagażnika samochodu i wywieść do lasu.

Podczas wakacji nie  bądźmy „byle jacy”, a dobre nawyki wyrobione podczas wakacji, staną się dla nas codziennością. Zawsze będziecie w parku mile widziani, jeśli tylko zapamiętacie i będziecie przestrzegać podstawowe zasady właściwego zachowania się na jego obszarze. Podczas wakacyjnych podróży po Polsce korzystajmy efektywnie z zasobów, jakie mamy wokół siebie. Zafundujmy sobie wakacje, które będą służyły nie tylko nam, ale i środowisku. Chrońmy różnorodność, jaką nam oferują parki narodowe.

Za nieprzestrzeganie zakazów obowiązujących w parku narodowym, można zapłacić karę.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

drzewa, las, drzewo, fotolia
drzewa, las, drzewo, fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »