| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Dodatek mieszkaniowy w 2019 r. – pytania i odpowiedzi

Dodatek mieszkaniowy w 2019 r. – pytania i odpowiedzi

Dodatek mieszkaniowy stanowi dla wielu osób pomoc w finansowaniu wydatków związanych z mieszkaniem. Kto może otrzymać wsparcie w 2019 r.?

- dopłaty do czynszu, o której mowa w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania (Dz. U. poz. 1540)

- świadczenia pieniężnego przyznawanego na podstawie art. 9 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. poz. 2529).

Gospodarstwo domowe w rozumieniu ustawy to gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy, samodzielnie zajmującą lokal albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.

Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego a kwotą stanowiącą wydatki poniesione przez osobę otrzymującą. Wydatki poniesione przez osobę otrzymującą są wymienione w art. 6 ustawy. Warto pamiętać, iż nie należą do nich wydatki poniesione z tytułu: ubezpieczeń, podatku od nieruchomości, opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, opłat za gaz przewodowy, energię elektryczną, dostarczane do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na cele bytowe.

Odmówiono mi dodatku mieszkaniowego, ponieważ faktycznie nie zamieszkuję w swoim mieszkaniu. Odkąd zachorowali moi rodzice częściej przebywam w ich domu. Czy organ postąpił prawidłowo?

Nie wystarczy być zameldowanym w lokalu mieszkalnym, aby otrzymać dodatek mieszkaniowy. Istotne jest faktyczne zamieszkiwanie.

„Jeżeli osoba uprawniona do zajmowania lokalu faktycznie w tym lokalu nie mieszka, to choćby nawet spełniała ustawowe kryteria dotyczące wysokości dochodu oraz przysługującej powierzchni normatywnej, nie może skutecznie ubiegać się o dodatek mieszkaniowy. Warunkiem uprawniającym do otrzymania dodatku jest bowiem faktyczne zamieszkiwanie wnioskodawcy i prowadzenie przez niego gospodarstwa domowego w lokalu, do którego przysługuje mu tytuł prawny. Ten obowiązek wynika z literalnej wykładni art. 4 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych” (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 grudnia 2018 r. (I OSK 96/17).

Czy mogę odmówić przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w związku ze złożonym przeze mnie wnioskiem o dodatek mieszkaniowy? Jakie będzie miało to konsekwencje?

Gdy w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ustali, iż:

1) występuje rażąca dysproporcja pomiędzy niskimi dochodami wykazanymi w złożonej deklaracji a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy, wskazującym, że jest on w stanie uiszczać wydatki związane z zajmowaniem lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) wykorzystując własne środki i posiadane zasoby majątkowe lub

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »