reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Uniemożliwienie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego

Uniemożliwienie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego

Uniemożliwienie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego może skutkować odmową przyznania świadczenia z pomocy społecznej. Co to oznacza w praktyce? Dlaczego warto współdziałać z pracownikiem socjalnym?

"Ośrodek pomocy społecznej odmówił mi przyznania zasiłku celowego z powodu uniemożliwienia przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. W uzasadnieniu decyzji napisano, iż unikałem ustalenia terminu przeprowadzenia takiego wywiadu. Czy to wystarczy? Czy nie powinienem takiej odmowy wyrazić wprost, na przykład na piśmie?" - Tomasz

Zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej odmowa zawarcia kontraktu socjalnego czy niedotrzymywanie jego postanowień mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

"Brak zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego może przejawiać się nie tylko w jednoznacznym formułowaniu odmowy udziału w jego przeprowadzeniu, ale także w unikaniu ustalenia terminu jego przeprowadzenia, czy też uniemożliwiania pracownikowi socjalnemu bezpiecznego kontaktu ze stroną w jej miejscu zamieszkania" – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 lutego 2018 r. (I OSK 2761/17). Ponadto NSA przypomniał, iż "w orzecznictwie sądowym wyrażany jest pogląd, że utrudnianie lub uniemożliwianie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego lub jego aktualizacji może być potraktowane jako brak współdziałania z pracownikiem socjalnym, a przez to może prowadzić do odmowy przyznania świadczenia".

Oczywiście każda sytuacja powinna być oceniana indywidualnie. Zdarzyć się bowiem może, że z przyczyn losowych (np. długotrwała choroba, konieczny wyjazd) niemożliwe jest ustalenie terminu przeprowadzenia wywiadu. Warto w takich sytuacjach usprawiedliwić swoją nieobecność. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 14 grudnia 2016 r. (I OSK 845/15), "analiza przepisu art. 11 ust. 2 u.p.s. prowadzi do wniosku, iż ma on zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy u podstaw zachowania osoby ubiegającej się o pomoc leży jego zła wola."

Organ powinien wówczas przeprowadzić inne dowody np. wywiad środowiskowy z rodziną osoby wnioskującej o pomoc.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej j. t. Dz. U. z 2017 r., poz. 1769 z późn. zm.)

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama