reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego – jak przekazać?

1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego – jak przekazać?

Kolejny już rok podatnicy będą mieli możliwość przekazać 1 proc. odprowadzanego podatku na wskazaną przez siebie organizację pożytku publicznego. Wraz z 1 stycznia 2011 roku nastąpiły zmiany w zasadach jego przekazywania.

Przekazanie podatku

Kwotę nieprzekraczającą 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazuje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy miejscowo dla podatnika. Kwota przekazywanego podatku wynika z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia albo z korekty zeznania dokonanej w przeciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania.

Warunkiem przekazania kwoty na rzecz organizacji jest zapłata pełnej wysokości podatku, który ma być podstawą do obliczenia przekazywanej kwoty. Podatek musi być zapłacony nie później niż w terminie dwóch miesięcy po upływie terminu określonego dla złożenia zeznania podatkowego.

Środki z podatku przekazywane są przez naczelnika urzędu skarbowego od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe. Kwota jest przekazywana na rachunek bankowy organizacji. Naczelnik urzędu skarbowego odstępuje od przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji, jeżeli organizacja ta nie podała lub nie zweryfikowała numeru rachunku bankowego lub podany numer rachunku bankowego zmieniła w okresie od dnia 15 marca do dnia 31 lipca roku następującego po roku podatkowym.

Zobacz również: Czas pracy osób niepełnosprawnych

Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku

Za wniosek uważa się wskazanie organizacji pożytku publicznego poprzez podanie jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz kwoty do przekazania na rzecz tej organizacji, przy czym kwota nie może przekraczać 1 proc. podatku należnego. Wskazanie to znajduje się w zeznaniu podatkowym albo w jego korekcie.

Informacje dla organizacji

Jeżeli podatnik nie zastrzeże tego w zeznaniu albo korekcie, to naczelnik właściwy według siedziby organizacji, przekazuje jej informację o danych identyfikacyjnych podatnika, wysokości przekazanej kwoty oraz przeznaczeniu kwoty przez organizację pożytku publicznego.

Zobacz również serwis: Pomoc Społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama