reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Czas pracy osób niepełnosprawnych

Czas pracy osób niepełnosprawnych

Pracownicy niepełnosprawni objęci są szczególnym uregulowaniem czasu pracy, odmiennym od pozostałych pracowników. Ma to na celu zachęcenie tych osób do podjęcia aktywności zawodowej. Również pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może liczyć na wiele korzyści.

Ogólne zasady

Pracownik niepełnosprawny co do zasady nie może pracować więcej niż osiem godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo. Osoby, których niepełnosprawność zaliczona jest do stopnia znacznego lub umiarkowanego, pracują krócej i ich czas pracy nie może przekraczać odpowiednio 7 i 35 godzin. Przysługuje im również dodatkowy urlop wypoczynkowy wynoszący 10 dni roboczych w roku kalendarzowym oraz zwolnienie z pracy w celu wykonania zabiegów leczniczych, a także zwolnienie w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Osoby niepełnosprawne nie mogą pracować w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych. Ustalenia z tym sprzeczne są zawsze nieważne, nawet gdy dokonane są za zgodą pracownika.

Wskazanych wyżej ograniczeń nie stosuje się jednak do osób zatrudnionych w ochronie mienia oraz w przypadku, gdy lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyrazi na to zgodę.

Zobacz również: Uprawnienia i przywileje osób niepełnosprawnych

Pensja

Wynagrodzenie dla osoby niepełnosprawnej, w stawce miesięcznej, nie może być obniżone. Jeśli chodzi o stawki godzinowe, to rosną one tak by dawały nie obniżone wynagrodzenie miesięczne. Podsumowując niepełnosprawny pracownik nie traci na tym, że czas jego pracy jest zmniejszony. Za każdą nadgodzinę pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości 1/7 dziennego wynagrodzenia.

Dodatkowa przerwa w pracy

Pracownikowi pełnosprawnemu przysługuje prawo do 15 minutowej przerwy jeżeli jego dobowy czas pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Pracownik niepełnosprawny ma prawo do dodatkowej przerwy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas tej dodatkowej przerwy wynosi 15 minut i w całości wlicza się do czasu pracy.

Korzyści dla pracodawcy

Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może liczyć m.in. na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, refundacji składek ZUS, refundacji kosztów szkoleń organizowanych przez pracodawcę, zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. 

Zobacz również serwis: Niepełnosprawni

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama