REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czas pracy osób niepełnosprawnych

Jarosław Krasnodęmbski
Wynagrodzenie dla osoby niepełnosprawnej, w stawce miesięcznej, nie może być obniżone.
Wynagrodzenie dla osoby niepełnosprawnej, w stawce miesięcznej, nie może być obniżone.

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy niepełnosprawni objęci są szczególnym uregulowaniem czasu pracy, odmiennym od pozostałych pracowników. Ma to na celu zachęcenie tych osób do podjęcia aktywności zawodowej. Również pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może liczyć na wiele korzyści.

Ogólne zasady

Pracownik niepełnosprawny co do zasady nie może pracować więcej niż osiem godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo. Osoby, których niepełnosprawność zaliczona jest do stopnia znacznego lub umiarkowanego, pracują krócej i ich czas pracy nie może przekraczać odpowiednio 7 i 35 godzin. Przysługuje im również dodatkowy urlop wypoczynkowy wynoszący 10 dni roboczych w roku kalendarzowym oraz zwolnienie z pracy w celu wykonania zabiegów leczniczych, a także zwolnienie w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Osoby niepełnosprawne nie mogą pracować w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych. Ustalenia z tym sprzeczne są zawsze nieważne, nawet gdy dokonane są za zgodą pracownika.

REKLAMA

Wskazanych wyżej ograniczeń nie stosuje się jednak do osób zatrudnionych w ochronie mienia oraz w przypadku, gdy lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyrazi na to zgodę.

Zobacz również: Uprawnienia i przywileje osób niepełnosprawnych

Pensja

Wynagrodzenie dla osoby niepełnosprawnej, w stawce miesięcznej, nie może być obniżone. Jeśli chodzi o stawki godzinowe, to rosną one tak by dawały nie obniżone wynagrodzenie miesięczne. Podsumowując niepełnosprawny pracownik nie traci na tym, że czas jego pracy jest zmniejszony. Za każdą nadgodzinę pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości 1/7 dziennego wynagrodzenia.

Dodatkowa przerwa w pracy

Pracownikowi pełnosprawnemu przysługuje prawo do 15 minutowej przerwy jeżeli jego dobowy czas pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Pracownik niepełnosprawny ma prawo do dodatkowej przerwy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas tej dodatkowej przerwy wynosi 15 minut i w całości wlicza się do czasu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści dla pracodawcy

Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może liczyć m.in. na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, refundacji składek ZUS, refundacji kosztów szkoleń organizowanych przez pracodawcę, zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. 

Zobacz również serwis: Niepełnosprawni

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PIP: chce dalej grzywien 30 000 zł za nieświadome naruszanie przepisów o legalnej pracy

Przedsiębiorcy, którzy przyjmą do pracy cudzoziemca, nie sprawdzając uprzednio, czy jego pobyt na terytorium RP jest zgodny z prawem są ścigani Państwową Inspekcję Pracy (PIP) i karani grzywną do 30 000 zł. 

Min. sprawiedliwości A. Bodnar: Rozwody od ręki i bez sędziego. Notariusz albo rozwód w USC. Bez orzekania o winie

Pozasądowe rozwody. Taka możliwość tylko dla par bez konfliktu. Min. sprawiedliwości A. Bodnar i Ministerstwo Sprawiedliwości planują nowelizacją przepisów o rozwodach.

Dyrektywa azylowa UE. Obowiązek stworzenia migrantom odpowiednich i porównywalnych warunków życia we wszystkich państwach członkowskich

Od 11 czerwca 2024 r. obowiązuje tzw. Dyrektywa azylowa Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która stanowi część tzw. paktu migracyjnego. Co wynika z tej dyrektywy? Jakie obowiązki są nałożone na państwa członkowskie? Kiedy przepisy tej dyrektywy mają być implementowane do prawa poszczególnych państw Unii Europejskiej?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 i 2025 r. Ile wynosi?

Czy kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podwyższona? Ile obecnie wynosi zasiłek i komu przysługuje?

REKLAMA

Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawnych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dotyczące zarządzania azylem politycznym i migracją.

NSA: Rencista składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu i w jakiej sytuacji przysługuje to świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

REKLAMA

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

REKLAMA