reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej

Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej

Po przepracowaniu jednego roku przez osobę niepełnosprawną przysługuje jej dodatkowy urlop wypoczynkowy. Urlop ten wynosi 10 dni roboczych w przeciągu roku kalendarzowego.

Trzy stopnie niepełnosprawności

Aby ustalić, czy niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy, należy rozróżnić trzy stopnie niepełnosprawności:
1) znaczny,
2) umiarkowany,
3) lekki

Dodatkowy urlop wypoczynkowy nie dla wszystkich

Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje osobom niepełnosprawnym legitymującym się umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnoprawności. 

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Pan Andrzej zatrudnił pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na umowę o pracę dnia 1 grudnia 2009 r., któremu przysługiwało według przepisów kodeksu pracy 26 dni urlopu. Jako, że stopień niepełnosprawności tego pracownika jest lekki nie przysługuje mu dodatkowy urlop wypoczynkowy.

Dodatkowy urlop po przepracowaniu jednego roku

Aby cieszyć się przywilejem dodatkowego urlopu osoba niepełnosprawna musi przepracować rok na normalnych zasadach. Po przepracowaniu roku, może liczyć na dodatkowy przywilej w postaci dodatkowych dni wolnych od pracy w roku kalendarzowym. 

Pani Magda zatrudniła absolwentkę - pracownicę na umowę o pracę dnia 01 stycznia 2010 r., której przysługiwało według przepisów kodeksu pracy 20 dni urlopu. Dnia 31 czerwca 2010 r. pracownica ta został uznana za osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Zatem w roku 2011, pomimo iż pracownica od połowy roku był osobą niepełnosprawną, będzie jej się należało tylko 26 dni urlopu. Dodatkowe 10 dni uzyska dopiero w rok po wydaniu orzeczenia, tj. 31 czerwca 2011 r.

Zobacz także: Praca

Cechy dodatkowego urlopu 

Dodatkowy urlop wypoczynkowy jest normalnie płatny i musi być udzielany w naturze. W przypadku rozwiązania stosunku pracy, pracodawca będzie musiał też wypłacić za ten urlop ekwiwalent. Jest on także udzielany proporcjonalnie do przepracowanych dni.

Wykorzystanie dodatkowego urlopu przez osobę niepełnosprawna odbywa się na tej samej zasadzie co wykorzystanie zwykłego urlopu. Osoba niepełnosprawna musi wykorzystać dodatkowe dni wolne zgodnie z wcześniej uzgodnionym z pracodawcą planem urlopowym.

Zobacz także: Niepełnosprawni

Podstawa prawna: Art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama