Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak eksmitować sprawcę domowej przemocy?

Przemysław Milczek

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy osoba dopuszcza się przemocy domowej może być eksmitowana z lokalu zajmowanego wraz z ofiarą. Trudność pojawia się w związku ze znalezieniem dla niego odpowiedniego lokalu socjalnego.

Pozew

Przepisy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie umożliwiają wyeksmitowanie osoby, która dopuściła się przemocy w rodzinie. W tym celu należy złożyć pozew o eksmisję do sądu rejonowego. Sąd rozpoznaje takie pozew w postępowaniu nieprocesowym. Aby został on rozpatrzony pozytywnie osoba, która ma być eksmitowana musi swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czynić szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie z osobą dotknięta przemocą. Okoliczności te muszą oczywiście zostać wskazane w pozwie.

REKLAMA

Zobacz też: Jak uzyskać orzeczenie lekarskie w sytuacji przemocy w rodzinie

Wyrok

REKLAMA

Rozprawa powinna się odbyć w terminie jednego miesiąca od wpłynięcia wniosku. Wyrok w takiej sprawie może być wykonany od chwili ogłoszenia. Należy pamiętać, że może on zostać zmieniony lub uchylony w przypadku zmiany okoliczności. Sąd orzeka również o prawie do lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia. Odpowiedni lokal ma za zadanie zapewnić gmina.

Sąd musi orzec o prawie do takiego lokalu, jeżeli dotyczy to kobiety w ciąży, obłożnie chorych, bezrobotnych, emerytów i rencistów uprawnionych do świadczeń z opieki społecznej, niepełnosprawnego lub ubezwłasnowolnionego małoletniego, a także osoby sprawującej nad nią opiekę i z nią zamieszkałą. Przepisu tego nie stosuje się, gdy mamy do czynienia z osobami, które utraciły tytuł prawny do lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasoby mieszkaniowego z wyjątkiem osób, które były uprawnione do używania lokalu na podstawie stosunku prawnego nawiązanego ze spółdzielnią mieszkaniową albo z towarzystwem budownictwa społecznego.
Innym wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu.

Gdy komornik zorientuje się przy eksmisji, że ma do czynienia z którymś z wyżej wymienionych podmiotów musi on zawiesić postępowanie, zawiadomić o tym prokuratora, a także poinformować te osoby, że mogą wystąpić z powództwem o ustalenie lokalu socjalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksmisja

Jeżeli z wyroku nie wynika prawo do lokalu socjalnego komornik wstrzymuje się z eksmisją do czasu, kiedy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy sprawca przemocy znajdzie takie pomieszczenie, a także, gdy takie pomieszczenie zostanie wskazane przez ofiarę. Trybunał Konstytucyjny wskazał 4 listopada 2010 roku, że omawiany przepis jest niekonstytucyjny, jednak będzie on ważny jeszcze przez rok.
Najpierw komornik wzywa sprawcę przemocy do dobrowolnego opuszczenia nieruchomości. Wyznacza on do tego odpowiedni termin. Jeśli w terminie tym obowiązek nie zostanie wykonany, komornik rozpoczyna czynności mające doprowadzić do eksmisji uciążliwego lokatora. 

Zobacz też serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

  W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  REKLAMA

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  REKLAMA