REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak eksmitować sprawcę domowej przemocy?

Przemysław Milczek
Osoba, która znęca się nad innymi członkami rodziny moze zostać eksmitowana.
Osoba, która znęca się nad innymi członkami rodziny moze zostać eksmitowana.

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy osoba dopuszcza się przemocy domowej może być eksmitowana z lokalu zajmowanego wraz z ofiarą. Trudność pojawia się w związku ze znalezieniem dla niego odpowiedniego lokalu socjalnego.

Pozew

Przepisy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie umożliwiają wyeksmitowanie osoby, która dopuściła się przemocy w rodzinie. W tym celu należy złożyć pozew o eksmisję do sądu rejonowego. Sąd rozpoznaje takie pozew w postępowaniu nieprocesowym. Aby został on rozpatrzony pozytywnie osoba, która ma być eksmitowana musi swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czynić szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie z osobą dotknięta przemocą. Okoliczności te muszą oczywiście zostać wskazane w pozwie.

REKLAMA

Zobacz też: Jak uzyskać orzeczenie lekarskie w sytuacji przemocy w rodzinie

Wyrok

REKLAMA

Rozprawa powinna się odbyć w terminie jednego miesiąca od wpłynięcia wniosku. Wyrok w takiej sprawie może być wykonany od chwili ogłoszenia. Należy pamiętać, że może on zostać zmieniony lub uchylony w przypadku zmiany okoliczności. Sąd orzeka również o prawie do lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia. Odpowiedni lokal ma za zadanie zapewnić gmina.

Sąd musi orzec o prawie do takiego lokalu, jeżeli dotyczy to kobiety w ciąży, obłożnie chorych, bezrobotnych, emerytów i rencistów uprawnionych do świadczeń z opieki społecznej, niepełnosprawnego lub ubezwłasnowolnionego małoletniego, a także osoby sprawującej nad nią opiekę i z nią zamieszkałą. Przepisu tego nie stosuje się, gdy mamy do czynienia z osobami, które utraciły tytuł prawny do lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasoby mieszkaniowego z wyjątkiem osób, które były uprawnione do używania lokalu na podstawie stosunku prawnego nawiązanego ze spółdzielnią mieszkaniową albo z towarzystwem budownictwa społecznego.
Innym wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu.

Gdy komornik zorientuje się przy eksmisji, że ma do czynienia z którymś z wyżej wymienionych podmiotów musi on zawiesić postępowanie, zawiadomić o tym prokuratora, a także poinformować te osoby, że mogą wystąpić z powództwem o ustalenie lokalu socjalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksmisja

Jeżeli z wyroku nie wynika prawo do lokalu socjalnego komornik wstrzymuje się z eksmisją do czasu, kiedy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy sprawca przemocy znajdzie takie pomieszczenie, a także, gdy takie pomieszczenie zostanie wskazane przez ofiarę. Trybunał Konstytucyjny wskazał 4 listopada 2010 roku, że omawiany przepis jest niekonstytucyjny, jednak będzie on ważny jeszcze przez rok.
Najpierw komornik wzywa sprawcę przemocy do dobrowolnego opuszczenia nieruchomości. Wyznacza on do tego odpowiedni termin. Jeśli w terminie tym obowiązek nie zostanie wykonany, komornik rozpoczyna czynności mające doprowadzić do eksmisji uciążliwego lokatora. 

Zobacz też serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA