reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Jak eksmitować sprawcę domowej przemocy?

Jak eksmitować sprawcę domowej przemocy?

Kiedy osoba dopuszcza się przemocy domowej może być eksmitowana z lokalu zajmowanego wraz z ofiarą. Trudność pojawia się w związku ze znalezieniem dla niego odpowiedniego lokalu socjalnego.

Pozew

Przepisy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie umożliwiają wyeksmitowanie osoby, która dopuściła się przemocy w rodzinie. W tym celu należy złożyć pozew o eksmisję do sądu rejonowego. Sąd rozpoznaje takie pozew w postępowaniu nieprocesowym. Aby został on rozpatrzony pozytywnie osoba, która ma być eksmitowana musi swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czynić szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie z osobą dotknięta przemocą. Okoliczności te muszą oczywiście zostać wskazane w pozwie.

Zobacz też: Jak uzyskać orzeczenie lekarskie w sytuacji przemocy w rodzinie

Wyrok

Rozprawa powinna się odbyć w terminie jednego miesiąca od wpłynięcia wniosku. Wyrok w takiej sprawie może być wykonany od chwili ogłoszenia. Należy pamiętać, że może on zostać zmieniony lub uchylony w przypadku zmiany okoliczności. Sąd orzeka również o prawie do lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia. Odpowiedni lokal ma za zadanie zapewnić gmina.

Sąd musi orzec o prawie do takiego lokalu, jeżeli dotyczy to kobiety w ciąży, obłożnie chorych, bezrobotnych, emerytów i rencistów uprawnionych do świadczeń z opieki społecznej, niepełnosprawnego lub ubezwłasnowolnionego małoletniego, a także osoby sprawującej nad nią opiekę i z nią zamieszkałą. Przepisu tego nie stosuje się, gdy mamy do czynienia z osobami, które utraciły tytuł prawny do lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasoby mieszkaniowego z wyjątkiem osób, które były uprawnione do używania lokalu na podstawie stosunku prawnego nawiązanego ze spółdzielnią mieszkaniową albo z towarzystwem budownictwa społecznego.
Innym wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu.

Gdy komornik zorientuje się przy eksmisji, że ma do czynienia z którymś z wyżej wymienionych podmiotów musi on zawiesić postępowanie, zawiadomić o tym prokuratora, a także poinformować te osoby, że mogą wystąpić z powództwem o ustalenie lokalu socjalnego.

Eksmisja

Jeżeli z wyroku nie wynika prawo do lokalu socjalnego komornik wstrzymuje się z eksmisją do czasu, kiedy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy sprawca przemocy znajdzie takie pomieszczenie, a także, gdy takie pomieszczenie zostanie wskazane przez ofiarę. Trybunał Konstytucyjny wskazał 4 listopada 2010 roku, że omawiany przepis jest niekonstytucyjny, jednak będzie on ważny jeszcze przez rok.
Najpierw komornik wzywa sprawcę przemocy do dobrowolnego opuszczenia nieruchomości. Wyznacza on do tego odpowiedni termin. Jeśli w terminie tym obowiązek nie zostanie wykonany, komornik rozpoczyna czynności mające doprowadzić do eksmisji uciążliwego lokatora. 

Zobacz też serwis: Sprawy karne

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama