Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek rodzinny. Co z waloryzacją kwot i kryterium dochodowego?

Zasiłek rodzinny. Co z waloryzacją kwot i kryterium dochodowego?
Zasiłek rodzinny. Co z waloryzacją kwot i kryterium dochodowego?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy rząd przewiduje w 2023 i 2024 roku waloryzację progów dostępu i wysokości zasiłków rodzinnych oraz dodatków? To jedno z pytań, na które odpowiedziało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Weryfikacja kwot świadczeń rodzinnych w 2024 r.

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 41734 wiceminister Barbara Socha poinformowała, iż najbliższa ustawowa weryfikacja kwot świadczeń rodzinnych przypada na 2024 r. i wówczas Rada Ministrów podejmie decyzję o jej zakresie. Jak czytamy w odpowiedzi udzielonej 10 lipca 2023 r. „wysokość kwot kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłku rodzinnego, kryterium uprawniającego do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka oraz kwot świadczeń rodzinnych podlega procedurze weryfikacji, nie oznaczającej obowiązkowej zmiany wysokości weryfikowanych kwot”.

REKLAMA

Jakie są przepisy?

Podsekretarz Stanu w MRiPS przypomniała też o przepisach regulujących kwestie waloryzacji kwot zasiłków rodzinnych w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Jak stanowi art. 18 ust. 1 ustawy kwoty kryteriów dochodowych uprawniających do zasiłku rodzinnego, a także wysokość świadczeń rodzinnych (poza świadczeniem pielęgnacyjnym) pielęgnacyjnego, podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Próg ten bada i przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Ważny termin

REKLAMA

„Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, Rada Ministrów przedstawia Radzie Dialogu Społecznego propozycje wysokości kwot kryteriów dochodowych i wysokości świadczeń rodzinnych w terminie do dnia 15 maja w roku, w którym przeprowadza się weryfikację. W świetle ww. art. 19 ust. 1 ustawy, Rada Ministrów przekaże informację o proponowanej wysokości świadczeń rodzinnych i kryteriów dochodowych dopiero w 2024 r., w terminie do 15 maja 2024 r.” – podkreśliła.

„W ramach weryfikacji w 2021 r., ze względu na wprowadzone wówczas nowe projekty w zakresie wsparcia rodzin – obejmujące w szczególności ustawę o rodzinnym kapitale opiekuńczym - Rada Ministrów podjęła decyzję o utrzymaniu wysokości kwot ww. kryteriów dochodowych i świadczeń rodzinnych na dotychczasowym poziomie” – czytamy w odpowiedzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile osób pobiera zasiłki rodzinne?

Z informacji przekazanych przez ministerstwo wynika, iż w I kwartale 2023 r. przeciętna miesięczna liczba wypłacanych zasiłków rodzinnych z dodatkami wyniosła 1,1 mln, wydatki z tego tytułu wyniosły ok. 573,4 mln zł (kwota za cały kwartał).

Świadczenie 500 plus i 800 plus

Jak podkreśla wiceminister Socha, podstawowym systemem wsparcia rodzin wychowujących dzieci jest świadczenie wychowawcze przyznawane w ramach programu „Rodzina 500+". System świadczeń rodzinnych jest zaś uzupełnieniem tego programu kierowanym do rodzin o najniższych dochodach. Aktualnie trwają prace nad podwyższeniem od 1 stycznia 2024 r. kwoty świadczenia wychowawczego do 800 zł miesięcznie na dziecko.

Źródło:

Interpelacja nr 41734 w sprawie braku waloryzacji progów dostępu i wysokości zasiłków rodzinnych/Sejm

Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Sakku
  2023-07-12 12:12:18
  Moim zdaniem powinni też podwyższyć kośniakowe,patrząc na ceny jakie są,a tym bardziej że pensje są co rok podwyższane a od kąt pamiętam to kosniakowe jest ciągle tej samej kwoty.
  5
 • Jola
  2023-07-12 18:15:48
  Jak mozna jeszcze przyznawac rodzinne, jak 800+, 300+ i co jeszcze pytam, a zapomnialam bon turystyczny bo takie biedne te rodziny. Pojdzcie rzadzacy po rozum do głowy, bo wielw osob samotnych nie ma z czego opłacic mieszkania. To co to wyrabiacie woła o pomste
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aaa
  2023-07-17 20:06:06
  Po nowym roku kiedy najnizsza krajowa pojdzie w gore malo kto na ten zasilek i tak sie zalapie
  1
 • Adam
  2023-07-12 15:37:27
  Co z dorosłymi niepełnosprawnymi którzy pobierają 500 plus, czy oni też dostaną 800 plus
  1
 • Ula
  2023-08-22 08:17:00
  Witam wszystko podwyższają a gdzie jest podwyższenie kryterium dochodowe w dodatkach rodzinnych ja pracuję za 1790zl jestem samotna matka dwójki dzieci i zabrali mi rodzinne !!!! Bo przekroczyłam dochód i gdzie tu sprawiedliwość jak żyć
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

Greedflation

Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

REKLAMA

Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

REKLAMA

Nowy wykaz szczepień zalecanych już obowiązuje. Na liście – szczepienie przeciw COVID-19

Wykaz zalecanych szczepień ochronnych został rozszerzony o szczepienia przeciw czterem chorobom zakaźnym. Minister Zdrowia wydała rozporządzenie określające nowy wykaz szczepień zalecanych. Szczepienia przeciwko jakim chorobom są w nowym wykazie? Odpowiadamy.

Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

REKLAMA