REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy wypłaty zasiłków z ZUS 2024 i 2025 r.

ZUS zasiłki kalendarz terminy
ZUS zasiłki kalendarz terminy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

O jakie zasiłki z ZUS można się ubiegać? Na jak długo? W jakich terminach Zakład Ubezpieczeń Społecznych je wypłaca? 

Zasiłki z ZUS i terminy wypłat 

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego

Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu, kto jest objęty obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego prawo do zasiłku nabywa się po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w przypadku dobrowolnego jest to 90 dni. 

REKLAMA

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż 182 dni (270 dni - w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą  lub ciążą).

Miesięczna wysokość zasiłku chorobowego to: 

  • 80% podstawy wymiaru, (także za okres pobytu w szpitalu),
  • 100% podstawy wymiaru (także za okres pobytu w szpitalu), gdy niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, ciążą, badaniami lekarskimi kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów.

Kiedy wypłata?

Wypłata zasiłku chorobowego następuje na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień, ale nie później niż ciągu 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie rehabilitacyjne

REKLAMA

Zasiłek rehabilitacyjny przysługuje osobie, która wyczerpała okres pobierania zasiłku chorobowego, pozostaje wciąż niezdolna do pracy, ale są rokowanie na przywrócenie zdolności. Świadczenie to przysługuje na okres przywrócenia zdolności do pracy, najdłużej na 12 miesięcy. 

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 90% podstawy wymiaru zasiłku przez okres pierwszych 3 miesięcy i 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres. Świadczenie w wysokości 100% jest wypłacane wtedy, gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży. 

Kiedy wypłata?

ZUS ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Wypłata następuje w terminie przewidzianym na rozpatrzenie wniosku.

Zasiłek opiekuńczy

Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać osoba, która znalazła się w sytuacji konieczności sprawowania osobistej opieki nad członkiem rodziny. Łączny okres za jaki wypłacany jest zasiłek opiekuńczy nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym (niezależnie od liczby dzieci lub członków rodziny, wymagających opieki).

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jest wypłacany każdy dzień, w którym świadczeniobiorca sprawuje opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Kiedy wypłata?

Wypłata zasiłku opiekuńczego następuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Zasiłek wyrównawczy

O zasiłek wyrównawczy może ubiegać się wyłącznie ubezpieczony będący pracownikiem ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu na skutek poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.

Zasiłek wyrównawczy przysługuje przez okres rehabilitacji zawodowej, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące.

Wysokość zasiłku to różnica między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację a wynagrodzeniem miesięcznym osiąganym podczas pracy z obniżonym wynagrodzeniem.

Kiedy wypłata?

Wypłata zasiłku następuje niezwłocznie, ale nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, ale niezależnie od tego, jak długo ma się ubezpieczenie chorobowe. Mogą z niego korzystać matki i ojcowie. 

Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego, przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku.

Kiedy wypłata?

Wypłata zasiłku macierzyńskiego następuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy to wsparcie finansowe z ZUS pozwalające opłacić koszty pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy przysługuje każdej osobie czy instytucji, która pokryła koszty pogrzebu. Może to być członek rodziny, pracodawca, dom pomocy społecznej gmina, powiat czy osoba obca. Obecna kwota zasiłku pogrzebowego jest obowiązuje od 1 marca 2011 r. i wynosi 4000 zł. 

Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy należy złożyć wniosek w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Później prawo wygasa. 

Kiedy wypłata?

Wypłata zasiłku pogrzebowego następuje nie później niż w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności wymaganej do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

REKLAMA

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

REKLAMA

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

Darowizna pieniężna od matki. Są trzy warunki konieczne do zwolnienia z podatku. Jakie?

Jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków. Jednym z tych warunków jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy. Organ skarbowy tego warunku nie przepuści.

REKLAMA