REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt w Sejmie: W MOPS od 30 września osobom niepełnosprawnym łatwiej będzie przedstawiać zaświadczenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
PFRON i MRPiPS: Od 30 września zmiany w przedłużaniu orzeczeń o niepełnosprawności. Świadczenia z zaświadczeniem [Zbędny wniosek]
PFRON i MRPiPS: Od 30 września zmiany w przedłużaniu orzeczeń o niepełnosprawności. Świadczenia z zaświadczeniem [Zbędny wniosek]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie jest prawdą, że przedłużanie orzeczeń dla osób niepełnosprawnych dotyczy tylko orzeczeń wygasających w terminie do 30 września 2024 r. Nieprawdą jest również, że przepisy o przedłużeniu ważności 400 0000 orzeczeń wygasających w tym terminie znikną po "załatwieniu" sprawy wrześniowych orzeczeń.

Aktualizacja artykułu: Będzie nowelizacja opisanego w artykule systemu przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności. Więcej w artykule:

REKLAMA

Od 30 września 2024 r. starając się o przedłużenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego wystarczy tylko przedstawić zaświadczenie. Dotyczy to następujących świadczeń:

nowelizacja

 

postępowania przedłużane z urzędu - projekt

sejm.gov.pl

Ważne
W nowelizacji chodzi o następujące świadczenia (wynikające z niepełnosprawności) przedłużane na taki sam okres jak orzeczenie o niepełnosprawności, na podstawie informacji z zaświadczenia (bez wniosku):

1) świadczenia rodzinne

2) świadczenia z funduszu alimentacyjnego

3) zasiłków dla opiekunów

4) świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej

5) świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub "aktywnie w żłobku"

6) świadczenia z pomocy społecznej wynikające z niepełnosprawności.

Poniżej pełny tekst nowelizacji w pliku PDF do ściągnięcia:

 

nowelizacja - projekt w PDF

Poniżej pierwotna treść artykułu:

Jak działa system przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności?

Rząd wprowadził nowy system załatwiania przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności. Do czasu wydania "nowego" orzeczenia, "stare" obowiązuje przez określony w ustawie czas. Jest to "nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej ważność orzeczenia." W okresie między "starym" a "nowym" orzeczeniem, osoba niepełnosprawna będzie się posługiwała zaświadczeniem. Po okazaniu go w MOPS (albo innym urzędzie) przedłuży np. prawo do zasiłku pielęgnacyjnego albo rodzinnego. 

Nowy algorytm przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności - jak ustalić okres przedłużenia

Algorytm jest taki:

"Data ważności orzeczenia o niepełnosprawności (które trzeba przedłużyć) + 6 miesięcy (data dzienna na koniec miesiąca):

Data ważności 

Data przedłużenia ważności
15 października 2024 r. 30 kwietnia 2025 r.
15 listopada 2024 r. 31 maja 2025 r.
15 grudnia 2024 r30 czerwca 2025 r.

PFRON i MRPiPS: To nowy system przedłużenia orzeczeń o niepełnosprawności

System nie dotyczy tylko 400 000 orzeczeń o niepełnosprawności, których przedłużenie jest pewną zaległością z czasów pandemii. Błędem interpretacyjnym jest odczytanie przepisów jako przejściowych uchwalonych tylko po to, aby załatwić sprawę tych 400 000 orzeczeń.

Takie wnioski wynikają z komunikatów: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) Ministerstwa Rodziny - Komunikat w sprawie ustalania prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego uzależnionych od niepełnosprawności. W tym komunikacie czytamy:

Uwaga: należy mieć na uwadze, że opisane wyżej zmiany wprowadzone ww. ustawą z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych dotyczą wszystkich orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydanych na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (są to przepisy docelowe a nie obowiązujące czasowo jak to miało miejsce w przypadku poprzednich rozwiązań tzw. covidowych), a nie tylko tych orzeczeń, których termin ważności upływa 30 września 2024 r.

2) PFRON: Zmiana przepisów w sprawie przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności W tym komunikacie czytamy:

Jeśli posiadasz orzeczenie, którego ważność określona w treści tego orzeczenia kończy się po 30.09.2024 r. i przed upływem ważności tego orzeczenia złożysz wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to Twoje orzeczenie będzie mogło być przedłużone na podstawie przepisu opisanego w punkcie drugim. Wydłużenie nastąpi do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej ważność orzeczenia. 

Najlepiej, co przekazują nam wskazane urzędy, pokazać na przykładzie:

PFRON i MRPiPS: To nowy system. Nieprawdą jest nowe przepisy znikną po załatwieniu sprawy 400 000 orzeczeń o niepełnosprawności

Przykład

Orzeczenie o niepełnosprawności jest ważne do 15 listopada 2024 r. Jan Kowalski złożył przed 15 listopada 2024 r. wniosek o wydanie nowego orzeczenia. Do kiedy jest ważne poprzednie to okres 6 m-cy będzie upływał 31.05.2025 r.

Podstawa prawna: przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności

Art. 6bb ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.):

Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm na żywo 2 kwietnia [Transmisja online]

32. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Od kwietnia wzrosły odszkodowania z ZUS. Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniły się kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1636 zł.

Proces nabywania gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Wywiad z ekspertem, rzeczoznawcą majątkowym

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie gruntami rolnymi, które dają możliwość alternatywnego sposobu zagospodarowania. Jednym z nich jest budowa farm fotowoltaicznych  - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

REKLAMA

13 emerytura - terminy wypłat w 2025 roku

We wtorek 1 kwietnia pierwszej grupie emerytów i rencistów jest przekazywane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynasta emerytura. To pierwsza transza tego świadczenia, w ramach którego 1,67 mld zł trafi tego dnia do 889 tys. osób. Co powinni wiedzieć uprawnieni do „trzynastki”, wyjaśnia ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Aneta Adamiak z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS i apeluje do seniorów, którzy jeszcze nie mają kont bankowych, o ich założenie ze względów bezpieczeństwa.

Co ze starymi orzeczeniami po nowych wytycznych dla WZON i PZON? Kiedy zmiany dla osób niepełnosprawnych? Co z punkt 7 i 8?

Jestem mamą dziecka, u którego w badaniach przesiewowych zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane na 3 lata, prawomocne. Według nowych wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej choroba córki jest na liście chorób, które kwalifikują do orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 lat oraz przyznania 7 i 8 punktu orzeczenia. W związku z tymi zmianami pojawia się pytanie: czy mogę złożyć ponownie wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności, czy kolejne rozpatrzenie będzie możliwe dopiero pod koniec ustalonego okresu orzeczenia?

Znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Czym skutkuje w prawie karnym?

Przestępstwa są nagannymi, zabronionymi czynami. Ich popełnienie grozi określoną karą. Niemniej jednak sprawca nie zawsze będzie poddany karze. Co więcej, możliwa jest też sytuacja, w której takie zachowanie, choć wypełnia znamiona czynu określone w ustawie, to jednak w bardzo niewielkim stopniu narusza dobro chronione prawem i w konsekwencji nie będzie przestępstwem.

Orzeczenia o niepełnosprawności w 2025 r. Jak długo są ważne? [FAQ]

Kwestia ważności niektórych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności rodzi szereg praktycznych wątpliwości. W artykule odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań.

REKLAMA

Jerzyki – naturalni pogromcy komarów. Czy te ptaki mogą skutecznie chronić nas przed owadami?

Walka z uciążliwymi komarami to temat powracający każdego lata. Coraz więcej miast decyduje się na ekologiczne rozwiązania, które są zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest wspieranie jerzyków – ptaków potrafiących zjeść tysiące owadów dziennie. Jak wygląda akcja rozdawania budek lęgowych dla jerzyków i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Masz wadę wzroku i prawo jazdy? Możesz dostać areszt, 1500 zł grzywny a nawet zakaz prowadzenia pojazdów jeśli nie stosujesz się do kodu na dokumencie

Jeśli masz wadę wzroku i jeździsz samochodem sprawdź swoje prawo jazdy. Chodzi o rewers i specjalne kody. Okazuje się, że na kierowców nakładane są wysokie grzywny a nawet odbierane są uprawnienia czy stosowany jest areszt, za to, że nie stosują się do wytycznych na dokumencie uprawniającym do poruszania się samochodem czy innym pojazdem mechanicznym.

REKLAMA